Bookly - en to pt_PT translation catalogue (2713 entries)

en:  and %d more item |  and %d more items
pt_PT[0]:  e %d outro item
pt_PT[1]:  e %d mais itens

en: "%s" is too long (%d characters max).
pt_PT: "%s" é muito longo (%d caracteres no máximo).

en: %d day | %d days
pt_PT[0]: %d dia
pt_PT[1]: %d dias

en: %d month | %d months
pt_PT[0]: %d mês
pt_PT[1]: %d meses

en: %d review | %d reviews
pt_PT[0]: %d revisão
pt_PT[1]: %d revisões

en: %d sale | %d sales
pt_PT[0]: %d venda
pt_PT[1]: %d vendas

en: %d service | %d services
pt_PT[0]: %d serviço
pt_PT[1]: %d serviços

en: %d week | %d weeks
pt_PT[0]: %d semana
pt_PT[1]: %d semanas

en: %d year | %d years
pt_PT[0]: %d ano
pt_PT[1]: %d anos

en: %s has reached the limit of bookings for this service
pt_PT: %s alcançou o limite de reservas para este serviço

en: %s of %s
pt_PT: %s de %s

en: %s updated
pt_PT: %s atualizado

en: +%d more
pt_PT: +%d mais

en: +1 day
pt_PT: +1 dia

en: -- Search customer --
pt_PT: -- Procurar cliente --

en: -- Search customers --
pt_PT: -- Pesquisar clientes --

en: -- Select a package --
pt_PT: -- Selecione um pacote --

en: -- Select a service --
pt_PT: – Selecionar um serviço –

en: -- Select calendar --
pt_PT: -- Selecionar o calendário --

en: 1 - 9 employees
pt_PT: 1 - 9 funcionários

en: 1. Make sure that <b>Publishable Key</b> is provided in <a href="%s">payment settings</a>.
pt_PT: 1. Confira que a <b>Chave Pública</b> está disponível em <a href="%s">configurações de pagamento</a>.

en: 10 - 19 employees
pt_PT: 10 - 19 funcionários

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
pt_PT: 1º lembrete para o cliente sobre a reserva futura (requer configuração do cron)

en: 2. In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
pt_PT: 2. Na secção <a href="%s" target="_blank">confirgurações Webhooks</a> do Painel da Aplicação, clique em <b>Add endpoint</b> para exibir o formulário de adição de um novo endpoint para eventos recebidos.

en: 20 - 49 employees
pt_PT: 20 - 49 funcionários

en: 250 or more employees
pt_PT: 250 ou mais funcionários

en: 2nd Street
pt_PT: 2ª Rua

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
pt_PT: 2º lembrete para o cliente sobre a reserva futura (requer configuração do cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
pt_PT: 3º lembrete para o cliente sobre a reserva futura (requer configuração do cron)

en: 50 - 249 employees
pt_PT: 50 - 249 funcionários

en: <a href="%s" target="_blank">Sign in to Zapier</a> and click <a href="%s" target="_blank"><b>Make a Zap</b></a>
pt_PT: <a href="%s" target="_blank">Iniciar sessão no Zapier</a> e clique<a href="%s" target="_blank"><b>Criar um Zap</b></a>

en: <b>Bookly Lite rebrands into Bookly with more features available.</b><br/><br/>We have changed the architecture of Bookly Lite and Bookly to optimize the development of both plugin versions and add more features to the new free Bookly. To learn more about the major Bookly update, check our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
pt_PT: <b>O Bookly Lite transforma-se no Bookly com mais opções disponíveis.</b><br/><br/>Mudamos a arquitetura do Bookly Lite e do Bookly para otimizar o desenvolvimento de ambas as versões do plugin e adicionar mais opções ao novo Bookly gratuito. Para saber mais sobre essa grande atualização do Bookly, visite a nossa <a href="%s" target="_blank">publicação do blog</a>.

en: === Spare time ===
pt_PT: === Tempo livre ===

en: A custom block for displaying appointments list
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de lista de compromissos

en: A custom block for displaying booking form
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de formulário de reserva

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de confirmação de cancelamento

en: A custom block for displaying checkout form
pt_PT: Um bloco personalizado para exibir o formulário efetue o checkout

en: A custom block for displaying customer cabinet
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de Cabinet de clientes

en: A custom block for displaying frontend calendar
pt_PT: Bloco personalizado para mostrar o calendário

en: A custom block for displaying gift cards
pt_PT: Um bloco personalizado para exibir cartões de presente

en: A custom block for displaying packages list
pt_PT: Bloco personalizado para exibição da lista de pacotes

en: A custom block for displaying search form
pt_PT: Um bloco personalizado para exibir formulário de pesquisa

en: A custom block for displaying services form
pt_PT: Um bloco personalizado para exibir formulário de serviços

en: A custom block for displaying staff advanced settings
pt_PT: Um bloco personalizado para exibir as configurações avançadas da equipa

en: A custom block for displaying staff appointments
pt_PT: Um bloco personalizado para apresentar as marcações do pessoal

en: A custom block for displaying staff calendar
pt_PT: Bloco personalizado para exibição do calendário do funcionário

en: A custom block for displaying staff days off
pt_PT: Bloco personalizado para exibição dos dias de folga do funcionário

en: A custom block for displaying staff details
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de detalhes do funcionário

en: A custom block for displaying staff form
pt_PT: Um bloco personalizado para exibir o formulário do pessoal

en: A custom block for displaying staff ratings
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de evaluações do pessoal

en: A custom block for displaying staff schedule
pt_PT: Bloco personalizado para exibição dos horários do funcionário

en: A custom block for displaying staff services
pt_PT: Bloco personalizado para exibição de serviços do funcionário

en: A custom block for displaying staff special days
pt_PT: Bloco personalizado para exibição dos dias especiais

en: A custom block for displaying tags form
pt_PT: Um bloco personalizado para apresentar o formulário de etiquetas

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
pt_PT: Uma nova reserva foi criada. Para visualizar os detalhes dessa reserva, por favor, entre em contacto com o administrador do seu website para verificar a licença Bookly Pro.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
pt_PT: Uma nova reserva foi criada. Para visualizar os detalhes dessa reserva, por favor, verifique a licença do Bookly Pro no painel administrativo.

en: A new version of this plugin is available.
pt_PT: Uma nova versão deste plugin está disponível.

en: API Key
pt_PT: Chave do API

en: API Login ID
pt_PT: ID de Login do API

en: API Password
pt_PT: Senha API

en: API Signature
pt_PT: Assinatura API

en: API Transaction Key
pt_PT: Chave de transação do API

en: API Username
pt_PT: Utilizador API

en: Acceptable characters are
pt_PT: Os caracteres aceitáveis são

en: Access to your bookings has been disabled.
pt_PT: O acesso às suas reservas foi desativado.

en: Access token
pt_PT: Aceder token

en: Access token link for quick authorization in the mobile app
pt_PT: Link do token de acesso para autorização rápida na app móvel

en: Access tokens
pt_PT: Tokens de acesso

en: Account ID
pt_PT: ID da conta

en: Account Number
pt_PT: Número da conta

en: Account recharge
pt_PT: Recarregar a conta

en: Accurate date
pt_PT: Data atualizada

en: Action
pt_PT: Ação

en: Action required
pt_PT: Ação necessária

en: Activate Product
pt_PT: Ativar Produto

en: Activate purchase code
pt_PT: Ative o código de compra

en: Activate trial
pt_PT: Ativar versão de avaliação

en: Active from
pt_PT: Ativo desde

en: Active until
pt_PT: Ativo até

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Bookly appointments list
pt_PT: Adicionar lista de compromissos Bookly

en: Add Bookly booking form
pt_PT: Adicionar o formulário de reserva no Bookly

en: Add Bookly calendar
pt_PT: Adicionar o calendário Bookly

en: Add Bookly checkout form
pt_PT: Adiciona formulário de efetue o checkout Bookly

en: Add Bookly search form
pt_PT: Adicionar formulário de pesquisa bookly

en: Add Bookly services form
pt_PT: Adicionar formulário de serviços Bookly

en: Add Bookly staff form
pt_PT: Acrescentar o formulário de staff Bookly

en: Add Coupon
pt_PT: Adicionar cupão

en: Add Coupon Series
pt_PT: Adiciona série de cupões

en: Add Customer Cabinet
pt_PT: Adicionar Cabinet de clientes

en: Add Location
pt_PT: Adicionar local

en: Add Promo Code
pt_PT: Adicione o Código Promocional

en: Add Services
pt_PT: Adicione serviços

en: Add Staff Advanced
pt_PT: Adicionar Funcionários Avançado

en: Add Staff Appointments
pt_PT: Adicionar Marcações de Pessoal

en: Add Staff Cabinet
pt_PT: Adicione Staff Cabinet

en: Add Staff Calendar
pt_PT: Adicionar calendário do funcionário

en: Add Staff Days Off
pt_PT: Adicionar dias de folga do funcionário

en: Add Staff Details
pt_PT: Adicionar detalhes do funcionário

en: Add Staff Members
pt_PT: Adicione funcionários

en: Add Staff Schedule
pt_PT: Adicionar horário do funcionário

en: Add Staff Services
pt_PT: Adicionar serviços dos funcionário

en: Add Staff Special Days
pt_PT: Adicionar dias especiais do funcionário

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
pt_PT: Adicione um funcionário (apenas pode adicionar somente um prestador de serviço com a versão gratuita do Bookly).

en: Add appointment cancellation confirmation
pt_PT: Adicionar a confirmação de cancelamento de reserva

en: Add break
pt_PT: Adicionar pausa

en: Add category
pt_PT: Adicione uma categoria

en: Add condition
pt_PT: Adicione condição

en: Add custom metadata to payment
pt_PT: Adicionar metadados personalizados ao pagamento

en: Add customer gift cards
pt_PT: Adicionar cartões de presente para clientes

en: Add customer packages list
pt_PT: Adicionar lista de pacotes de clientes

en: Add customer to available group bookings
pt_PT: Adicione um cliente às reservas de grupo disponíveis

en: Add customers to the waiting list despite the capacity value
pt_PT: Adicione clientes à lista de espera apesar do valor da capacidade

en: Add discount
pt_PT: Adicionar desconto

en: Add extras
pt_PT: Adicionar extras

en: Add field
pt_PT: Adicione um campo

en: Add gift card
pt_PT: Adicionar cartão oferta

en: Add gift card type
pt_PT: Adicionar tipo de cartão-presente

en: Add metadata
pt_PT: Adicionar metadados

en: Add new form
pt_PT: Adicionar novo formulário

en: Add phone numbers using international phone format, one number per line.
pt_PT: Adicione números de telefone usando o formato de telefone internacional, um número por linha.

en: Add recipients
pt_PT: Adicionar destinatários

en: Add service
pt_PT: Adicionar um serviço

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
pt_PT: Adicione os serviços que fornece (até cinco com a versão gratuita do Bookly) e atribua a um funcionário.

en: Add services you provide and assign them to staff members.
pt_PT: Adicionar os serviços que fornece e atribuí-los aos funcionários.

en: Add simple service
pt_PT: Adicionar um serviço simples

en: Add special day
pt_PT: Adicionar dia especial

en: Add staff
pt_PT: Adicionar funcionários

en: Add staff members.
pt_PT: Adicionar funcionários.

en: Add staff rating form
pt_PT: Adicionar formulário de avaliação de funcionário

en: Add status
pt_PT: Adicionar status

en: Add subsection
pt_PT: Adicionar subsecção

en: Add tax
pt_PT: Adicionar tributação

en: Add these events: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> and click <b>Add endpoint</b>.
pt_PT: Adicionar os eventos: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> e clique em <b>Add endpoint</b>.

en: Add ticket
pt_PT: Adicionar nota

en: Add to calendar
pt_PT: Adicionar ao calendário

en: Add-ons directories
pt_PT: Diretórios de complementos

en: Add-ons in Trial Period
pt_PT: Add-ons em período de avaliação

en: Added to cart
pt_PT: Adicionado ao carrinho

en: Addition/Deduction
pt_PT: Adição/Dedução

en: Additional
pt_PT: Adicional

en: Additional Address
pt_PT: Endereço adicional

en: Additional address is required
pt_PT: Endereço adicional obrigatório

en: Additional payment
pt_PT: Pagamento adicional

en: Additional text to include in invoice
pt_PT: Incluir na fatura informação adicional

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address of client
pt_PT: Morada de um cliente

en: Address of company
pt_PT: Morada da empresa

en: Adjust the order of categories in your booking form
pt_PT: Ajustar a ordem das categorias no formulário de reservas

en: Adjust the order of services in your booking form
pt_PT: Definir a ordem dos serviços no formulário de reservas

en: Adjust the order of staff members in your booking form
pt_PT: Ajuste a ordem dos funcionários no formulário de reservas

en: Administrator phone
pt_PT: Telefone do administrador

en: Administrators
pt_PT: Administradores

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced service and staff management
pt_PT: Serviço avançado e gestão do pessoal

en: After Service step
pt_PT: Depois da etapa Serviço

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
pt_PT: Depois da etapa Time (definições de duração suplementar ignoradas)

en: After the Trial ends, the selected plan will be automatically billed from your Bookly Cloud balance.
pt_PT: Após o término do período de avaliação, o plano selecionado será automaticamente cobrado do seu saldo do Bookly Cloud.

en: Agenda date
pt_PT: Data da agenda

en: Agent ID
pt_PT: ID do agente

en: Agree
pt_PT: Concordo

en: Align buttons to the left
pt_PT: Alinhar os botões à esquerda

en: All
pt_PT: Tudo

en: All actions
pt_PT: Todas as ações

en: All appointments
pt_PT: Todos os compromissos

en: All customers
pt_PT: Todos os clientes

en: All day
pt_PT: Todo o dia

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
pt_PT: Todos os campos marcados com um asterisco (*) são obrigatórios.

en: All groups
pt_PT: Todos os grupos

en: All locations
pt_PT: Todos os locais

en: All methods
pt_PT: Todos os métodos

en: All pages
pt_PT: Todas as páginas

en: All possible codes have already been generated for this mask.
pt_PT: Todos os códigos possíveis já foram gerados para esta máscara.

en: All related gift cards will be deleted
pt_PT: Todos os cartões-presente relacionados serão eliminados

en: All selected
pt_PT: Tudo selecionado

en: All services
pt_PT: Todos os serviços

en: All staff
pt_PT: Todos os funcionários

en: All staff members will use these settings when connecting to Zoom
pt_PT: Todos os membros da equipa vão usar estas configurações ao ligar-se ao Zoom

en: All statuses
pt_PT: Todos os estados

en: All templates
pt_PT: Todos os modelos

en: All unsaved changes will be lost.
pt_PT: Todas as mudanças não guardadas serão perdidas.

en: Allow duplicate customers
pt_PT: Permitir clientes duplicados

en: Allow skip
pt_PT: Permitir saltar

en: Allow staff members to edit their profiles
pt_PT: Permitir que os funcionários editem os seus perfis

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality
pt_PT: Permita que o plugin exiba a informação Criada pelo Bookly no widget de reservas e divulgue a informação acerca do plugin. Isto vai ajudar a equipa a aperfeiçoar o produto e melhorar suas funcionalidades

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality.
pt_PT: Permitir que o plugin exiba a informação com processadores Bookly no widget de reservas e divulgue a informação através do plugin. Isto vai ajudar a equipa a aprimorar o produto e melhorar as suas funcionalidades

en: Allow this service to have recurring appointments.
pt_PT: Permitir que este serviço tenha reservas recorrentes.

en: Allowed file extensions
pt_PT: Extensões de ficheiros permitidas

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
pt_PT: Permite definir os horários de início e término de uma reserva para serviços com a duração de 1 dia ou mais. Este horário será exibido nas notificações para os clientes, no calendário do backend e nos códigos para o formulário de reserva.

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
pt_PT: Permite que possa definir a regra dos funcionários para atribuição automática quando a opção QUALQUER for selecionada

en: Already registered
pt_PT: Já registado

en: Always verify email
pt_PT: Verifique sempre o email

en: Always verify phone
pt_PT: Verifique sempre o telefone

en: Amount
pt_PT: Montante

en: Amount due
pt_PT: Montante devido

en: Amount paid
pt_PT: Valor pago

en: Amount to pay
pt_PT: Valor a pagar

en: An amount for the selected plan will be immediately charged from your Bookly Cloud balance.
pt_PT: Um montante pelo plano selecionado vai ser cobrado imediatamente do seu saldo Bookly Cloud.

en: An email containing the confirmation code has been sent to your email address.
pt_PT: Um email contendo o código de confirmação foi enviado para seu endereço email.

en: Analytics
pt_PT: Analíticos

en: Another code
pt_PT: Outro código

en: Another time
pt_PT: Outra hora

en: Another time was offered on pages
pt_PT: Outro horário foi oferecido nas páginas

en: Another time was offered on pages {list}.
pt_PT: Outra hora foi oferecida nas páginas {list}.

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Any orders
pt_PT: Quaisquer pedidos

en: Any status
pt_PT: Qualquer estado

en: Any tickets
pt_PT: Qualquer nota

en: Any time
pt_PT: A qualquer momento

en: App ID
pt_PT: ID da aplicação

en: Appearance
pt_PT: Aparência

en: Appearance form name
pt_PT: Nome do formulário de apresentação

en: Application ID
pt_PT: ID da aplicação

en: Application secret
pt_PT: Aplicação Segredo

en: Applied
pt_PT: Aplicado

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Appointment
pt_PT: Reserva

en: Appointment ID
pt_PT: ID de marcação

en: Appointment at any time
pt_PT: A marcação em qualquer altura

en: Appointment cancellation confirmation URL
pt_PT: URL de confirmação de cancelamento da reserva

en: Appointment date
pt_PT: Data da reserva

en: Appointment management
pt_PT: Gestão de compromissos

en: Appointment notes
pt_PT: Notas de marcação

en: Appointment reminder
pt_PT: Lembrete de reserva

en: Appointment status
pt_PT: Status da reserva

en: Appointment with many participants
pt_PT: Reserva com muitos participantes

en: Appointment with one participant
pt_PT: Reserva com um participante

en: Appointments
pt_PT: Compromissos

en: Appointments imported
pt_PT: Marcações importadas

en: Appointments list
pt_PT: Lista de compromissos

en: Appointments will be scheduled at
pt_PT: As marcações vão ser agendadas em

en: Approve appointment URL (denied)
pt_PT: URL de aprovação da reserva (negada)

en: Approve appointment URL (success)
pt_PT: URL de aprovação da reserva (sucesso)

en: Approve recurring appointment URL (denied)
pt_PT: Aprovar a URL da reserva recorrente (negado)

en: Approve recurring appointment URL (success)
pt_PT: Aprovar a URL da reserva recorrente (sucesso)

en: Approved
pt_PT: Aprovado

en: Approved appointments
pt_PT: Reservas aprovadas

en: Approved at
pt_PT: Aprovado em

en: Archive
pt_PT: Arquivar

en: Archived
pt_PT: Arquivado

en: Archiving Staff
pt_PT: A arquivar funcionários

en: Are you sure you want to approve refund? This action cannot be undone.
pt_PT: Tem certeza de que quer aprovar o reembolso? Esta ação não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to change the slug? Changing the slug may lead to unexpected behavior.
pt_PT: Tem a certeza de que quer mudar a indicação? Mudar a indicação pode levar a um comportamento inesperado.

en: Are you sure you want to disable Auto-Recharge?
pt_PT: Tem a certeza que deseja desativar o carregamento automático.

en: Are you sure?
pt_PT: Tem a certeza?

en: Art classes
pt_PT: Aulas de arte

en: As the ultimate appointment booking plugin for online scheduling, Bookly is designed to help you effortlessly manage your booking calendar, services, and client base.
pt_PT: Como o melhor plugin de marcação de consultas para agendamento online, o Bookly foi concebido para o ajudar a gerir sem esforço o seu calendário de marcações, serviços e base de clientes.

en: Ask once
pt_PT: Perguntar uma vez

en: Assist with setup, operations, and attendee support during the event
pt_PT: Ajudar na preparação, operações e apoio aos participantes durante o evento.

en: Associate token with
pt_PT: Associar token com

en: Associated payment status
pt_PT: Status do pagamento associado

en: Associated staff member
pt_PT: Membro associado do staff

en: At the top of your screen press on App ID to copy it.
pt_PT: No topo do seu ecrã, prima na App ID para o copiar.

en: Attach ICS file
pt_PT: Anexar arquivo ICS

en: Attach invoice
pt_PT: Anexar fatura

en: Attach package
pt_PT: Anexar o pacote

en: Attach payment
pt_PT: Anexar pagamento

en: Attach to package
pt_PT: Anexar ao pacote

en: Attachments
pt_PT: Anexos

en: Attendee
pt_PT: Participante

en: Attendees
pt_PT: Participantes

en: Attorneys
pt_PT: Procuradores

en: Audience ID
pt_PT: ID Audiência

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Author
pt_PT: Autor

en: Auto-Recharge
pt_PT: Recarga Automática

en: Auto-Recharge disabled
pt_PT: Carregamento Automático desativado

en: Auto-Recharge has been cancelled
pt_PT: O carregamento automático foi cancelado

en: Auto-Recharge has been enabled
pt_PT: O carregamento automático foi ativado

en: Auto-Recharge has been renewed
pt_PT: Auto Recarregamento foi renovado

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
pt_PT: O Carregamento Automático falhou. Por favor, recarregue o seu saldo diretamente.

en: Auto-Recharge is enabled
pt_PT: Recarregamento automático está ativado

en: Auto-refresh Calendar
pt_PT: Atualizar automaticamente o Calendário

en: Automatic selection
pt_PT: Seleção automática

en: Automatically change status of appointment
pt_PT: Alterar automaticamente o estado de nomeação

en: Automatically link a gift card to a customer
pt_PT: Associar automaticamente um cartão presente a um cliente

en: Available
pt_PT: Disponível

en: Available codes are %s and %s.
pt_PT: Os códigos disponíveis são %s e %s.

en: Available dates in calendar
pt_PT: Datas disponíveis no calendário

en: Available payment methods
pt_PT: Disponível todos os métodos de pagamento

en: BILL TO
pt_PT: CONTA PARA

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back to lists
pt_PT: De volta às listas

en: Back to the list of amounts
pt_PT: Voltar à lista dos montantes

en: Balance
pt_PT: Balanço

en: Based on appointment date
pt_PT: Com base na data de marcação

en: Based on date of creation
pt_PT: Com base na data de criação

en: Beauty and wellness
pt_PT: Beleza e saúde

en: Beauty salons
pt_PT: Salões de beleza

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
pt_PT: Antes de publicar, por favor verifique se uma sugestão equivalente já foi feita. Se for o caso, vote pelas ideias que gosta mais, e faça comentários com explicações sobre sua situação.

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
pt_PT: Pode encontrar abaixo uma lista dos horários disponíveis para {service_name} com {staff_name}.
    Clique no horário para prosseguir com a marcação.

en: Below you can find a list of items in your cart
pt_PT: Abaixo pode encontrar uma lista dos artigos no seu carrinho

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
pt_PT: Abaixo pode encontrar uma lista de serviços selecionados para a reserva.
    Clique em RESERVAR MAIS se quiser adicionar mais serviços.

en: Billing
pt_PT: Faturação

en: Bind fields to services
pt_PT: Vincular campos a serviços

en: Bind payment
pt_PT: Vincular pagametno

en: Birthday
pt_PT: Aniversário

en: Biweekly
pt_PT: Quinzenal

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Body
pt_PT: Corpo

en: Body height
pt_PT: Altura do corpo

en: Book more
pt_PT: Reserve mais

en: Book now
pt_PT: Reserve agora

en: Booking Time
pt_PT: Hora da reserva

en: Booking cancellation
pt_PT: Cancelamento da reserva

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
pt_PT: A reserva excede o limite de horas de trabalho do funcionário

en: Booking exceeds your working hours limit
pt_PT: A reserva excede o seu horário de trabalho

en: Booking form
pt_PT: Formulário de reserva

en: Booking number
pt_PT: Número de reserva

en: Booking product
pt_PT: Produto da reserva

en: Booking rejection
pt_PT: Rejeição da reserva

en: Bookly %s required
pt_PT: Bookly %s necessário

en: Bookly Add-ons
pt_PT: Add-ons do Bookly

en: Bookly Cloud - Low Balance
pt_PT: Bookly Cloud - Saldo Baixo

en: Bookly Cloud Billing
pt_PT: Bookly Cloud Faturação

en: Bookly Cloud Settings
pt_PT: Bookly Cloud Configurações

en: Bookly Cloud couldn't connect to your server.
pt_PT: O Bookly Cloud não conseguiu ligar-se ao seu servidor.

en: Bookly Cloud is an integral part of the Bookly booking system, offering a range of additional products and features for efficient appointment management and automation.
pt_PT: A Bookly Cloud é parte integrante do sistema de reservas da Bookly, oferecendo uma gama de produtos e funcionalidades adicionais para uma gestão e automatização eficientes das marcações.

en: Bookly Help Center
pt_PT: Centro de Ajuda do Bookly

en: Bookly Pro - License verification required
pt_PT: Bookly Pro - É necessária a verificação da Licença

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
pt_PT: O Bookly Pro precisará de verificar a sua licença para restaurar o acesso às suas reservas. Por favor, insira o código de compra no painel administrativo.

en: Bookly Stripe add-on has been upgraded to support <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. You must update your Stripe settings to keep the integration with the upgraded add-on.
pt_PT: O add-on Bookly Stripe  foi atualizado e inclui <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. É necessário atualizar as configurações Stripe para conservar a integração com o add-on atualizado.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
pt_PT: O Bookly pode impulsionar as suas vendas e crescer com o seu negócio. Tenha acesso a mais opções e remova os limites ao atualizar para a versão paga com o <a href="%s" target="_blank">add-on Bookly Pro</a>, que lhe permite utilizar um enorme número de opções adicionais e configurações para os serviços de reservas, instalar outros add-ons para o Bookly e ainda inclui seis meses de suporte ao cliente.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
pt_PT: O Bookly pode impulsionar e as suas vendas  e juntos podemos crescer com o seu negócio. Com os add-ons Bookly, pode obter mais opções e funcionalidade para customizar o seu sistema de agendamento online de acordo com as necessidades do seu negócio e simplificar ainda mais o processo.

en: Bookly data upon deleting Bookly items
pt_PT: Dados Bookly sobre a eliminação de itens Bookly

en: Bookly form
pt_PT: Formulário Bookly

en: Bookly update required
pt_PT: Bookly Atualização necessária

en: Bookly updater
pt_PT: Atualização do Bookly

en: Bookly updates
pt_PT: Atualizações Bookly

en: Bookly updates bring new useful features and bugfixes. Make sure you are using the latest version of Bookly to get more possibilities and the highest quality.
pt_PT: As atualizações da Bookly trazem novas funcionalidades e correção de bugs úteis. Certifique-se de que está a usar a versão mais recente da Bookly para obter mais possibilidades e a mais alta qualidade.

en: Bookly verification code
pt_PT: Código de verificação Bookly

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
pt_PT: O Bookly simplificará o processo de reservas para os seus clientes. Este plugin cria outro ponto de contato para converter os seus visitantes em clientes. Com o Bookly, os seus clientes podem ver  a sua disponibilidade, escolher serviços que fornece, reservá-los online e muito mais.

en: Both email and phone fields required
pt_PT: Ambos os campos de e-mail e telefone são necessários

en: Breaks
pt_PT: Folgas

en: Browse
pt_PT: Navegar

en: Bundles and add-ons
pt_PT: Pacotes e add-ons

en: Business Hours
pt_PT: Horário de Funcionamento

en: Business events
pt_PT: Eventos de negócios

en: Busy
pt_PT: Ocupado

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button title
pt_PT: Título do botão

en: Buy now
pt_PT: Comprar agora

en: By associating a token with a WordPress user, you can provide administrative access to Bookly from the mobile app. The level of access is determined by the user's role
pt_PT: Ao associar um token a um utilizador do WordPress, é possível aceder a um nível administrativo no Bookly a partir da app móvel. O nível de acesso é determinado pela função do utilizador

en: By proceeding with the import process, the following actions will be performed:
pt_PT: Ao continuar com o processo de importação, serão executadas as seguintes ações:

en: By service
pt_PT: Pelo serviço

en: By staff
pt_PT: Pelo staff

en: By status
pt_PT: Pelo estado

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Calendars synchronized successfully.
pt_PT: Calendários sincronizados com sucesso.

en: Call
pt_PT: Telefonar

en: Calling %s
pt_PT: Chamada %s

en: Campaign
pt_PT: Campanha

en: Campaigns
pt_PT: Campanhas

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
pt_PT: Só pode conter letras ou dígitos (até 11 caracteres).

en: Can't change calendar for archived staff
pt_PT: Impossível mudar o calendário para os funcionários arquivados

en: Can't disable Auto-Recharge, please contact us at %s
pt_PT: Não é possível desativar o carregamento automático, por favor entre em contacto connosco em %s

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel Appointment
pt_PT: Cancelar reserva

en: Cancel all appointments in chain link
pt_PT: Cancelar todas as marcações na ligação em cadeia

en: Cancel appointment URL (denied)
pt_PT: URL para cancelamento da da reserva (negado)

en: Cancel appointment URL (success)
pt_PT: URL de cancelamento da reserva (sucesso)

en: Cancel appointment action
pt_PT: Ação para cancelar a reserva

en: Cancel appointment link
pt_PT: Link para cancelar o compromisso

en: Cancel campaign
pt_PT: Cancelar campanha

en: Cancel immediately
pt_PT: Cancelar imediatamente

en: Cancel on next renewal
pt_PT: Cancelar na próxima renovação

en: Cancel request
pt_PT: Cancelar solicitação

en: Cancel subscription
pt_PT: Cancelar subscrição

en: Canceled
pt_PT: Cancelado

en: Cancellation confirmation
pt_PT: Confirmação de cancelamento

en: Cancellation form
pt_PT: Formulário de cancelamento

en: Cancellation of this appointment is not allowed.
pt_PT: Não é permitido o cancelamento desta marcação.

en: Cancellation reason
pt_PT: Razão do cancelamento

en: Cancellation reason (optional)
pt_PT: Motivo de cancelamento (opcional)

en: Cancelled
pt_PT: Cancelada

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
pt_PT: Não consegue encontrar o seu código de compra? Veja esta <a href="%s" target="_blank">página</a>.

en: Capacity
pt_PT: Capacidade

en: Capacity (min and max)
pt_PT: Capacidade (mín e máx)

en: Capacity of service
pt_PT: Capacidade de serviço

en: Card
pt_PT: Cartão

en: Card Security Code
pt_PT: Código de segurança do cartão

en: Card content
pt_PT: Conteúdo do cartão

en: Card payment has failed, please use another payment option
pt_PT: Falha no pagamento com cartão, por favor use outra opção de pagamento

en: Card types
pt_PT: Tipos de cartões

en: Cards
pt_PT: Cartões

en: Cards display mode
pt_PT: Modo de visualização dos cartões

en: Cards with Any staff
pt_PT: Cartas com Qualquer pessoal

en: Cart
pt_PT: Carrinho

en: Cart information
pt_PT: Informações do carrinho

en: Cart information with cancel
pt_PT: Informação do carrinho a cancelar

en: Cart is empty
pt_PT: O carrinho está vazio

en: Cart item data
pt_PT: Dados do item do carrinho

en: Catalog view allows you to organize and display the services conveniently for your customers.
pt_PT: A visualização do catálogo permite-lhe organizar e exibir os serviços convenientemente para os seus clientes.

en: Catalog view allows you to organize and display the staff conveniently for your customers.
pt_PT: A visualização do catálogo permite-lhe organizar e exibir o staff de forma conveniente para os seus clientes.

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Categories list
pt_PT: Lista de categorias

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Change
pt_PT: Alteração

en: Change password
pt_PT: Alterar a palavra-passe

en: Change the sender's name to your phone number or any other name
pt_PT: Altere o nome do emissor para o seu número de telefone ou outro nome qualquer

en: Changes saved.
pt_PT: Alterações guardadas.

en: Check cart
pt_PT: Verificar o carrinho

en: Check for updates
pt_PT: Verificar atualizações

en: Check status of this option in Settings > Additional > <a href="%s" target="_blank"/>Display front-end calendar</a>
pt_PT: Verifique o estado desta opção em Definições > Adicionais > <a href="%s" target="_blank"/>Exibir calendário de front-end</a>

en: Check your spam folder.
pt_PT: Verifique sua pasta de spams.

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Checkbox Group
pt_PT: Grupo das caixas de seleção

en: Checkout form
pt_PT: Formulário de checkout

en: Child care
pt_PT: Cuidados infantis

en: Child payment
pt_PT: Pagamento por criança

en: Chiropractors
pt_PT: Quiropráticos

en: Choose 'Accurate date' if you want the {appointment_end_date} placeholder to return the exact end date of the appointment. Select '+1 day' if you prefer the placeholder to include an additional day in the end date calculation. Please note that this setting will affect only appointments with a duration longer or equal to one day.
pt_PT: Escolha " Data atualizada" se pretender que o marcador de posição {appointment_end_date} devolva a data final exata da marcação. Seleccione '+1 dia' se preferir que o marcador de posição inclua um dia adicional no cálculo da data de fim. Note-se que esta definição só afectará as marcações com uma duração superior ou igual a um dia.

en: Choose CSV file to import
pt_PT: Escolha o ficheiro CSV a importar

en: Choose address fields you want to request from the client.
pt_PT: Escolha os campos de endereço que quer solicitar do cliente.

en: Choose the font for your invoice template
pt_PT: Escolha o tipo de letra para o seu modelo de fatura

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
pt_PT: Escolha se a notificação está ativada e as mensagens são enviadas ou se está desativada e nenhuma mensagem será enviada até que ative a notificação.

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
pt_PT: Escolha se a notificação deve ser enviada apenas para serviços específicos ou não.

en: Choose who will receive this notification.
pt_PT: Escolha quem receberá esta notificação.

en: City
pt_PT: Cidade

en: City councils
pt_PT: Câmaras municipais

en: City is required
pt_PT: É necessário informar a cidade

en: Classic
pt_PT: Clássico

en: Classic booking form with the consequent scheduling process.
pt_PT: Formulário de reserva clássico com o consequente processo de agendamento.

en: Cleaned
pt_PT: Limpo

en: Cleaning
pt_PT: Limpeza

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Clear all logs
pt_PT: Limpar todos os registos

en: Clear field
pt_PT: Limpar campo

en: Click "%s" to create your first one
pt_PT: Clique em "%s" para criar o seu primeiro

en: Click %s here %s to resend the email.
pt_PT: Clicar %s aqui %s para reenviar o email.

en: Click <b>Continue</b>, then <b>Test trigger</b> and <b>Continue</b>
pt_PT: Click <b>Continue</b>, depois <b>Teste o trigger</b> and <b>Continue</b>

en: Click <b>Create App</b> and enter application details.
pt_PT: Clique em <b>Create App</b> e digite as informações da aplicação.

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
pt_PT: Clique em <b>Library</b> no menu lateral da esquerda. Selecione Google Maps JavaScript API e certifique-se de que esta está ativada.

en: Click <b>Save</b>.
pt_PT: Clique <b>Guardar</b>.

en: Click on a time slot to proceed with booking
pt_PT: Clique num espaço de tempo para prosseguir com a reserva

en: Click on the underlined text to edit.
pt_PT: Clique no texto sublinhado para editar.

en: Client
pt_PT: Cliente

en: Client ID
pt_PT: ID do cliente

en: Client Secret
pt_PT: Cliente Secreto

en: Client birthday
pt_PT: Aniversário do cliente

en: Client birthday full date
pt_PT: Data completa do aniversário do cliente

en: Client email
pt_PT: Email do cliente

en: Client name
pt_PT: Nome do cliente

en: Client phone
pt_PT: Telefone do cliente

en: Client secret
pt_PT: Cliente segredo

en: Clients imported
pt_PT: Clientes importados

en: Clone form
pt_PT: Formulário de clonagem

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Cloud
pt_PT: Nuvem

en: Code
pt_PT: Código

en: Code %s already exists
pt_PT: O código %s já existe

en: Codes
pt_PT: Códigos

en: Collaborative
pt_PT: Colaborativo

en: Collaborative service
pt_PT: Serviço colaborativo

en: Collaborative services
pt_PT: Serviços Colaborativos

en: Colleges
pt_PT: Escolas

en: Color
pt_PT: Cor

en: Coloring mode
pt_PT: Modo de cor

en: Column
pt_PT: Coluna

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Combined values of all custom fields
pt_PT: Valores combinados de todos os campos personalizados

en: Combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
pt_PT: Valores combinados de todos os campos personalizados (formatado em 2 colunas)

en: Combined values of all customer information fields
pt_PT: Valores combinados de todos os campos de informação do cliente

en: Comma (,)
pt_PT: Vírgula (,)

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Company
pt_PT: Empresa

en: Company address
pt_PT: Endereço da empresa

en: Company address line 2
pt_PT: Endereço da empresa linha 2

en: Company logo
pt_PT: Logotipo da empresa

en: Company name
pt_PT: Nome da empresa

en: Company number
pt_PT: Número da empresa

en: Company phone
pt_PT: Companhia telefónica

en: Company size
pt_PT: Tamanho da empresa

en: Company web-site address
pt_PT: Site da empresa

en: Compatibility with Bookly add-ons
pt_PT: Compatibilidade com os add-ons Bookly

en: Complete
pt_PT: Completar

en: Complete payment
pt_PT: Complete o pagamento

en: Completed
pt_PT: Concluído

en: Compound
pt_PT: Composto

en: Compound service
pt_PT: Serviço composto

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Condition to apply the discount
pt_PT: Condição para aplicar o desconto

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event.
pt_PT: Configure as informações que devem ser colocadas no título do evento do Google Calendar.

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event.
pt_PT: Configure as informações que devem ser colocadas no título do evento do Calendário do Outlook.

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Confirm cancellation
pt_PT: Confirmar cancelamento

en: Confirm email
pt_PT: Confirmar e-mail

en: Confirm password
pt_PT: Confirmar senha

en: Confirmation code
pt_PT: Código de confirmação

en: Congratulations!!!
pt_PT: Parabéns!!!!

en: Connect
pt_PT: Conectar

en: Connected
pt_PT: Conectado

en: Consulting
pt_PT: Consultar

en: Contact us
pt_PT: Contate-nos

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
pt_PT: Contacte o seu administrador para verificar a licença dos add-ons Bookly; {days} restantes.

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Continue creating your Zap by selecting the options you'd like
pt_PT: Continue a criar o seu Zap selecione as opções que gostaria

en: Continue with
pt_PT: Continuar com

en: Copied to clipboard
pt_PT: Copiar para a área de transferência

en: Copy Google Calendar event titles
pt_PT: Copiar os nomes dos eventos do Calendário Google

en: Copy Outlook Calendar event titles
pt_PT: Copiar os nomes dos eventos Calendário Outlook

en: Copy checkout URL
pt_PT: Copiar URL de checkout

en: Copy invoice to another email(s)
pt_PT: Copiar fatura paro outro(s) e-mail(s).

en: Copy link
pt_PT: Copiar link

en: Copy of
pt_PT: Cópia de

en: Copy of %s
pt_PT: Cópia de %s

en: Copy shortcode
pt_PT: Copiar shortcode

en: Copy to clipboard
pt_PT: Copiar para área de transferência

en: Copy token
pt_PT: Copiar token

en: Cost
pt_PT: Custo

en: Could not save appointment in database.
pt_PT: Não foi possível guardar a reserva no banco de dados.

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress?
pt_PT: Pode fazer-nos um GRANDE favor e dar-nos uma classificação de 5 estrelas no WordPress?

en: Counselling
pt_PT: Consultoria

en: Country
pt_PT: País

en: Country is required
pt_PT: É necessário informar o país

en: Country out of service
pt_PT: País fora de serviço

en: Coupon
pt_PT: Cupão

en: Coupon code
pt_PT: Código de cupão

en: Coupon discount
pt_PT: Cupão de desconto

en: Coupons
pt_PT: Cupões

en: Create
pt_PT: Criar

en: Create WordPress user
pt_PT: Criar utilizador WordPress

en: Create WordPress user account for customers
pt_PT: Crie uma conta de utilizador WordPress para os clientes

en: Create a WooCommerce order from backend
pt_PT: Criar uma ordem WooCommerce de backend

en: Create a WooCommerce order if the cost of the service is zero
pt_PT: Criar uma ordem WooCommerce se o custo do serviço for zero

en: Create a new page in WordPress.
pt_PT: Crie uma nova página no WordPress.

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
pt_PT: Crie um produto em WooCommerce que pode ser colocado no carrinho.

en: Create an account
pt_PT: Crie uma conta

en: Create another coupon
pt_PT: Criar outro cupão

en: Create customer
pt_PT: Criar cliente

en: Create new access token
pt_PT: Crie um novo token de acesso

en: Create new appointment for every recurring booking
pt_PT: Crie uma nova reserva para cada reserva recorrente

en: Create notification
pt_PT: Criar notificação

en: Create online meetings
pt_PT: Criar reuniões on-line

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
pt_PT: Crie ou selecione um projeto. Clique em <b>Continuar</b> para ativar a API.

en: Create package
pt_PT: Criar pacote

en: Create payment
pt_PT: Criar pagamento

en: Create service
pt_PT: Criar um serviço

en: Create staff
pt_PT: Criar equipa

en: Created
pt_PT: Criado

en: Created at any time
pt_PT: Criado em qualquer data

en: Creation date
pt_PT: Data de criação

en: Credit Card Number
pt_PT: Número do cartão de crédito

en: Credit card
pt_PT: Cartão de crédito

en: Critical errors
pt_PT: Erros críticos

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Current directory name
pt_PT: Nome atual do diretório

en: Current mailing list
pt_PT: Lista de correio atual

en: Current password
pt_PT: Senha atual

en: Custom
pt_PT: Customizar

en: Custom CSS
pt_PT: CSS personalizado

en: Custom Fields
pt_PT: Campos personalizados

en: Custom Statuses
pt_PT: Status cliente

en: Custom field
pt_PT: Campo personalizado

en: Custom field description
pt_PT: Descrição do campo personalizado

en: Custom fields
pt_PT: Campos personalizados

en: Custom notification
pt_PT: Notificação personalizada

en: Custom range
pt_PT: Intervalo personalizado

en: Custom service name
pt_PT: Nome do serviço customizado

en: Custom service price
pt_PT: Preço de serviço customizado

en: Custom settings for location
pt_PT: Configurações personalizadas para o local

en: Custom settings for location enabled
pt_PT: Configurações personalizadas para o local ativadas

en: Custom statuses
pt_PT: Status de cliente

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Customer Groups
pt_PT: Grupos de clientes

en: Customer Information
pt_PT: Informações do cliente

en: Customer Information description
pt_PT: Descrição da informação do cliente

en: Customer address
pt_PT: Endereço do cliente

en: Customer birthday
pt_PT: Aniversário do cliente

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
pt_PT: Cumprimento do aniversário do cliente (requer configuração do cron)

en: Customer cabinet
pt_PT: Cabinet de clientes

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
pt_PT: Cabinet do cliente (todos os serviços exibidos em abas)

en: Customer email
pt_PT: Email do Cliente

en: Customer group based
pt_PT: Baseado em grupos de clientes

en: Customer information
pt_PT: Informações cliente

en: Customer information field
pt_PT: Campo de informação do cliente

en: Customer name
pt_PT: Nome do Cliente

en: Customer new password
pt_PT: Nova palavra-passe do cliente

en: Customer new username
pt_PT: Novo nome de utilizador do cliente

en: Customer notes for appointment
pt_PT: Notas do cliente para o compromisso

en: Customer notes for gift card
pt_PT: Notas do cliente para o cartão presente

en: Customer phone
pt_PT: Telefone do Cliente

en: Customer's address fields
pt_PT: Campos de endereço do cliente

en: Customer's birthday
pt_PT: Aniversário do cliente

en: Customer's birthday greeting
pt_PT: Cumprimento do aniversário do cliente

en: Customer's last appointment notification
pt_PT: Notificação da última reserva do cliente

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Customers limit
pt_PT: Limite de clientes

en: Customers must pay for all appointments in series
pt_PT: Os clientes devem pagar todas as reservas em série

en: Customers must pay only for the 1st appointment
pt_PT: Os clientes devem pagar apenas para a 1ª reserva

en: Customers without group
pt_PT: Clientes sem grupo

en: Daily
pt_PT: Diariamente

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Data already in use
pt_PT: Dados já em uso

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Field
pt_PT: Campo Data

en: Date in the past.
pt_PT: Data no passado.

en: Date limit (from and to)
pt_PT: Limite de data (de e até)

en: Date of appointment
pt_PT: Data do compromisso

en: Date of birth
pt_PT: Data de nascimento

en: Date of next day
pt_PT: Data do próximo dia

en: Day
pt_PT: Dia

en: Day is required
pt_PT: O dia é obrigatório

en: Days Off
pt_PT: Dias de folga

en: Days from the creation
pt_PT: Dias desde a criação

en: Days from the first booking
pt_PT: Dias a partir da primeira marcação

en: Deactivate Bookly Pro
pt_PT: Desativar o Bookly Pro

en: Deactivation date
pt_PT: Data de desativação

en: Dear Bookly Cloud customer.
    We would like to notify you that your Bookly Cloud balance fell below 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly Cloud page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
pt_PT: Caro cliente Bookly Cloud.
    Gostaríamos de notificar-lhe que o balanço do seu Bookly Cloud está abaixo dos 5 dólares. Para usar o nosso serviço sem interruptores por favor recarregue o seu saldo na página do Bookly Cloud <a href='%s'>aqui</a>.
    
    
    Se quiser parar de receber estas notificações. Por favor atualize as suas configurações <a href='%s'>aqui</a>.

en: Dear {client_name}
pt_PT: Caro {client_name}

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name},
    
    Feliz Aniversário!
    Desejamos-lhe  muitas felicidades.
    Que você e os seus sejam muito felizes e saudáveis.
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please use the link below to approve this appointment: {appointment_booking_url}. Please note that the availability of the requested timeslot is not guaranteed, because this message is sent out to all customers in the appointment waitlist.
pt_PT: Caro {client_name},
    
    A faixa horária em {appointment_date} em {appointment_time} para {service_name} já está disponível para reserva. Utilize o link abaixo para aprovar esta marcação: {appointment_booking_url}. Por favor, note que a disponibilidade do horário solicitado não é garantida, porque esta mensagem é enviada a todos os clientes na lista de espera de marcação.

en: Dear {client_name},
    
    This is a confirmation that the following Gift Card {gift_card} has been purchased at {company_name}.
    
    We are waiting for you at {company_address}.
pt_PT: Caro {client_name},
    
    Isto é uma confirmação de que o seguinte Cartão de Oferta {gift_card} foi comprado em {company_name}.
    
    Estamos à sua espera em {company_address}.

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name},
    Feliz Aniversário!
    Desejamos-lhe  muitas felicidades.
    Que você e os seus sejam muito felizes e saudáveis.
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Em anexo encontra-se a fatura #{invoice_number} para a sua marcação.
    
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Obrigado por escolher {company_name}. Esperamos que tenha ficado satisfeito com {service_name}.
    
    Obrigado e aguardamos uma nova visita.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Esta é uma confirmação de que foi adicionado à lista de espera para {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Por favor, consulte o horário de serviço abaixo.
    
    {appointment_schedule}
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Esta é uma confirmação de que foi adicionado na lista de espera para {service_name} no dia {appointment_date} às {appointment_time}.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Caro {client_name}.
    
    Esta é uma confirmação de que reservou os seguintes itens:
    
    {cart_info}
    
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Esta é uma confirmação de que reservou {package_name}.
    Estamos à sua espera em {company_address}.
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Esta é uma confirmação de que você reservou {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Por favor, encontre o horário da sua reserva abaixo.
    
    {appointment_schedule}
    
    O aguardamos em {company_address}.
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Esta é uma confirmação de que você reservou {service_name}.
    
    Esperamos por si em {company_address} no dia {appointment_date} às {appointment_time} .
    
    Obrigado por escolher nossos serviços.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Gostariamos de relembrar que reservou {service_name} amanhã às {appointment_time}. Esperamos por si em {company_address}.
    
    Obrigado por escolher nossos serviços.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    Cancelou o compromisso de {service_name} no dia {appointment_date} às {appointment_time}.
    
    Obrigado por escolher nossos serviços.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    A sua reserva de {service_name} (x {recurring_count}) foi cancelada.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Por favor, encontre o horário da sua reserva abaixo:
    
    {appointment_schedule}
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    A sua reserva de {service_name} (x {recurring_count}) foi rejeitada.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Por favor, consulte o horário da sua reserva abaixo.:
    
    {appointment_schedule}
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Caro {client_name}.
    
    A sua reserva de {service_name} em {appointment_date} às {appointment_time} foi rejeitada.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    O seu pacote de serviços {package_name} foi desativado.
    
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    
    Se você tiver alguma pergunta, por favor, entre em contacto connosco.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    
    A sua tarefa {service_name} está terminada.
    
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Obrigado por escolher {company_name}. Esperamos que você tenha ficado satisfeito com {service_name}.
    Obrigado e aguardamos uma nova visita.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Esta é uma confirmação de que foi adicionado à lista de espera para {service_name} (x {recurring_count}).
    Por favor, consulte o horário de serviço abaixo.
    {appointment_schedule}
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Esta é uma confirmação de que foi adicionado à lista de espera para {service_name} no dia {appointment_date} às {appointment_time}.
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name},
    Esta é uma confirmação de que você reservou os seguintes itens:
    {cart_info}
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Esta é uma confirmação de que reservou {package_name}.
    Estamos à sua espera em {company_address}.
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Esta é uma confirmação de que reservou {service_name} (x {recurring_count}).
    Por favor, consulte o horário da sua reserva abaixo.
    {appointment_schedule}
    
    Estamos à sua espera na {company_address}.
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name},
    Esta é uma confirmação de que reservou {service_name}.
    Aguardamos você em {company_address} no dia {appointment_date} às {appointment_time} .
    Obrigado por escolher nossos serviços.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Gostariamos de relembrar que você reservou  {service_name} amanhã às {appointment_time}. Esperamos por si em {company_address}.
    Obrigado por escolher nossos serviços.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    Cancelou a reserva de {service_name} no dia {appointment_date} às {appointment_time}.
    Obrigado por escolher nossos serviços.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    A sua reserva de {service_name} (x {recurring_count}) foi cancelada.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Por favor, consulte o horário da sua reserva abaixo: {appointment_schedule}
    Obrigado por escolher a nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    A sua reserva de {service_name} (x {recurring_count}) foi rejeitada.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Por favor, encontre o horário da sua reserva abaixo: {appointment_schedule}
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Caro {client_name}.
    A sua reserva de {service_name} em {appointment_date} às {appointment_time} foi rejeitada.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado {client_name}.
    O seu pacote de serviços {package_name} foi desativado.
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    Se você tiver alguma pergunta, por favor, entre em contacto connosco.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
pt_PT: Prezado/Prezada {client_name}.
    A sua tarefa {service_name} está terminada.
    Obrigado por escolher nossa empresa.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
pt_PT: Prezado {staff_name},
    
    O intervalo de tempo no dia {appointment_date} às {appointment_time} para {service_name} está agora disponível para reserva. Por favor, veja a lista de clientes na lista de espera e faça uma nova marcação.
    
    {appointment_waiting_list}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
pt_PT: Prezado {staff_name},
    O intervalo de tempo no dia {appointment_date} às {appointment_time} para {service_name} está disponível para reserva. Por favor, veja a lista de clientes na lista de espera e faça uma nova marcação.
    {appointment_waiting_list}

en: Declined
pt_PT: Recusada

en: Deduction
pt_PT: Dedução

en: Deduction should be a positive number.
pt_PT: A dedução deve ser um número positivo.

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default appointment status
pt_PT: Status padrão do compromisso

en: Default code mask
pt_PT: Máscara de código padrão

en: Default country code
pt_PT: Código padrão de país

en: Default gift card mask
pt_PT: Máscara de cartão presente predefinida

en: Default settings
pt_PT: Configurações personalizadas

en: Default status
pt_PT: Status padrão

en: Default status of WooCommerce order
pt_PT: Estado padrão da ordem WooCommerce

en: Default status of new user according to Mailchimp statuses
pt_PT: O status padrão do novo utilizado de acordo com os status do Mailchimp

en: Default ticket mask
pt_PT: Máscara padrão para notas

en: Default value
pt_PT: Valor por defeito

en: Default value for category
pt_PT: Valor padrão para a categoria

en: Default value for category select
pt_PT: Valor padrão da categoria escolhida

en: Default value for employee
pt_PT: Valor padrão para o funcionário

en: Default value for employee select
pt_PT: Valor padrão do funcionário escolhido

en: Default value for location
pt_PT: Valor padrão para local

en: Default value for location select
pt_PT: Valor padrão para a seleção de local

en: Default value for service
pt_PT: Valor padrão para o serviço

en: Default value for service select
pt_PT: Valor padrão do serviço escolhido

en: Delete
pt_PT: Deletar

en: Delete Appointment
pt_PT: Apagar a reserva

en: Delete account
pt_PT: Apagar conta

en: Delete all appointments in series
pt_PT: Apagar todas as reservas em série

en: Delete break
pt_PT: Excluir folga

en: Delete customers
pt_PT: Apagar clientes

en: Delete customers with existing bookings
pt_PT: Apagar clientes com reservas existentes

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
pt_PT: Apagar as contas WordPress dos clientes, se houver

en: Delete form
pt_PT: Apagar formulário

en: Delete only this appointment
pt_PT: Apagar apenas esta reserva

en: Delete package appointment
pt_PT: Apagar o pacote de compromissos

en: Delete this and the following appointments
pt_PT: Apagar esta e as seguintes reservas

en: Deleted
pt_PT: Apagado

en: Deleted Customer
pt_PT: Cliente apagado

en: Delimiter
pt_PT: Delimitador

en: Delimiter, minutes
pt_PT: Delimitador, minutos

en: Delivered
pt_PT: Entregue

en: Dentists
pt_PT: Dentistas

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), look for the <b>Application ID</b> and <b>Access token</b>.
pt_PT: Dependendo do modo (Sandbox ou Produção), procure o <b>ID da aplicação</b> e <b>o token de acesso</b>.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), press <b>Add subscription</b> button, enter the following URL as the destination for events %s and select %s in <b>Events</b>.
pt_PT: Dependendo do modo (Sandbox ou Produção), prima Adicionar o botão <b>de subscrição</b>, introduza o seguinte URL como destino para eventos %s e selecione %s em <b>Eventos</b>.

en: Deposit or full price (deposit by default)
pt_PT: Depósito ou preço total (depósito por defeito)

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Description for customer's calendar
pt_PT: Descrição para o calendário do cliente

en: Design consultants
pt_PT: Consultor de design

en: Destination URL where Zoom will send the access token after the user completes the OAuth authentication
pt_PT: URL de destino onde o Zoom vai enviar o token de acesso depois de o utilizador completar a autenticação OAuth

en: Detach
pt_PT: Desligar

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Diagnostics
pt_PT: Diagnósticos

en: Didn't receive the email?
pt_PT: Não recebeu o email ?

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Disable Auto-Recharge
pt_PT: Desativar Carregamento Automático

en: Disable capacity update
pt_PT: Desativar a atualização de capacidade

en: Disable dates without available timeslots
pt_PT: Desativar datas sem horários disponíveis

en: Disable deposit update
pt_PT: Desativar atualização de depósito

en: Disable price update
pt_PT: Desativar atualização de preço

en: Disable services update
pt_PT: Desativar atualização de serviços

en: Disable special hours update
pt_PT: Desativar atualização das horas especiais

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Disagree
pt_PT: Discordo

en: Disconnect
pt_PT: Desligar

en: Discount
pt_PT: Desconto

en: Discount (%)
pt_PT: Desconto (%)

en: Discount should be between 0 and 100.
pt_PT: O desconto deve estar entre 0 e 100.

en: Discounts
pt_PT: Descontos

en: Discover features to extend your Bookly functionality
pt_PT: Descubra recursos para ampliar a funcionalidade do Bookly

en: Discover the full range of <a href="%s" target="_blank">powerful tools here</a>.
pt_PT: Descubra a gama completa de <a href="%s" target="_blank">ferramentas poderosas aqui</a>.

en: Dismiss
pt_PT: Dispensar

en: Display available time slots in client's time zone
pt_PT: Exibir intervalos de tempo disponíveis no fuso horário do cliente

en: Display dates according to schedule
pt_PT: Visualizar datas de acordo com o calendário

en: Display front-end calendar
pt_PT: Mostrar calendário frontal

en: Display gift cards
pt_PT: Exibir cartões-presente

en: Display packages
pt_PT: Exibir pacotes

en: Display services
pt_PT: Serviços de visualização

en: Displayed appointments
pt_PT: Compromissos exibidos

en: Displayed time slots
pt_PT: Faixas de horário exibidas

en: Displaying appointments rating in the backend
pt_PT: Exibir avaliação de compromissos no back-end

en: Do not allow to select a specific staff member
pt_PT: Não permite selecionar um membro do staff específico

en: Do not cancel
pt_PT: Não cancelar

en: Do not count appointments in 'Limit appointments per customer' with the following statuses
pt_PT: Não conte compromissos no 'Limite de compromissos por cliente' com os seguintes estatutos

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
pt_PT: Não se esqueça de atualizar o seu e-mail e códigos SMS para os nomes dos clientes

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Don't delete
pt_PT: Não apagar

en: Don't override
pt_PT: Não ignore

en: Don't save
pt_PT: Não guardar

en: Don't show
pt_PT: Não mostrar

en: Done
pt_PT: Concluir

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Download ICS
pt_PT: Descarregar ICS

en: Download filtered invoices
pt_PT: Descarregar faturas filtradas

en: Download invoice
pt_PT: Carregamento da fatura

en: Download invoices
pt_PT: Descarregar faturas

en: Download selected invoices
pt_PT: Descarregar faturas selecionadas

en: Driving Instructors
pt_PT: Instrutores de condução

en: Driving Schools
pt_PT: Escolas de condução

en: Drop Down
pt_PT: Seleção flutuante

en: Due
pt_PT: Vencido

en: Due date
pt_PT: Data de vencimento

en: Due date of invoice
pt_PT: Data de vencimento da fatura

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Duplicate dates are not permitted.
pt_PT: Datas duplicadas não são permitidas.

en: Duplicate staff member
pt_PT: Funcionário duplicado

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Duration of appointment
pt_PT: Duração da marcação

en: Duration of service
pt_PT: Duração do serviço

en: During the trial period, you can use the add-ons without entering a purchase code. Once the trial ends, purchase code activation is required.
pt_PT: Durante o período de avaliação, é possível utilizar os add-ons sem inserir um código de compra. Após o término do período de avaliação, será necessário ativar o código de compra.

en: During the trial period, you will have full access to all features of this product  completely free of charge.
pt_PT: Durante o período de avaliação, terá acesso total a todas as funcionalidades deste produto  de forma totalmente gratuita.

en: E.g
pt_PT: Ex

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Location
pt_PT: Editar local

en: Edit Status
pt_PT: Editar Status

en: Edit WhatsApp notification
pt_PT: Editar a notificação WhatsApp

en: Edit access token
pt_PT: Editar token de acesso

en: Edit appointment
pt_PT: Editar reserva

en: Edit appointments
pt_PT: Editar reservas

en: Edit booking details
pt_PT: Editar detalhes da reserva

en: Edit campaign
pt_PT: Editar campanha

en: Edit coupon
pt_PT: Editar cupão

en: Edit custom CSS
pt_PT: Edite CSS personalizado

en: Edit custom JavaScript
pt_PT: Editar JavaScript personalizado

en: Edit customer
pt_PT: Editar cliente

en: Edit discount
pt_PT: Editar descontos

en: Edit email notification
pt_PT: Editar notificação de email

en: Edit event
pt_PT: Editar evento

en: Edit gift card
pt_PT: Editar cartão de oferta

en: Edit gift card type
pt_PT: Editar o tipo de cartão de presente

en: Edit group
pt_PT: Editar grupo

en: Edit package
pt_PT: Editar pacote

en: Edit package appointment
pt_PT: Editar o pacote de compromissos

en: Edit service
pt_PT: Editar um serviço

en: Edit sms notification
pt_PT: Editar notificação sms

en: Edit staff
pt_PT: Editar funcionário

en: Edit tax
pt_PT: Editar tributação

en: Edit voice notification
pt_PT: Editar notificação por voz

en: Education
pt_PT: Educação

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações de e-mail

en: Email address
pt_PT: Endereço de e-mail

en: Email already in use.
pt_PT: Email já está em uso.

en: Email confirmation doesn't match
pt_PT: E-mail de confirmação não coincide

en: Email confirmation field
pt_PT: Campo de confirmação de e-mail

en: Email details
pt_PT: Detalhes email

en: Email field required
pt_PT: O campo de e-mail é necessário

en: Email logs
pt_PT: Logins email

en: Email notifications
pt_PT: Notificações via email

en: Email of attendee
pt_PT: Email do participante

en: Email of client
pt_PT: Email do cliente

en: Email of staff
pt_PT: Email da equipa

en: Email required
pt_PT: Email requerido

en: Embassies and consulates
pt_PT: Embaixadas e os consulados

en: Employee
pt_PT: Empregado

en: Empty
pt_PT: Vazio

en: Empty option
pt_PT: Opção vazia

en: Empty password.
pt_PT: Senha vazia.

en: Empty value
pt_PT: Valor vazio

en: Enable
pt_PT: Habilitar

en: Enable "Login with the JavaScript SDK" and enter your site URL in "Allow Domains for the JavaScript SDK". Click "Save changes".
pt_PT: Habilite "Entrar com o JavaScript SDK" e introduza o URL do seu site em "Permitir Domínios para o JavaScript SDK". Clique em "Guardar alterações".

en: Enable Auto-Recharge and get up to %s extra.
pt_PT: Habilite o carregamento automático e ganhe até %s extra.

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
pt_PT: Ative esta opção se quiser limitar a possibilidade de reserva dentro da capacidade do serviço uma só vez.

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
pt_PT: Ative esta opção para tornar o tamanho do intervalo igual à duração do serviço no passo Tempo do formulário de reserva.

en: Enable this option to pick a random staff member if both meet the criteria chosen in "Providers preference for ANY". Otherwise the selection order is unknown.
pt_PT: Habilite esta opção para escolher de forma aleatória um funcionário se ambos satisfizerem os critérios selecionados em "Preferência do fornecedor para QUALQUER". Caso contrário a ordem de seleção é desconhecida.

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
pt_PT: Ative esta configuração para que o pacote possa ser exibido e ficar disponível para reserva quando os clientes não tiverem especificado um fornecedor em particular.

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
pt_PT: Ative esta configuração para poder definir configurações personalizadas para membros da equipa em locais diferentes.

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
pt_PT: Ativar esta configuração para exibir avaliações no back-end.

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: End date
pt_PT: Data de término

en: End date / Duration
pt_PT: Data final / Duração

en: End date of appointment
pt_PT: Data final do compromisso

en: End date of event
pt_PT: Data de término do evento

en: End date: %s
pt_PT: Data de fim: %s

en: End points
pt_PT: Pontos finais

en: End time must not be empty
pt_PT: Hora de término não pode estar vazia

en: End time must not be equal to start time
pt_PT: Hora final não deve ser igual à hora de início

en: End time of appointment
pt_PT: Hora de término do compromisso

en: End time of event
pt_PT: Hora de término do evento

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
pt_PT: Insira a chave API da Google que obteve depois de registar seu projeto da aplicação na Google API Console.

en: Enter a JavaScript code that will be executed when the button is clicked
pt_PT: Introduza o código JavaScript que vai ser executado quando o botão é clicado

en: Enter a URL
pt_PT: Digite uma URL

en: Enter a content
pt_PT: Insira um conteúdo

en: Enter a description
pt_PT: Introduza uma descrição

en: Enter a label
pt_PT: Inserir uma etiqueta

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
pt_PT: Insira uma máscara contendo asteriscos "*" para variáveis.

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
pt_PT: Digite um número de telefone no formato internacional. Por exemplo, para Portugal um número de telefone válido seria +351966655222.

en: Enter a value
pt_PT: Digite um valor

en: Enter code from email
pt_PT: Digite o código recebido no e-mail

en: Enter default mask for auto-generated codes.
pt_PT: Insira a máscara padrão para códigos gerados automaticamente.

en: Enter default mask for auto-generated codes. You can enter asterisks "*" for variables here.
pt_PT: Introduza a máscara predefinida para os códigos gerados automaticamente. Pode introduzir asteriscos "*" para as variáveis aqui.

en: Enter file extensions that can be uploaded. For example: "png,jpg,bmp".
pt_PT: Introduza extensões de ficheiros que podem ser carregadas. Por exemplo: "png,jpg,bmp".

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
pt_PT: Insira o nome da notificação que será exibido na lista

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
pt_PT: Digite um ou mais endereços de e-mail separados por virgulas.

en: Enter promo code
pt_PT: Insira o código promocional

en: Enter purchase code
pt_PT: Insira o código de compra

en: Enter the URL of the page where this forms shortcode is placed.
pt_PT: Insira o URL da página onde este código de formulário está colocado.

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
pt_PT: Insira o valor fixo do desconto (por exemplo: 10 de desconto). Para especificar um desconto percentual (por exemplo: 10% de desconto), adicione o símbolo % ao valor numérico.

en: Enter the following URL as the destination for events <b>%s</b> and click <b>Add endpoint</b>.
pt_PT: Digite o URL a seguir como destino para eventos <b>%s</b> e clique em <b>Add endpoint</b>.

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
pt_PT: Acesse o caminho da pasta de rede onde os ficheiros serão armazenados. Se necessário, certifique-se que não há acesso web gratuito aos materiais da pasta.

en: Enter the starting number for your invoices. For example, if you set it to 1000, the first invoice will be numbered 1000, the second 1001, the third 1002, and so on.
pt_PT: Introduza o número inicial das suas faturas. Por exemplo, se o definir como 1000, a primeira fatura terá o número 1000, a segunda 1001, a terceira 1002 e assim por diante.

en: Enter the tags of the fields in your Mailchimp audience settings in accordance with Bookly data.
pt_PT: Introduza as etiquetas dos campos nas definições de audiência do seu Mailchimp, de acordo com os dados do Bookly.

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
pt_PT: Insira este URL como um redirecionamento de URL no Portal de Registo do Microsoft.

en: Enter this URL as a redirect URI in the Google Cloud Platform
pt_PT: Insira este URL como um URI redirecionado na Plataforma Google Cloud

en: Enter verification code from SMS
pt_PT: Introduza o código de verificação da SMS

en: Enter verification code from email
pt_PT: Introduza o código de verificação do email

en: Enter your purchase code for a Bookly add-on or bundle
pt_PT: Insira o seu código de compra para um add-on ou pacote Bookly.

en: Entries per page
pt_PT: Entradas por página

en: Equal duration
pt_PT: Duração igual

en: Equipment rental
pt_PT: Equipamento de aluguer

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error adding the break interval
pt_PT: Erro ao adicionar o intervalo da folga

en: Error connecting to server.
pt_PT: Erro ao conectar ao servidor.

en: Error sending email.
pt_PT: Erro ao enviar e-mail.

en: Error sending support request.
pt_PT: Erro ao enviar solicitação de suporte.

en: Escape rooms
pt_PT: Sala de fuga

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
pt_PT: Lembrete noturno com a agenda do dia seguinte para funcionário (requer configuração do cron)

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
pt_PT: Lembrete noturno ao cliente sobre a reserva do dia seguinte (requer configuração do cron)

en: Event
pt_PT: Evento

en: Event date
pt_PT: Data do evento

en: Event details
pt_PT: Detalhes do evento

en: Event was not found
pt_PT: O evento não foi encontrado

en: Event {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time}
pt_PT: Evento {event_title} em {event_start_date} às {event_start_time}

en: Events
pt_PT: Eventos

en: Events (One time and Recurring)
pt_PT: Eventos (Uma vez e Recorrente)

en: Events and entertainment
pt_PT: Eventos e entretenimento

en: Events form
pt_PT: Formulário de eventos

en: Events list
pt_PT: Lista de eventos

en: Every
pt_PT: Cada

en: Every 1 minute
pt_PT: A cada 1 minuto

en: Every 15 minutes
pt_PT: A cada 15 minuto

en: Every 5 minutes
pt_PT: A cada 5 minuto

en: Exclude taxes
pt_PT: Excluir tributações

en: Expected directory name
pt_PT: Nome do diretório esperado

en: Expiration Date
pt_PT: Data de validade

en: Expiration date: %s
pt_PT: Data de validade: %s

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Expires
pt_PT: Expira

en: Explore Bookly products
pt_PT: Explore os produtos Bookly

en: Export only active coupons
pt_PT: Exportar somente cupões ativos

en: Export only active gift cards
pt_PT: Exportar apenas cartões de oferta ativos

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Extend support
pt_PT: Estender o apoio

en: Extended staff agenda for next day
pt_PT: Agenda alargada da equipa para o dia seguinte

en: External connections
pt_PT: Ligações externas

en: Extras Step
pt_PT: Etapa extra

en: Extras price
pt_PT: Preço dos extras

en: Extras quantity
pt_PT: Quantidade de extras

en: Extras tax
pt_PT: Taxa extra

en: Extras title
pt_PT: Título de extras

en: Extras titles
pt_PT: Títulos extras

en: Extras total price
pt_PT: Extras preço total

en: Eyelash extensions
pt_PT: Extensões Eyelash

en: Failed
pt_PT: Falhou

en: Failed to create an online meeting
pt_PT: Falhou na criação de uma reunião online

en: Failed to send SMS.
pt_PT: Não foi possível enviar a SMS.

en: Feature requests
pt_PT: Solicitação de funcionalidades

en: Features like SMS Notifications, Zapier integration, Stripe and Square Payments, Gift Cards, Voice and WhatsApp Notifications are designed to enhance your operations and boost your online business.
pt_PT: Funcionalidades como notificações por SMS, integração Zapier, pagamentos Stripe e Square, cartões de oferta, notificações de voz e WhatsApp foram concebidas para melhorar as suas operações e impulsionar o seu negócio online.

en: Field will be displayed in booking form
pt_PT: O campo será exibido no formulário de reserva

en: Field will not be displayed in booking form
pt_PT: O campo não será exibido no formulário de reserva

en: Fields
pt_PT: Campos

en: Fields matching
pt_PT: Campos coincidentes

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: File Upload Field
pt_PT: Campo de envio de ficheiro

en: File's extension is not allowed
pt_PT: A extensão do ficheiro não é permitida

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Filter events
pt_PT: Filtrar eventos

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Final step URL
pt_PT: URL do passo final

en: Finally provide the necessary information in the form below.
pt_PT: Finalmente, forneça as informações necessárias no formulário abaixo.

en: Finally, click <b>Finish</b> to create your Zap
pt_PT: Finalmente, clique em <b>Acabar</b> para criar o seu Zap

en: Financial services
pt_PT: Serviços financeiros

en: Finish
pt_PT: Acabar

en: Finish by
pt_PT: Acabar às

en: First
pt_PT: Primeira

en: First name
pt_PT: Primeiro nome

en: First name of attendee
pt_PT: Primeiro nome do participante

en: First name of client
pt_PT: Nome do cliente

en: First value for newly created appointments via backend
pt_PT: Primeiro valor criado para novas reservas via backend

en: Fitness classes
pt_PT: Aulas de fitness

en: Follow the steps at %s to create a Developer Account.
pt_PT: Siga os passos em %s para criar uma Conta de Desenvolvedor.

en: Follow these steps to get an API key:
pt_PT: Siga estes passos para obter uma chave API:

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
pt_PT: Mensagem de acompanhamento no mesmo dia depois da reserva (requer configuração do cron)

en: Font
pt_PT: Tipo de letra

en: For some reason, your server blocks Bookly Cloud requests. To fix the issue, please ask your hosting provider to whitelist the Bookly Cloud server.
pt_PT: Por alguma razão, o seu servidor bloqueia os pedidos da Bookly Cloud. Para corrigir o problema, por favor, peça ao seu fornecedor de hospedagem para a lista branca o servidor Bookly Cloud.

en: Forgot password
pt_PT: Esqueceu a sua palavra-passe

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form ID error.
pt_PT: Erro de ID do formulário

en: Form fields
pt_PT: Campos do formulário

en: Form in case of 100% discount
pt_PT: Formulário no caso de 100% de desconto

en: Form title
pt_PT: Título do formulário

en: Form view if there are no common payment methods for client and staff
pt_PT: Vista do formulário se não houver métodos de pagamento comuns para cliente e pessoal

en: Form view in case of multiple booking
pt_PT: Visualização de formulário em caso de reserva múltipla

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
pt_PT: Visualização do formulário caso o pagamento seja aceite para o processamento

en: Form view in case of payment has been skipped
pt_PT: Vista do formulário no caso de o pagamento ter sido ignorado

en: Form view in case of single booking
pt_PT: Visualização de formulário em caso de reserva única

en: Form view in case of successful booking
pt_PT: Visualização do formulário caso a reserva seja bem sucedida

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
pt_PT: Visualização do formulário caso o número das reservas exceda o limite

en: Fourth
pt_PT: Quarto

en: Free
pt_PT: Livre

en: Free/Busy
pt_PT: Livre/Ocupado

en: Frequencies
pt_PT: Frequências

en: From
pt_PT: De

en: Full address
pt_PT: Endereço completo

en: Full day agenda
pt_PT: Agenda do dia inteiro

en: Full name
pt_PT: Nome completo

en: Full name of attendee
pt_PT: Nome completo do participante

en: Full name of client
pt_PT: Nome completo do cliente

en: Full name of staff member
pt_PT: Nome completo do funcionário

en: Full price or deposit (full price by default)
pt_PT: Preço total ou depósito (preço total por defeito)

en: General
pt_PT: Geral

en: General settings
pt_PT: Definições gerais

en: Generate
pt_PT: Gerar

en: Generate new API Key
pt_PT: Gerar uma nova API Key

en: Get Bookly Pro
pt_PT: Instalar Bookly Pro

en: Get it
pt_PT: Certo

en: Get started
pt_PT: Começar

en: Gift Cards
pt_PT: Cartões de Oferta

en: Gift card
pt_PT: Cartão oferta

en: Gift card amount
pt_PT: Valor do cartão de oferta

en: Gift card balance is not enough
pt_PT: Não é suficiente o saldo do cartão de oferta

en: Gift card code
pt_PT: Código do cartão de oferta

en: Gift card discount
pt_PT: Desconto por cartão oferta

en: Gift card expiration date
pt_PT: Data de validade do cartão de oferta

en: Gift card not found
pt_PT: Cartão de oferta não encontrado

en: Gift card type was not found
pt_PT: O tipo de cartão presente não foi encontrado

en: Gift card valid-from date
pt_PT: Cartão de oferta válido a partir da data

en: Gift cards
pt_PT: Cartões de presente

en: Gift cards settings
pt_PT: Definições de cartões-presente

en: Given email address is already subscribed, thank you!
pt_PT: O endereço e-mail digitado já se encontra registado. Obrigado!

en: Go to Posts/Pages and click on the 'Add Bookly booking form' button in the page editor to publish the booking form on your website.
pt_PT: Vá a Publicações/Páginas e clique no botão 'Adicione o formulário reserva Bookly' no editor de página para publicar o formulário de reservas no seu website.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Square Developer dashboard</a>.
pt_PT: Vá para o <a href="%s" target="_blank">Square Developer</a> painel de controlo.

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
pt_PT: Vá para <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.

en: Golf classes
pt_PT: Aulas de golfe

en: Google Calendar
pt_PT: Calendário Google

en: Google Calendar event
pt_PT: Evento no Calendário Google

en: Google Calendar integration
pt_PT: Integração com o Calendário Google

en: Google maps address
pt_PT: Endereço do Google Maps

en: Greetings
pt_PT: Saudações

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Group Booking
pt_PT: Reserva de grupo

en: Group appointments
pt_PT: Reservas de grupo

en: Group bookings information format
pt_PT: Agrupar o formato das informações de reserva

en: Group discount
pt_PT: Desconto de grupo

en: Group name
pt_PT: Nome do grupo

en: Group name is required
pt_PT: Nome do grupo é obrigatório

en: Groups
pt_PT: Grupos

en: Guess country by user's IP address
pt_PT: Adivinhar o país por endereço IP do utilizador

en: Gyms
pt_PT: Ginásios

en: HTML allowed in all texts and labels.
pt_PT: HTML permitido em todos os textos e etiquetas.

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
pt_PT: HTML permite formatação, cores, fontes, posicionamento, etc. Com o Texto deve usar o modo Texto de editores rich-text abaixo. Em alguns servidores apenas e-mails de texto são enviados com sucesso.

en: Hair salons
pt_PT: Cabeleireiros

en: Happy Birthday!
pt_PT: Feliz Aniversário!

en: Have questions? Visit our %s or reach out to our %s.
pt_PT: Tem perguntas? Visite a nossa %s ou contacte a nossa %s.

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Header height
pt_PT: Altura do cabeçalho

en: Headers
pt_PT: Cabeçalhos

en: Hello
pt_PT: Olá

en: Hello,
    Let's organize {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time}.
pt_PT: Olá,
    Vamos organizar {event_title} em {event_start_date} às {event_start_time}.

en: Hello,
    Order: #{order_id}
    Tickets: {attendees_count}
    {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} - {attendee.attendee_full_name} {attendee.attendee_phone} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
    
    Total: {total_price} {payment_type}
pt_PT: Olá,
    Pedido: #{order_id}
    Notas: {attendees_count}
    {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} - {attendee.attendee_full_name} {attendee.attendee_phone} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
pt_PT: Olá.
    
    Uma conta foi criada para si no {site_address}
    
    Os seus dados de utilizador:
    usuário: {new_username}
    senha: {new_password}
    
    Obrigado.

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    O seguinte pacote de serviços {package_name} foi desativado.
    
    Nome do cliente: {client_name}
    
    Telefone do cliente: {client_phone}
    
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    A seguinte reserva foi cancelada.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    A seguinte reserva foi cancelada.
    
    Serviço: {service_name} 
    Data: {appointment_date}
    Horário: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    A reserva seguinte foi rejeitada.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Serviço: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Hora: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    A seguinte reserva foi rejeitada.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
pt_PT: Ola.
    
    A tarefa seguinte está terminada.
    
    Serviço: {service_name}
    
    Nome de/da cliente: {client_name}
    
    Tel. do/da Cliente: {client_phone}
    
    E-mail do/da cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    Tem uma nova reserva.
    
    Serviço: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Hora: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    Tem uma nova reserva.
    
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    Tem um novo cliente na lista de espera.
    
    Serviço: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Hora: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    Tem um novo cliente na lista de espera.
    
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    
    Tem uma nova reserva de pacote.
    
    Pacote: {package_name}
    
    Nome do cliente: {client_name}
    
    Telefone do cliente: {client_phone}
    
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
pt_PT: Olá.
    
    A sua agenda para amanhã é:
    
    {next_day_agenda}

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
pt_PT: Olá.
    Uma conta foi criada para si em {site_address}
    Os seus dados de utilizador:
    utilizador: {new_username}
    palavra-passe: {new_password}
    
    Obrigado.

en: Hello.
    Please note that attendee ticket {attendee_code} for {event_title} (Order #{order_id}) has been deleted.
pt_PT: Olá.
    Informamos que a nota do participante {attendee_code} para {event_title} (Pedido #{order_id}) foi excluído.

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    O seu pacote de serviços {package_name} foi desativado.
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    A seguinte reserva foi cancelada.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá,
    A seguinte reserva foi cancelada.
    Serviço: {service_name} 
    Data: {appointment_date}
    Horário: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    A reserva seguinte foi rejeitada.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Serviço: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Horário: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    A seguinte reserva foi rejeitada.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Ola.
    A seguinte tarefa está terminada.
    Serviço: {service_name}
    Nome de/da cliente: {client_name}
    Tel. do/da Cliente: {client_phone}
    E-mail do/da cliente: {client_email}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá,
    Você uma nova reserva.
    Serviço: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Hora: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    Tem uma nova reserva.
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    Email do cliente: {client_email}

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
pt_PT: Olá,
    
    Tem uma nova fatura #{invoice_number} para um compromisso marcado por {client_first_name} {client_last_name}.
    Por favor, faça o download da fatura aqui: {invoice_link}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    Tem um novo cliente na lista de espera.
    Serviço: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Hora: {appointment_time}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    Tem um novo cliente na lista de espera.
    Serviço: {service_name} (x {recurring_count})
    Horário:
    {appointment_schedule}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
pt_PT: Olá.
    Tem uma nova reserva de pacote.
    Pacote: {package_name}
    Nome do cliente: {client_name}
    Telefone do cliente: {client_phone}
    E-mail do cliente: {client_email}

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
pt_PT: Olá.
    A sua agenda para amanhã é:
    {next_day_agenda}

en: Help center
pt_PT: Apoio ao cliente

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
pt_PT: Ajude-nos a melhorar o Bookly enviando estatísticas anónimas de utilização

en: Hidden
pt_PT: Oculto

en: Hidden gift cards
pt_PT: Cartões-presente ocultos

en: Hidden packages
pt_PT: Pacotes ocultos

en: Hidden services
pt_PT: Serviços ocultos

en: Hide WordPress users
pt_PT: Oculte utilizadores WordPress

en: Hide cart step
pt_PT: Ocultar o passo do carrinho

en: Hide categories step
pt_PT: Esconder etapa de categorias

en: Hide comment
pt_PT: Ocultar comentário

en: Hide form borders
pt_PT: Ocultar os limites do formulário

en: Hide services step
pt_PT: Esconder etapa de serviços

en: Hide staff step
pt_PT: Esconder etapa do staff

en: Hide tags step
pt_PT: Ocultar etiquetas passo

en: Hide this field
pt_PT: Ocultar este campo

en: Hide this field if you want to hide the list of WP users from your staff members.
pt_PT: Oculte este campo se quiser ocultar a lista de utilizadores WP dos seus funcionários.

en: Hide times input
pt_PT: Entrada de tempos de ocultação

en: Hide visibility field
pt_PT: Ocultar campo de visibilidade

en: Highlight special hours
pt_PT: Destacar horas especiais

en: Holidays
pt_PT: Feriados

en: Hostname
pt_PT: Nome do host

en: Household
pt_PT: Agregado

en: How can we help you?
pt_PT: Como podemos ajudá-lo?

en: How it works
pt_PT: Como funciona

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
pt_PT: Qual é a probabilidade de recomendar o Bookly a um amigo ou colega?

en: How to publish this form on your web site?
pt_PT: Como publicar este formulário no seu site?

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
pt_PT: Eu aceito <a href="%1$s" target="_blank">os Termos de Serviço</a> e <a href="%2$s" target="_blank"> a Política de Privacidade</a>

en: I agree to the terms of service
pt_PT: Concordo com os termos do serviço

en: I have already made the purchase
pt_PT: Eu já fiz a compra

en: I have another purchase code
pt_PT: Possuo outro código de compra

en: I understand that I am proceeding with the import at my own risk.
pt_PT: Compreendo que estou a proceder à importação por minha conta e risco.

en: I want to make a purchase now
pt_PT: Eu quero fazer uma compra agora

en: I will pay by gift card
pt_PT: Pagarei com cartão de oferta

en: I will pay deposit
pt_PT: Eu vou pagar o depósito

en: I will pay locally
pt_PT: Pago no local

en: I will pay now with Credit Card
pt_PT: Vou pagar com cartão de crédito

en: I will pay now with Mollie
pt_PT: Vou pagar com Mollie

en: I will pay now with PayPal
pt_PT: Vou pagar com PayPal

en: I will pay total price
pt_PT: Eu vou pagar o preço total

en: I will provide license info later
pt_PT: Eu fornecerei as informações de licença depois

en: I'll do it later
pt_PT: Faço isso mais tarde

en: I'm available on or after
pt_PT: Estou disponível em ou depois de

en: ICS description for staff
pt_PT: Descrição do ICS para o pessoal

en: ICalendar feed
pt_PT: Feed ICalendar

en: ICalendar feed URL
pt_PT: feed URL ICalendar

en: ID of audience can be found in Settings > Audience name and campaign defaults of interested audience
pt_PT: ID da audiência pode ser encontrado em Definições > Nome da audiência e padrões de campanha da audiência interessada

en: INVOICE
pt_PT: FATURA

en: If %s equals or exceeds %s
pt_PT: Se %s igual ou superior %s

en: If a service, staff member, or customer already exists, the existing records will be used to avoid duplication.
pt_PT: Se um serviço, membro do pessoal ou cliente já existir, os registos existentes serão utilizados para evitar duplicações.

en: If enabled and someone is already on the waiting list, all other customers will be placed on the waiting list. If disabled, free places will be available for booking on the front-end if the number of persons matches the remaining places in appointment.
pt_PT: Se estiver habilitado e alguém já estiver na lista de espera, todos os outros clientes serão colocados na lista de espera. Se for desativado, estarão disponíveis lugares gratuitos para reserva na parte frontal se o número de pessoas corresponder aos lugares restantes na marcação.

en: If enabled then the description of the Google Calendar events originally copied to Bookly will be overwritten by the Bookly appointment data after they have been edited in Bookly Calendar
pt_PT: Se ativada a descrição do Calendário do Google os eventos originalmente copiados do Bookly irão ser substituídos pelos dados da marcação Bookly após serem editados no Calendário do Bookly

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
pt_PT: Se ativada, os nomes dos eventos do Calendário Google serão copiados para as reservas do Bookly. Se desativado o nome padrão "Evento do Calendário Google" será usado.

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
pt_PT: Se ativado, os nomes dos eventos do Calendário Outlook serão copiados para as marcações do Bookly. Se desativado, um título padrão "Evento do Calendário Outlook " será utilizado.

en: If enabled, News notification icon will be displayed
pt_PT: Se estiver ativado, será apresentado o ícone de notificação de notícias

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for appointment when a payment is attached in backend
pt_PT: Se ativado, será criada uma ordem WooCommerce para marcação quando um pagamento é anexado em backend

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for services with 0 (zero) price. Please note that if the order contains at least one service with a price other than 0, the WooCommerce order will still be created
pt_PT: Se ativado, será criado um pedido WooCommerce para serviços com preço 0 (zero). Por favor, note que se o pedido contiver pelo menos um serviço com um preço diferente de 0, a ordem WooCommerce ainda será criada

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
pt_PT: Se ativado, o cliente necessitará inserir uma data de nascimento para prosseguir com uma reserva.

en: If enabled, a customer will be required to enter address to proceed with a booking.
pt_PT: Se estiver habilitado, um cliente será obrigado a inserir o endereço para proceder a uma reserva.

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
pt_PT: Se ativado, um novo utilizador será criado se algum dos dados de registo durante a reserva for diferente.

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
pt_PT: Se ativados, todos os extras serão multiplicados pelo número de pessoas.

en: If enabled, clients will be able to use gift card when the balance of the gift card is less than the total amount due. If disabled, clients will only be able to use gift card that has a balance equal to or greater than the service price.
pt_PT: Se estiver ativado, os clientes poderão utilizar o cartão presente quando o saldo do cartão presente for inferior ao montante total devido. Se estiver desativado, os clientes só poderão utilizar um cartão de presente que tenha um saldo igual ou superior ao preço do serviço.

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
pt_PT: Se ativada, os clientes irão ver campos personalizados para marcações únicas, enquanto reservam múltiplas instâncias do serviço. Campos personalizados repetidos são combinados (colapsados) num campo. Se desativada, os clientes irão ver campos personalizados para cada marcação no conjunto das reservas.

en: If enabled, initial status of the appointment will be changed to the status set in the "Status to be set" field after the appointment has been completed.
pt_PT: Se estiver ativado, o estado inicial da nomeação será alterado para o estado definido no campo "Estado a definir" após a data de marcação.

en: If enabled, invoices will be numbered sequentially. If disabled, invoice numbers will match the corresponding payment numbers.
pt_PT: Se estiver ativado, as faturas serão numeradas sequencialmente. Se estiver desativado, os números das faturas corresponderão aos números de pagamento correspondentes.

en: If enabled, only packages with attached payments in "Completed" status will be displayed for customers in a packages list
pt_PT: Se ativado, apenas os pacotes com pagamentos anexados no estado "Concluído" serão exibidos para os clientes em uma lista de pacotes

en: If enabled, packages without attached payments will be displayed for customers in a packages list
pt_PT: Se ativado, os pacotes sem pagamentos associados serão exibidos para os clientes em uma lista de pacotes

en: If enabled, the backend calendar will occupy part of the screen and remain scrollable. If disabled, it will take up more space and scroll along with the entire page.
pt_PT: Se estiver ativada, o calendário backend ocupará parte do ecrã e permanecerá deslocável. Se estiver desativado, ocupará mais espaço e deslocar-se-á juntamente com toda a página.

en: If enabled, the calendar will use Legacy mode, which improves compatibility with older browsers.
pt_PT: Se ativado, o calendário utilizará o modo Legacy, que melhora a compatibilidade com navegadores mais antigos.

en: If enabled, the card will be automatically associated with the customer who purchases it via the frontend booking form
pt_PT: Se ativado, o cartão será automaticamente associado ao cliente que o comprar através do formulário de reserva de frontend

en: If enabled, you will see an indicator near 'Calendar' for newly created appointments
pt_PT: Se estiver ativado, verá um indicador perto de 'Calendário' para nomeações recém-criadas

en: If enabled, you'll get the ICalendar feed URL which can be used in other calendars for displaying staff member appointments.
pt_PT: Se estiver ativado, obterá o URL do feed do ICalendar que pode ser usado em outros calendários para exibir nomeações de membros do pessoal.

en: If exact service duration data is unavailable, durations will be calculated based on the start and end times of appointments.
pt_PT: Se não estiverem disponíveis dados exatos sobre a duração do serviço, as durações serão calculadas com base nas horas de início e de fim das marcações.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
pt_PT: Se necessário, edite os dados do item que serão exibidos no carrinho. Além dos dados do item no carrinho, o Bookly transfere os campos de endereço e conta para o WooCommerce se os coletou em seu formulário de reserva.

en: If problem persists, please contact us at <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
pt_PT: Se o problema persistir, contacte-nos através do endereço <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: If the imported file does not contain a column for the status value, select Custom and set a default status for appointments.
pt_PT: Se o ficheiro importado não contiver uma coluna para o valor do estado, selecione Personalizado e defina um estado predefinido para as marcações.

en: If the link does not work, you can manually enter this access token in the app
pt_PT: Se o link não funcionar, pode introduzir manualmente este token de acesso na app.

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
pt_PT: Se os preços dos seus serviços incluem tributações, selecione incluir tributações. Se os preços dos seus serviços não incluem tributações, selecione excluir tributações.

en: If the problem persists, contact our support at %s.
pt_PT: Caso o problema persista, entre em contacto com o nosso suporte em %s.

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
pt_PT: Se existirem muitos eventos no Calendário Google, isto pode resultar numa falta de memória na PHP quando o Bookly tenta encontrar todos os eventos. Pode limitar o número de eventos encontrados aqui.

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
pt_PT: Se houver muitos eventos no Calendário do Outlook, às vezes, isso leva a uma falta de memória no PHP quando o Bookly tenta obter todos os eventos. Pode limitar o número de eventos obtidos aqui.

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
pt_PT: Se esta opção estiver ativada e o cliente inserir uma informação de contato diferente do pedido anterior, uma mensagem de aviso aparecerá pedindo para atualizar os dados.

en: If this option is enabled and the customer selects a staff member in the first step of the booking form then only this staff will be used for searching available slots for all sub-services.
pt_PT: Se está opção estiver habilitada e o cliente selecionar um membro de staff na primeira etapa do formulário de reserva então apenas este staff será utilizado para pesquisar horários disponíveis para todos os sub serviços.

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
pt_PT: Se esta opção estiver ativada, todos os funcionários que estão associados com os utilizadores do WordPress serão capazes de editar os seus perfis, serviços, horários e dias de folga.

en: If this option is enabled then customers will be able to view the availability of the selected staff in a front-end calendar
pt_PT: Se esta opção estiver ativada, os clientes poderão ver a disponibilidade do pessoal selecionado num calendário frontal

en: If this option is enabled then customers won't be able to select a staff member for collaborative services in the first step of the booking form
pt_PT: Se esta opção for habilitada os clientes não vão poder selecionar um membro do staff para serviços colaborativos no primeiro passo do formulário de reservas

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
pt_PT: Se esta opção for ativada, o endereço de e-mail do cliente é usado como um endereço de e-mail de remetente para notificações enviadas para os funcionários e administradores.

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
pt_PT: Se essa configuração for habilitada, o Bookly estará criando contas de utilizador WordPress para  todos os novos clientes. Se o utilizador estiver conectado, o novo cliente será associado com a conta de utilizador existente.

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new appointments with the selected online meeting provider.
pt_PT: Se esta configuração estiver ativada, serão criadas reuniões online para novos compromissos com o fornecedor de reuniões online selecionado.

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new event bookings with the selected online meeting provider.
pt_PT: Se esta configuração estiver ativada, serão criadas reuniões online para novas reservas de eventos com o fornecedor de reuniões online selecionado.

en: If this setting is enabled then only business days will be visible in the calendar according to the company's business hours settings
pt_PT: Se está opção estiver habilitada então apenas os dias úteis serão visíveis no calendário de acordo com os horários empresariais da empresa.

en: If this setting is enabled then only staff members who have associated appointments will be displayed in the Day view
pt_PT: Se está opção estiver habilitada então apenas os membros do staff que associaram as suas marcações serão mostrados na visão do dia.

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
pt_PT: Se esta configuração estiver ativada, os clientes que retornarem terão os seus campos de informações pessoais preenchidos na etapa Detalhes com os dados salvos anteriormente nos cookies.

en: If this setting is enabled then the visible hours in the calendar will be limited to the company's business hours
pt_PT: Se está opção estiver habilitada então as horas visíveis no calendário vão ser limitadas aos horários empresariais

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
pt_PT: Se este funcionário solicitar um login separado para aceder ao calendário pessoal, um utilizador normal do WP precisa ser criado para este propósito.

en: If you already have an API key listed and you'd like to use it for your application, simply copy it.
pt_PT: Se já tem uma chave API listada e gostaria de usá-la para a sua aplicação, basta copiá-la.

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
pt_PT: Se não for redirecionado automaticamente, siga o <a href="%s">link</a>.

en: If you choose Delete, all data associated with Bookly will be permanently deleted when deleting Bookly items (Bookly, Bookly Pro, or any Bookly add-on)
pt_PT: Se escolher Excluir, todos os dados associados ao Bookly serão permanentemente eliminados ao eliminar itens Bookly (Bookly, Bookly Pro ou qualquer add-on Bookly)

en: If you choose Google Meet then meetings will be created for those staff members who have Google Calendar configured.
pt_PT: Se escolher o Google Meet, serão criadas reuniões para os membros do pessoal que tenham o Calendário do Google configurado.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
pt_PT: Se não fornecer um código de compra válido dentro de {days}, o acesso às suas reservas será desativado.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
pt_PT: Se não fornecer um código de compra válido em {days}, o acesso às suas reservas será desabilitado. <a href="{url}">Detalhes</a>

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
pt_PT: Se não vê seu pais nesta lista, Por favor, entre em contato connosco <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
pt_PT: Se você não verificar a licença dentro de {days}, o acesso às suas reservas será desativado.

en: If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
pt_PT: Se não verificar a licença dentro de {days}, os respetivos add-ons serão desativados.

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
pt_PT: Se ativar "Somente depósito", os clientes serão requisitados a pagar somente um valor de depósito. Se ativar "Depósito ou preço total", os clientes serão requisitados a pagar um valor de depósito ou o montante total.

en: If you encountered any issues during the import, you can roll back the import of this file.
pt_PT: Se tiver encontrado algum problema durante a importação, pode reverter a importação deste ficheiro.

en: If you have added a new customer to this appointment or changed the appointment status for an existing customer, and for these records you want the corresponding email or SMS notifications to be sent to their recipients, select the "Send if new or status changed" option before clicking Send. You can also send notifications as if all customers were added as new by selecting "Send as for new".
pt_PT: Se adicionou um novo cliente a esta reserva ou alterou o status da reserva para um cliente existente e, para estes registros, quer que as notificações correspondentes por email ou SMS sejam enviadas aos destinatários, selecione a opção "Enviar se novo ou o status for alterado" antes de clicar em Enviar. Também pode enviar notificações como se todos os clientes tivessem sido adicionados como novos, selecionando "Enviar como novo".

en: If you have not already done so, <a href="%s" target="_blank">sign up for Zapier</a>
pt_PT: Se ainda não o fez, <a href="%s" target="_blank">inscreva-se em Zapier</a>

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
pt_PT: Se deixar este campo vazio, o funcionário não será capaz de aceder ao calendário pessoal através da área de administração do WP.

en: If you select "By service", then the color will be taken from the service settings. If you select "By status", then the color will depend on the appointment status
pt_PT: Se selecionar "Por serviço", a cor será retirada das definições de serviço. Se selecionar "Por estado", então a cor dependerá do estado de reserva

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
pt_PT: Se selecionar ocupado, cliente com esse status ocupará um lugar na reserva. Se selecionar livre, o lugar será considerado livre.

en: If you still need to import a large file, you can split it into several parts and upload them one by one.
pt_PT: Se ainda precisar de importar um ficheiro grande, pode dividi-lo em várias partes e carregá-las uma a uma.

en: If you use WPML and notice that some translations don't appear on front end, you will need to restore them. Go to WPML, select strings within %s domain, choose any translation, and click the "Save" button.
pt_PT: Se utilizar o WPML e notar que algumas traduções não aparecem na parte frontal, terá de as restaurar. Vá ao WPML, selecione as cordas dentro do domínio %s, escolha qualquer tradução e clique no botão "Guardar".

en: If you use {cart_info} code in notifications, you can select the columns that you want to display and set the order of fields here. Uncheck the box to hide the column.
pt_PT: Se usa o código {cart_info} nas notificações, pode selecionar os campos que pretende exibir e definir a ordem dos campos aqui. Desmarque para ocultar a informação.

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
pt_PT: Se pretende ficar invisível para os seus clientes, defina a visibilidade para "Privado".

en: If you're importing a large CSV file, make sure to check your server limits, as exceeding them may disrupt the import.
pt_PT: Se estiver a importar um ficheiro CSV de grandes dimensões, certifique-se de que verifica os limites do seu servidor, pois se os exceder pode perturbar a importação.

en: Ignore
pt_PT: Ignorar

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image URL of event
pt_PT: URL da imagem do evento

en: Image of category
pt_PT: Imagem de categoria

en: Image of event
pt_PT: Imagem do evento

en: Image of gift card
pt_PT: Imagem do cartão de oferta

en: Image of service
pt_PT: Imagem do serviço

en: Image of service category
pt_PT: Imagem da categoria de serviço

en: Image of staff category
pt_PT: Imagem da categoria do pessoal

en: Import
pt_PT: Importar

en: Import file
pt_PT: Importar ficheiro

en: Import results
pt_PT: Importar resultados

en: Import successful
pt_PT: Importação bem sucedida

en: Important
pt_PT: Importante

en: Important: If you disable the Trial before it ends, it cannot be reactivated. To continue using the product, activate the selected plan.
pt_PT: Importante: se desativar a Versão de Avaliação antes do seu término, ela não poderá ser reativada. Para continuar a utilizar o produto, ative o plano selecionado.

en: Imported appointments will not be synced with external calendars.
pt_PT: As marcações importadas não serão sincronizadas com calendários externos.

en: In "Add products to your app" section, find "Facebook login" and press "Set up".
pt_PT: Na seção "Adicionar produtos à sua App", encontre "login no Facebook" e prima "Configurar".

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
pt_PT: Em <b>URL aprovada</b> insira a URL da sua página de reservas.

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
pt_PT: Em <b>Opções de checkout</b> da sua conta 2Checkout, siga os seguintes passos:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
pt_PT: Em <b>Retorno direto</b> selecione<b>Redirecionar cabeçalho (Sua URL)</b>.

en: In Bookly, 'staff' refers to any employee or resource that provides services to your clients, such as a consultant, therapist, or any other service provider. Adding staff members allows you to manage their schedules, assign services to them, and track their appointments.
pt_PT: Na Bookly, “equipa” designa qualquer funcionário ou recurso que preste serviços aos seus clientes, como um consultor, terapeuta ou qualquer outro prestador de serviços. A adição de membros da equipa permite-lhe gerir os seus horários, atribuir-lhes serviços e acompanhar as suas marcações.

en: In Bookly, a 'service' refers to the various offerings or activities your business provides to clients, such as consultations, treatments, classes, or other services. By adding services, you can manage their duration, cost, and assign them to specific employees.
pt_PT: Na Bookly, um “serviço” refere-se às várias ofertas ou atividades que a sua empresa disponibiliza aos clientes, tais como consultas, tratamentos, aulas ou outros serviços. Ao adicionar serviços, pode gerir a sua duração, custo e atribuí-los a funcionários específicos.

en: In appeal
pt_PT: Em recurso

en: In progress
pt_PT: Em progresso

en: In the <b>Choose Account</b> step click <b>Sign in to Bookly</b>
pt_PT: Em <b>Selecione Conta</b> clique em <b>Entre na sua conta Bookly</b>

en: In the <b>Choose App & Event</b> step search for the <b>Bookly</b> app and select it
pt_PT: No <b>Selecione App & Evento</b> faça a busca para <b>Bookly</b> app e selecione a

en: In the <b>Choose Trigger Event</b> dropdown choose a trigger and click <b>Continue</b>
pt_PT: No <b>Selecione Evento Trigger</b> do menu dropdown escolha um trigger e clique <b>Continue</b>

en: In the Apps section, click the Create App button. Select Other as the use case, and then choose Consumer as the app type.
pt_PT: Na secção Aplicações, clique no botão Criar aplicação. Selecione Outro como o caso de uso e, em seguida, escolha Consumidor como o tipo de aplicativo.

en: In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
pt_PT: Na secçãp <a href="%s" target="_blank">definições Webhooks</a> do Painel da Aplicação, clique em <b>Add endpoint</b> para exibir o formulário de adição de um novo endpoint para eventos recebidos.

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
pt_PT: Na secção Pedido de Funcionalidades da nossa comunidade, pode fazer sugestões acerca do que gostaria ver nos nossos próximos lançamentos.

en: In the form below enable WooCommerce option.
pt_PT: No formulário abaixo ative a opção WooCommerce.

en: In the popup window enter the API Key found below on this page, and click <b>Yes, Continue</b>
pt_PT: Na janela popup introduza a API Key que está nesta página mais abaixo, e clique em <b>Sim, Continue</b>

en: In the sidebar on the left, go to the <b>Webhooks > Subscriptions</b>.
pt_PT: Na barra lateral à esquerda, vá para as <b>Webhooks > Subscrições</b>.

en: In the sidebar on the left, select "Settings".
pt_PT: Na barra lateral da esquerda, selecione "Configurações".

en: In the sidebar on the left, select <b>Locations</b>.
pt_PT: Na barra lateral à esquerda, selecione <b>Localizações</b>.

en: Include taxes
pt_PT: Incluir tributações

en: Included add-ons
pt_PT: Add-ons incluídos

en: Incompatible plugins
pt_PT: Plugins incompatíveis

en: Incorrect code
pt_PT: Código incorreto

en: Incorrect email or password.
pt_PT: Senha ou e-mail incorretos.

en: Incorrect location and package combination
pt_PT: Combinação de local e pacote incorreta

en: Incorrect password.
pt_PT: Senha incorreta.

en: Incorrect payment data
pt_PT: Dados de pagamento incorretos

en: Incorrect recovery code.
pt_PT: Código de recuperação incorreto.

en: Incorrect sender ID
pt_PT: ID do remetente incorreta

en: Incorrect value
pt_PT: Valor incorreto

en: Incorrect verification code
pt_PT: Código de verificação incorreto

en: Increase/Discount (%)
pt_PT: Aumento/Desconto (%)

en: Industry
pt_PT: Indústria

en: Info
pt_PT: Informações

en: Info field
pt_PT: Informação campo

en: Info of category
pt_PT: Info da categoria

en: Info of event
pt_PT: Info do evento

en: Info of service
pt_PT: Informação do serviço

en: Info of staff
pt_PT: Informação da equipa

en: Info of staff category
pt_PT: Informações sobre a categoria do pessoal

en: Info of staff member
pt_PT: Informação do funcionário

en: Initial invoice number
pt_PT: Número inicial da fatura

en: Initial setup
pt_PT: Configuração inicial

en: Initial status
pt_PT: Estado inicial

en: Initial view
pt_PT: Vista inicial

en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Insert Appointment Booking Form
pt_PT: Insira formulário de reserva de compromissos

en: Insert the following shortcode: %s
pt_PT: Insira o seguinte código curto: %s

en: Installed
pt_PT: Instalado

en: Instant notifications
pt_PT: Notificações instantâneas

en: Instant notifications will not be sent, but all types of reminders will be sent.
pt_PT: As notificações instantâneas não serão enviadas, mas todos os tipos de lembretes serão enviados.

en: Instructions
pt_PT: Instruções

en: Internal Notes
pt_PT: Observações internas

en: Internal note
pt_PT: Observação interna

en: Interval
pt_PT: Intervalo

en: Interview scheduling
pt_PT: Agendamento de entrevistas

en: Invalid date
pt_PT: Data inválida

en: Invalid day
pt_PT: Dia inválido

en: Invalid email
pt_PT: E-mail inválido

en: Invalid email.
pt_PT: E-mail inválido.

en: Invalid gateway.
pt_PT: Gateway inválido

en: Invalid number
pt_PT: Número inválido

en: Invalid online meeting url
pt_PT: Url de reunião on-line inválido

en: Invalid role
pt_PT: Função inválida

en: Invalid time
pt_PT: Hora inválida

en: Invert datepicker colors
pt_PT: Inverter cores do datepicker

en: Invite
pt_PT: Convidar

en: Invoice
pt_PT: Fatura

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
pt_PT: Fatura #{invoice_number} da sua marcação

en: Invoice creation date
pt_PT: Data de criação da fatura

en: Invoice due days
pt_PT: Dias de vencimento da fatura

en: Invoice due days: Please enter value in days from 1 to 365
pt_PT: Vencimento da fatura: Introduza valor em dias de 1 a 365

en: Invoice file name prefix
pt_PT: Prefixo do nome do ficheiro da fatura

en: Invoice link
pt_PT: Link da fatura

en: Invoice number
pt_PT: Número da fatura

en: Invoice template
pt_PT: Modelo da fatura

en: Invoice#
pt_PT: Fatura #

en: Invoices
pt_PT: Faturas

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
pt_PT: Isso é algo que afeta apenas a si, a toda a sua equipa ou aos seus clientes?

en: It is important to leave at least one visible field with personal info (Full name, First name or Last name) and one field with contact info (Email or Phone), otherwise the booking will be created without required customer details.
pt_PT: É necessário deixar pelo menos um campo visível com informações pessoais (nome completo, nome próprio ou apelido) e um campo com informações de contacto (e-mail ou telefone), caso contrário a reserva será criada sem os dados necessários do cliente.

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
pt_PT: Não é possível gerar %d códigos para esta máscara. Estão disponíveis somente %d códigos.

en: It is strongly recommended to back up your database before proceeding, as there will be no straightforward way to undo the changes made during the import.
pt_PT: Recomenda-se vivamente que faça uma cópia de segurança da sua base de dados antes de prosseguir, uma vez que não existe uma forma simples de anular as alterações efetuadas durante a importação.

en: It seems like you are trying to log in with a user that is not associated with an existing customer or staff member.
pt_PT: Aparentemente, está a tentar iniciar sessão com um utilizador que não está associado a um cliente ou membro do pessoal existente.

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
pt_PT: É muito mais fácil abordar uma sugestão se entendermos claramente o contexto e o problema, e o motivo pelo qual isso é importante para si. Ao comentar ou publicar, considere estas questões para que possamos ter uma ideia melhor do problema que tem:

en: Item
pt_PT: Artigo

en: Item count
pt_PT: Contagem de artigos

en: Join
pt_PT: Adira já

en: Join online meeting
pt_PT: Inscreva-se na reunião on-line

en: Just to help us spread the word and boost our motivation.
pt_PT: É só para passar a palavra e incentivar-nos.

en: Keep logs
pt_PT: Manter registos

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Last
pt_PT: Última

en: Last 30 days
pt_PT: Últimos 30 dias

en: Last 7 days
pt_PT: Últimos 7 dias

en: Last appointment
pt_PT: Última reserva

en: Last client's appointment
pt_PT: Reserva do último cliente

en: Last month
pt_PT: Último mês

en: Last name
pt_PT: Último nome

en: Last name of attendee
pt_PT: Apelido do participante

en: Last name of client
pt_PT: Sobrenome do cliente

en: Least expensive
pt_PT: Menos caro

en: Least occupied for period
pt_PT: Menos ocupado por período

en: Least occupied that day
pt_PT: Menos ocupado nesse dia

en: Leave us a message
pt_PT: Deixe uma mensagem

en: Leave your comment
pt_PT: Deixe seu comentário

en: Legacy mode
pt_PT: Modo Legacy

en: Legal services
pt_PT: Serviços legais

en: Let Bookly Cloud products continuously work without interruptions.
pt_PT: Permita que os produtos do Bookly Cloud funcionem sem interrupções.

en: Let the plugin anonymously collect usage information to help Bookly team improve the product.
pt_PT: Permitir que o plugin colete informações de uso anonimamente para ajudar a equipe Bookly a aprimorar o produto.

en: Libraries
pt_PT: Livrarias

en: License verification
pt_PT: Verificação de licença

en: License verification required
pt_PT: Verificação da licença requerida

en: License verification succeeded
pt_PT: Verificação de licença bem sucedido

en: Life Time
pt_PT: Tempo de vida

en: Lifetime
pt_PT: Vida útil

en: Lightweight form that allows your customers to cancel their appointments and optionally specify the cancellation reason.
pt_PT: Formulário Lightweight que permite aos seus clientes cancelar os seus compromissos e, opcionalmente, especificar o motivo do cancelamento.

en: Lightweight form that allows your customers to pay for appointments, events, and more.
pt_PT: Formulário leve que permite aos seus clientes efetuarem pagamentos de marcações, eventos e muito mais.

en: Limit
pt_PT: Limitar

en: Limit appointments in cart (min and max)
pt_PT: Limitar as reservas no carrinho (mín e máx)

en: Limit appointments per customer
pt_PT: Limite de compromissos por cliente

en: Limit exceeded
pt_PT: Limite excedido

en: Limit number of fetched events
pt_PT: Limite o número de eventos obtidos

en: Limit to customers
pt_PT: Limitar aos clientes

en: Limit working hours per day
pt_PT: Limite de horas trabalhadas por dia.

en: Link with customer
pt_PT: Ligação com o cliente

en: List
pt_PT: Lista

en: Loading...
pt_PT: Carregando...

en: Locale of client
pt_PT: Local do cliente

en: Location
pt_PT: Local

en: Location ID
pt_PT: ID de localização

en: Location info
pt_PT: Informação da localização

en: Location name
pt_PT: Nome da localização

en: Locations
pt_PT: Locais

en: Log In
pt_PT: Entrar

en: Log out
pt_PT: Sair

en: Login form
pt_PT: Formulário de login

en: Look for the necessary location and copy <b>Location ID</b>.
pt_PT: Procure a localização necessária e <b>copie o ID de localização</b>.

en: Loop over appointments list
pt_PT: Loop na lista de compromissos

en: Loop over appointments list with delimiter
pt_PT: Percorre a lista de compromissos com delimitador

en: Loop over attendees list
pt_PT: Repetir a lista de participantes

en: Loop over attendees list with delimiter
pt_PT: Repita a lista de participantes com um delimitador

en: Loop over clients list
pt_PT: Fazer loop sobre a lista de clientes

en: Loop over clients list with delimiter
pt_PT: Fazer loop sobre a lista de clientes com delimitador

en: Loop over extras
pt_PT: Loop sobre extras

en: Loop over extras with delimiter
pt_PT: Loop sobre extras com delimitador

en: Loop over participants list
pt_PT: Percorra a lista de participantes

en: Loop over participants list with delimiter
pt_PT: Percorra a lista de participantes com um delimitador

en: Lost your password?
pt_PT: Perdeu a sua palavra-passe ?

en: Mail gateway
pt_PT: Gateway de correio electrónico

en: Mailing lists
pt_PT: Listas de correio

en: Mailing message
pt_PT: Mensagem de correio

en: Main Street
pt_PT: Rua principal

en: Main color
pt_PT: Cor principal

en: Main text
pt_PT: Texto principal

en: Make a test call
pt_PT: Fazer uma chamada de teste

en: Make address mandatory
pt_PT: Tornar o endereço obrigatório

en: Make birthday mandatory
pt_PT: Tornar aniversário obrigatório

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
pt_PT: Tornar a duração do serviço igual à duração do mais longo serviço

en: Make purchase
pt_PT: Efetuar a compra

en: Make selecting employee required
pt_PT: Tornar a seleção dos empregados obrigatória

en: Make selecting location required
pt_PT: Tornar a seleção do local obrigatória

en: Make sure that the provider is configured properly in Settings > <a href="%s">Online Meetings</a>
pt_PT: Certifique-se de que o provedor está configurado corretamente em Configurações > <a href="%s">Reuniões Online</a>

en: Manual adjustment
pt_PT: Ajuste manual

en: Manual selection
pt_PT: Seleção manual

en: Mask
pt_PT: Máscara

en: Massage
pt_PT: Massagem

en: Max appointments should be greater than zero.
pt_PT: O máximo de compromissos deve ser maior que zero.

en: Max quantity
pt_PT: Quantidade máxima

en: Max value
pt_PT: Valor máx

en: Max. appointments
pt_PT: Compromissos máx.

en: Maximum units
pt_PT: Unidades máximas

en: Medical
pt_PT: Médico

en: Medical Clinics & Doctors
pt_PT: Clínicas Médicas e Médicos

en: Meeting host
pt_PT: Anfitrião da reunião

en: Meeting rooms
pt_PT: Salas de encontros

en: Merchant ID
pt_PT: ID do vendedor

en: Merge
pt_PT: Combinar

en: Merge customers
pt_PT: Combinar clientes

en: Merge list
pt_PT: Combinar a lista

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
pt_PT: Combinar campos personalizados repetidos para múltiplas reservas do serviço

en: Merge with
pt_PT: Combinar com

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
pt_PT: Método para incluir o Bookly JavaScript e arquivos CSS na página

en: Min appointments should be greater than zero.
pt_PT: O mínimo de compromissos deve ser maior que zero.

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
pt_PT: A capacidade mínima não deve ser superior que a capacidade máxima.

en: Min quantity
pt_PT: Quantidade mínima

en: Min quantity should not be greater than max quantity
pt_PT: A quantidade mínima não deve ser maior do que a quantidade máxima

en: Min value
pt_PT: Valor mín

en: Min. appointments
pt_PT: Mín. de compromissos

en: Minimalistic
pt_PT: Minimalista

en: Minimum capacity
pt_PT: Capacidade mínima

en: Minimum number of asterisks "*" - 4
pt_PT: Número mínimo de asteriscos "*" - 4

en: Minimum time requirement prior to booking
pt_PT: Requisito mínimo de tempo antes de fazer a reserva

en: Minimum time requirement prior to canceling
pt_PT: Tempo mínimo antes de cancelar

en: Minimum units
pt_PT: Unidades mínimas

en: Mixed
pt_PT: Misto

en: Modern booking forms
pt_PT: Formulários de reserva modernos

en: Modern, fast, and smooth form that allows your customers to easily find the right service.
pt_PT: Forma moderna, rápida e suave que permite aos seus clientes encontrar facilmente o serviço certo.

en: Month
pt_PT: Mês

en: Month is required
pt_PT: O mês é obrigatório

en: Month view style
pt_PT: Estilo de vista do mês

en: Monthly
pt_PT: Mensal

en: More news
pt_PT: Mais novidades

en: Most expensive
pt_PT: Mais caro

en: Most occupied for period
pt_PT: Mais ocupado por período

en: Most occupied that day
pt_PT: Mais ocupado nesse dia

en: Multiply Appointments
pt_PT: Compromissos múltiplos

en: Multiply extras by number of persons
pt_PT: Multiplicar os extras pelo número de pessoas

en: Nail salons
pt_PT: Manicure

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name of category
pt_PT: Nome da categoria

en: Name of company
pt_PT: Nome da empresa

en: Name of duplicated staff member
pt_PT: Nome do funcionário duplicado

en: Name of package
pt_PT: Nome do pacote

en: Name of service
pt_PT: Nome do serviço

en: Name of staff
pt_PT: Nome da equipa

en: Name of staff category
pt_PT: Nome da categoria do pessoal

en: Name of ticket type
pt_PT: Nome do tipo de nota

en: Navigate to the <a href="%s" target="_blank">API Keys section</a> of your Mailchimp account.
pt_PT: Navegue para a secção <a href="%s" target="_blank">API Keys</a> da sua conta Mailchimp.

en: Need help? Contact us here.
pt_PT: Precisa de ajuda? Contacte-nos aqui.

en: New
pt_PT: Novo

en: New Item
pt_PT: Novo item

en: New Location
pt_PT: Novo local

en: New Status
pt_PT: Novo Status

en: New WhatsApp notification
pt_PT: Nova notificação WhatsApp

en: New access token
pt_PT: Novo token de acesso

en: New appointment
pt_PT: Novo compromisso

en: New booking
pt_PT: Nova reserva

en: New booking combined notification
pt_PT: Nova notificação de reserva combinada

en: New booking information
pt_PT: Nova informação de reserva

en: New booking notification
pt_PT: Nova notificação de reserva

en: New campaign
pt_PT: Nova campanha

en: New coupon
pt_PT: Novo cupão

en: New coupon series
pt_PT: Nova série de cupões

en: New customer
pt_PT: Novo cliente

en: New customer's WordPress user login details
pt_PT: Detalhes do login do utilizador WordPress do novo cliente

en: New discount
pt_PT: Novo desconto

en: New email notification
pt_PT: Notificação de novo email

en: New event
pt_PT: Novo evento

en: New gift card
pt_PT: Novo cartão oferta

en: New gift card type
pt_PT: Novo tipo de cartão-presente

en: New group
pt_PT: Novo grupo

en: New invoice
pt_PT: Nova fatura

en: New list
pt_PT: Nova lista

en: New mailing list
pt_PT: Nova lista de e-mails

en: New notification
pt_PT: Nova notificação

en: New package
pt_PT: Novo pacote

en: New package booking
pt_PT: Nova reserva de pacotes

en: New password
pt_PT: Nova senha

en: New recurring booking notification
pt_PT: Notificação de uma nova reserva recorrente

en: New sms notification
pt_PT: Nova notificação sms

en: New staff account role
pt_PT: Nova função de conta de pessoal

en: New staff member
pt_PT: Novo membro do pessoal

en: New staff member's Bookly Staff Cabinet mobile app access token details
pt_PT: Detalhes do token de acesso à aplicação móvel Bookly Staff Cabinet do novo membro do Staff

en: New staff member's Staff Cabinet mobile app access token details
pt_PT: Dados do token de acesso à aplicação móvel do Gabinete do Pessoal do novo membro do staff

en: New staff member's WordPress user login details
pt_PT: Novos detalhes de login do utilizador WordPress do novo membro do pessoal

en: New staff members, services, customers, appointments and payments will be created based on the data in your CSV file.
pt_PT: Serão criados novos membros do pessoal, serviços, clientes, marcações e pagamentos com base nos dados do seu ficheiro CSV.

en: New staff's WordPress user login details
pt_PT: Novos detalhes de login do utilizador WordPress do pessoal

en: New tax
pt_PT: Nova tributação

en: New user account role
pt_PT: Novo papel da conta de utilizador

en: New version of %1$s is available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="#" %5$s %6$s>update now</a>.
pt_PT: Uma nova versão de %1$s está disponível. <a href="%2$s" %3$s>Ver detalhes da versão %4$s </a> ou <a href="#" %5$s %6$s>atualizar agora</a>.

en: New voice notification
pt_PT: Nova notificação por voz

en: New waiting list information
pt_PT: Nova informação da lista de espera

en: News
pt_PT: Novidades

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Next 30 days
pt_PT: Próximos 30 dias

en: Next 7 days
pt_PT: Próximos 7 dias

en: Next billing date
pt_PT: Próxima data de faturação

en: Next month
pt_PT: Próximo mês

en: No
pt_PT: Não

en: No answer
pt_PT: Sem resposta

en: No appointments for selected period.
pt_PT: Sem reservas para o período selecionado.

en: No appointments found.
pt_PT: Nenhum compromisso encontrado.

en: No appointments.
pt_PT: Nenhuma reserva

en: No coupons found.
pt_PT: Nenhum cupão encontrado.

en: No customer groups yet.
pt_PT: Ainda não há grupos de clientes.

en: No customers found.
pt_PT: Nenhum cliente encontrado.

en: No data available in table
pt_PT: Não existem dados disponíveis no quadro

en: No discounts found.
pt_PT: Nenhum desconto encontrado.

en: No events for selected period and criteria.
pt_PT: Não há eventos para o período e critérios selecionados.

en: No gift card types found.
pt_PT: Não foram encontrados tipos de cartões de presente.

en: No gift cards found.
pt_PT: Não foram encontrados cartões de oferta.

en: No group
pt_PT: Nenhum grupo

en: No group selected
pt_PT: Nenhum grupo selecionado

en: No limit
pt_PT: Sem limite

en: No locations found.
pt_PT: Nenhum local encontrado.

en: No locations selected
pt_PT: Nenhum local selecionado

en: No matching records found
pt_PT: Não foram encontrados registos correspondentes

en: No methods selected
pt_PT: Nenhum método selecionado

en: No packages available
pt_PT: Não há pacotes disponíveis

en: No packages for selected period and criteria.
pt_PT: Não há nenhum pacote para o período e critério selecionado.

en: No payment
pt_PT: Sem pagamento

en: No payment methods available. Please contact service provider.
pt_PT: Não existem métodos de pagamento disponíveis. Contactar o fornecedor de serviços.

en: No payment will be taken at this stage.
pt_PT: Nenhum pagamento será cobrado nesta fase.

en: No payments for selected period and criteria.
pt_PT: Nenhum pagamento para o período e/ou critério escolhido.

en: No records for selected period.
pt_PT: Não há registros para o período selecionado.

en: No records.
pt_PT: Não há registros.

en: No results found
pt_PT: Não foram encontrados resultados

en: No service selected
pt_PT: Nenhum serviço selecionado

en: No services found. Please add services.
pt_PT: Nenhum serviço encontrado. Por favor adicione serviços.

en: No staff selected
pt_PT: Nenhum funcionário escolhido

en: No status selected
pt_PT: Nenhum estado selecionado

en: No statuses found.
pt_PT: Nenhum status encontrado

en: No taxes found.
pt_PT: Nenhuma tributação encontrada.

en: No tickets added yet
pt_PT: Ainda não foram adicionadas notas

en: No time is available for selected criteria.
pt_PT: Nenhum horário está disponível para o critério selecionado.

en: No time slots available
pt_PT: Não há faixas horárias disponíveis

en: No timeslots available
pt_PT: sem faixas de horário disponíveis

en: No updates available
pt_PT: Nenhuma atualização disponível

en: No, update just here in services
pt_PT: Não, apenas atualizar aqui em serviços

en: Nope, maybe later
pt_PT: Não, talvez mais tarde

en: Not allowed
pt_PT: Não permitido

en: Not installed
pt_PT: Não instalado

en: Not paid
pt_PT: Não pago

en: Note
pt_PT: Observação

en: Note of client
pt_PT: Nota do cliente

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
pt_PT: Observe que, quando tiver habilitado opção WooCommerce no Bookly, os métodos de pagamento embutidos deixarão de funcionar. Todos os seus clientes serão redirecionados para o carrinho WooCommerce ao invés da etapa de pagamento padrão.

en: Note that only common payment methods for customer and staff will be available on Payment step
pt_PT: Note que apenas os métodos de pagamento comuns para cliente e pessoal estarão disponíveis na etapa de Pagamento

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
pt_PT: Nota: Se o pagamento for feito para vários serviços, então para cada serviço, verá o valor total pago como receita.

en: Notes
pt_PT: Observações

en: Nothing selected
pt_PT: Nada selecionado

en: Notification
pt_PT: Notificação

en: Notification about customer's appointment status change
pt_PT: Notificação de modificação de status da reserva de cliente

en: Notification about new event
pt_PT: Notificação sobre novo evento

en: Notification about new gift card creation
pt_PT: Notificação sobre a criação de novos cartões oferta

en: Notification about new package creation
pt_PT: Notificação sobre a criação de um novo pacote

en: Notification about new ticket
pt_PT: Notificação sobre novas notas

en: Notification about package deletion
pt_PT: Notificação a sobre exclusão de pacotes

en: Notification about recurring appointment status changes
pt_PT: Notificação de mudança de status de uma reserva recorrente

en: Notification about ticket deletion
pt_PT: Notificação sobre a exclusão de notas

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
pt_PT: Notificação ao funcionário para marcar uma reserva a partir da lista de espera

en: Notification settings
pt_PT: Definições de notificações

en: Notification templates
pt_PT: Modelos de notificação

en: Notification to customer about approved appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a reserva aprovada

en: Notification to customer about approved appointments
pt_PT: Notificação ao cliente sobre as reservas aprovados

en: Notification to customer about approved recurring appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a marcação recorrente aprovada

en: Notification to customer about cancelled appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a reserva cancelada

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
pt_PT: Notificação ao cliente acerca de um compromisso recorrente cancelado

en: Notification to customer about deleted ticket(s)
pt_PT: Notificação ao cliente sobre nota(s) excluídas

en: Notification to customer about new event ticket(s)
pt_PT: Notificação ao cliente sobre novas notas de evento

en: Notification to customer about package deactivation
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a desativação do pacote

en: Notification to customer about pending appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a reserva pendente

en: Notification to customer about pending appointments
pt_PT: Notificação ao cliente sobre as reservas pendentes

en: Notification to customer about pending payment for reserved event ticket(s)
pt_PT: Notificação ao cliente sobre o pagamento pendente de notas de eventos reservados

en: Notification to customer about pending recurring appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a reserva recorrente pendente

en: Notification to customer about placing on waiting list
pt_PT: Notificação ao cliente sobre o posicionamento na lista de espera

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre o posicionamento na lista de espera para a reserva recorrente

en: Notification to customer about purchased gift card
pt_PT: Notificação ao cliente sobre o cartão oferta comprado

en: Notification to customer about purchased package
pt_PT: Notificação ao cliente sobre o pacote comprado

en: Notification to customer about rejected appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre a reserva rejeitada

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
pt_PT: Notificação ao cliente sobre uma reserva recorrente rejeitada

en: Notification to customer about their WordPress user login details
pt_PT: Notificação ao cliente sobre os seus detalhes de login de utilizador WordPress

en: Notification to customer to set appointment from waiting list
pt_PT: Notificação ao cliente para marcar da lista de espera

en: Notification to customer with verification code
pt_PT: Notificação para o cliente com o código de verificação

en: Notification to organizer about deleted ticket(s)
pt_PT: Notificação ao organizador sobre notas eliminadas

en: Notification to organizer about new event ticket(s)
pt_PT: Notificação ao organizador sobre novas notas para o evento

en: Notification to organizer about purchased new event tickets
pt_PT: Notificação ao organizador sobre a compra de novas notas para o evento

en: Notification to staff member about approved appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva aprovada

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre o compromisso recorrente aprovado

en: Notification to staff member about cancelled appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva cancelada

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
pt_PT: Notificação aos funcionários sobre o cancelamento de reservas recorrentes

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva recorrente cancelada

en: Notification to staff member about new event
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre um novo evento

en: Notification to staff member about package deactivation
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a desativação do pacote

en: Notification to staff member about pending appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva pendente

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva recorrente pendente

en: Notification to staff member about placing on waiting list
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre o posicionamento na lista de espera

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a colocação em lista de espera de uma reserva recorrente

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre o posicionamento na lista de espera para reserva recorrente

en: Notification to staff member about purchased package
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre o pacote comprado

en: Notification to staff member about rejected appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva rejeitada

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
pt_PT: Notificação ao funcionário sobre a reserva recorrente rejeitada

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
pt_PT: Notificação ao funcionário para marcar uma reserva da lista de espera

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Number of attendees
pt_PT: Número de participantes

en: Number of days
pt_PT: Número de dias

en: Number of days available for booking
pt_PT: Número de dias disponíveis para reservas

en: Number of days to shift appointments
pt_PT: Número de dias para mudar as marcações

en: Number of days to submit payment
pt_PT: Número de dias para submeter o pagamento

en: Number of persons
pt_PT: Número de pessoas

en: Number of persons already in the list
pt_PT: Número de pessoas já na lista

en: Number of persons on waiting list
pt_PT: Número de pessoas na lista de espera

en: Number of recipients
pt_PT: Número de destinatários

en: Number of times used
pt_PT: Número de vezes usado

en: Number of uploaded files
pt_PT: Número de arquivos enviados

en: Number of users
pt_PT: Numero de utilizadores

en: Numeric Field
pt_PT: Campo Numérico

en: OFF
pt_PT: DESLIGAR

en: Officials
pt_PT: Oficiais

en: Ok, continue editing
pt_PT: Ok, continuar a ediitar

en: Ok, you deserve it
pt_PT: OK, merece

en: Old password
pt_PT: Palavra-passe antiga

en: On hold
pt_PT: Em espera

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
pt_PT: Na página <b>Credenciais</b>, obtenha a <b>chave API</b> (e defina as restrições da chave API). Observação: Se tem um chave API não restrita ou uma chave com restrições de servidor, pode usar essa chave.

en: On waiting list
pt_PT: Na lista de espera

en: Once created, copy <b>Client ID</b> and <b>Secret</b> and use them in the form below.
pt_PT: Finalmente, copie o <b>Client ID</b> e o <b>Segredo</b> e use no formulário abaixo.

en: Once per customer
pt_PT: Uma vez por cliente

en: Once your Zap is created, make sure to toggle your Zap "on". It's now ready to go and will run automatically
pt_PT: Assim que o Zap é criado, assegure-se que faz muda o seu Zap para "on". Agora está tudo pronto e será executado automáticamente

en: One booking per time slot
pt_PT: Uma reserva por intervalo de tempo

en: One or several incompatible plugins were detected. Please add pages with Bookly shortcodes to cache exceptions and Javascript-code minification.
pt_PT: Foram detetados um ou vários plugins incompatíveis. Por favor, adicione páginas com shortcodes Bookly para fazer cache exceções e minificação de código Javascript.

en: One-time payment
pt_PT: Pagamento único

en: One-way
pt_PT: Uma via

en: Online Meetings
pt_PT: Reuniões on-line

en: Online Payments
pt_PT: Pagamentos on-line

en: Online meeting
pt_PT: Reunião on-line

en: Online meeting URL
pt_PT: URL da reunião online

en: Online meeting join URL
pt_PT: URL de participação na reunião online

en: Online meeting password
pt_PT: Palavra-passe da reunião online

en: Online meeting start URL
pt_PT: URL de início da reunião online

en: Online meetings
pt_PT: Reuniões on-line

en: Only appropriate slots
pt_PT: Apenas faixas apropriadas

en: Only if data is different from the previous order
pt_PT: Apenas se os dados forem diferentes do pedido anterior

en: Only this appointment
pt_PT: Apenas esta marcação

en: Oops, it looks like some items in your cart are no longer available
pt_PT: Oops, parece que alguns itens do seu carrinho já não estão disponíveis

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
pt_PT: Abra a página na qual deseja adicionar o formulário de reserva no modo de edição de página e clique no botão "Adicionar formulário de reserva Bookly". Escolha quais campos que quer manter ou remover do formulário de reserva. Clique em Inserir e o formulário de reserva será adicionado à página.

en: Option
pt_PT: Opção

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Order
pt_PT: Pedido

en: Order ID
pt_PT: ID do pedido

en: Order confirmation
pt_PT: Confirmação de pedido

en: Organizer
pt_PT: Organizador

en: Organizers
pt_PT: Organizadores

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other retailers
pt_PT: Outros retalhistas

en: Otherwise, click <b>Create Key</b> and give it a descriptive name that will remind you which application it's used for.
pt_PT: Caso contrário, clique em <b>Crie Chave</b> e dê-lhe um nome descritivo que lhe lembrará para que aplicação é usada.

en: Out of credit
pt_PT: Sem crédito

en: Outlook Calendar
pt_PT:  Calendário do Outlook

en: Outlook Calendar event
pt_PT: Evento Calendário do Outlook

en: Outlook Calendar integration
pt_PT: Integração do Calendário do Outlook

en: Override
pt_PT: Ignorar

en: Override customer's data in Mailchimp if email address matches the existing one. If you select "Override", then information about existing user will be overrided. If you select "Don't override", then information about existing user will remain unchanged
pt_PT: Substitua os dados do cliente no Mailchimp se o endereço de e-mail corresponder ao existente. Se selecionar "Ignorar", então as informações sobre o utilizador existente serão ignoradas. Se selecionar "Não ignorar", então as informações sobre o utilizador existente permanecerão inalteradas

en: Overwrite the description of the original Google Calendar events
pt_PT: Substituir a descrição dos eventos originais do Calendário Google

en: Package
pt_PT: Pacote

en: Package info
pt_PT: Informações do pacote

en: Package life time
pt_PT: Tempo de vida útil do pacote

en: Package schedule
pt_PT: Horário do pacote

en: Package size
pt_PT: Tamanho do pacote

en: Package title
pt_PT: Título do pacote

en: Packages
pt_PT: Pacotes

en: Packages list
pt_PT: Lista de pacotes

en: Padding time (before and after)
pt_PT: Hora de preenchimento (antes e depois)

en: Page Redirection
pt_PT: Redirecionamento da página

en: Page URL
pt_PT: URL da página

en: Pages with Bookly form
pt_PT: Páginas com formulário Bookly

en: Pages with another time
pt_PT: Páginas com outro hora

en: Paid
pt_PT: Pago

en: Parent meetings
pt_PT: Encontros de pais

en: Part of collaborative service
pt_PT: Parte de um serviço colaborativo

en: Part of compound service
pt_PT: Parte do serviço composto

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Passwords don't match
pt_PT: As palavras-passe não coincidem

en: Paused
pt_PT: Pausado

en: Pay locally is not available.
pt_PT: Pagar localmente não está disponível.

en: Pay now
pt_PT: Pagar agora

en: Pay now tax
pt_PT: Pagar a taxa agora

en: Pay using
pt_PT: Pague com

en: PayPal ID
pt_PT: ID PayPal

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Payment ID
pt_PT: ID do pagamento

en: Payment for
pt_PT: Pagamento para

en: Payment for whole series
pt_PT: Pagamento de toda a série

en: Payment has been skipped.
pt_PT: O pagamento foi ignorado.

en: Payment has failed, please use another payment option
pt_PT: O pagamento falhou, por favor tente outro método de pagamento

en: Payment is not found.
pt_PT: O pagamento não foi encontrado.

en: Payment method: %s
pt_PT: Método de pagamento: %s

en: Payment methods
pt_PT: Métodos de pagamento

en: Payment not found.
pt_PT: Pagamento não encontrado.

en: Payment only for current appointment
pt_PT: Pagamento apenas para marcação atual

en: Payment status
pt_PT: Estado dos pagamento

en: Payment successful.
pt_PT: Pagamento bem-sucedido.

en: Payment type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payments
pt_PT: Pagamentos

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Pending appointments
pt_PT: Reservas pendentes

en: Pending deletion
pt_PT: Pendente de eliminação

en: Pending payment for your order #{order_id}
pt_PT: Pagamento pendente pelo seu pedido #{order_id}

en: Pending sender ID already exists.
pt_PT: ID do remetente pendente já existe

en: Period
pt_PT: Período

en: Period (before and after)
pt_PT: Período (antes e depois)

en: Period for calculating rating average
pt_PT: Período para o cálculo da média das avaliações

en: Permanent access token
pt_PT: Token de acesso permanente

en: Personal meetings and services
pt_PT: Encontros pessoais e serviçis

en: Persons
pt_PT: Pessoas

en: Pet services
pt_PT: Serviços animais de estimação

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Phone field default country
pt_PT: País padrão do campo de telefone

en: Phone field required
pt_PT: O campo de telefone é necessário

en: Phone number ID
pt_PT: Número de telefone ID

en: Phone number is empty.
pt_PT: Número de telefone está vazio.

en: Phone of attendee
pt_PT: Telefone do participante

en: Phone of client
pt_PT: Telefone do cliente

en: Phone of staff
pt_PT: Telefone da equipa

en: Photo of staff
pt_PT: Fotografia da equipa

en: Photo of staff member
pt_PT: Fotografia do funcionário

en: Photographers
pt_PT: Fotografos

en: Physiologists
pt_PT: Fisiologistas

en: Pick random staff member in case of uncertainty
pt_PT: Escolha um funcionário de forma aleatória no caso de incerteza

en: Placeholder
pt_PT: Titular do lugar

en: Plan and manage the event from start to finish
pt_PT: Planeie e gerencie o evento do início ao fim.

en: Please accept terms and conditions.
pt_PT: Por favor, aceite os termos e condições.

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
pt_PT: Por favor, esteja ciente de que um valor neste campo é obrigatório no frontend. Caso opte por ocultar este campo, selecione um valor padrão para o mesmo

en: Please check the code and try again.
pt_PT: Por favor, verifique o código e tente novamente.

en: Please check your firewall settings.
pt_PT: Verifique as definições da sua firewall.

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
pt_PT: Por favor, configure a integração com a Aplicação do Facebook em <a href="%s">configurações</a> primeiro.

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
pt_PT: Por favor, configure primeiramente as <a href="%s">configurações</a> do Calendário Google

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
pt_PT: Por favor, configure o Calendário do Outlook <a href="%s">configurações</a> primeiro

en: Please configure Zoom <a href="%s">settings</a> first
pt_PT: Por favor, configure o Zoom <a href="%s">configurações</a> primeiro

en: Please contact Bookly support.
pt_PT: Por favor contacte o suporte da Bookly.

en: Please contact your website administrator for additional information
pt_PT: Por favor, entre em contacto com o administrador do seu sítio Web para obter informações adicionais

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
pt_PT: Entre em contato com o administrador do site para verificar a licença.

en: Please contact your website administrator of {site_url} in order to verify the license for Bookly add-ons.
pt_PT: Por favor contacte o administrador do seu website {site_url} a fim de verificar a licença para os add-ons Bookly.

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
pt_PT: Por favor, entre em contacto com o administrador do seu website para verificar a sua licença, fornecendo um código de compra válido. No momento que o código de compra é fornecido, irá ter acesso às atualizações do software, incluindo melhorias nas opções e correções de segurança importantes. Se não fornecer um código de compra válido em {days}, o acesso às suas reservas será desabilitado.

en: Please double-check your credentials and ensure that you are using the correct login information.
pt_PT: Por favor, verifique novamente as suas credenciais e certifique-se de que está a utilizar as informações de início de sessão corretas.

en: Please enter a non empty mask.
pt_PT: Por favor, insira uma máscara não-vazia.

en: Please enter a service name
pt_PT: Por favor, insira um nome de serviço

en: Please enter your email (optional)
pt_PT: Por favor, digite seu e-mail (opcional)

en: Please note that "I'm available on or after" picker will be hidden
pt_PT: Por favor, note que "Estou disponível em ou depois" seletor será escondido

en: Please note that Local payments not allowed for gift cards.
pt_PT: Por favor, note que os pagamentos locais não são permitidos para cartões de presente.

en: Please note that QR code will be shown only for single appointments
pt_PT: Por favor, note que o código QR será mostrado apenas para marcações individuais

en: Please note that business hours you set here will be used as visible hours in Calendar for all staff members if you enable "Show only business hours in the calendar" in Settings > Calendar.
pt_PT: Por favor, note que o horário comercial que definiu aqui será usado como horas visíveis no Calendário para todos os membros do pessoal se ativar "Mostrar apenas horas úteis no calendário" em Definições > Calendário.

en: Please note that email address is required for some payment gateways in order to complete a transaction.
pt_PT: Note-se que o endereço de correio eletrónico é necessário para alguns gateways de pagamento, a fim de concluir uma transação.

en: Please note that only customers who meet all of the conditions will be added to the list. You can find more information in our documentation
pt_PT: Por favor, note que apenas os clientes que satisfaçam todas as condições serão adicionados à lista. Pode encontrar mais informações na nossa documentação

en: Please note that this setting will be overridden by Customer Groups > General settings > <a href="%s" target="_blank">Default appointment status</a>.
pt_PT: Por favor, note que esta definição será ultrapassada pelos Grupos de Clientes > configurações gerais > <a href="%s" target="_blank">Default marcação</a>.

en: Please note that upon deleting this Bookly item, all data associated with it will be permanently deleted
pt_PT: Por favor, note que ao eliminar este item Bookly, todos os dados associados a ele serão permanentemente eliminados

en: Please note that your user doesn't have the %s capability. All potentially unsecure HTML in Appearance, Email Notifications, and other Bookly sections will be sanitized during the saving of any changes
pt_PT: Note que o seu utilizador não tem a capacidade de %s. Todo o HTML potencialmente inseguro em Aparência, Notificações por e-mail e outras secções do Bookly será limpo durante a gravação de quaisquer alterações

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
pt_PT: Por favor, observe que o horário de funcionamento abaixo funciona como um modelo para todos os novos funcionários. Para ver uma lista das faixas horárias disponíveis, o sistema tem em conta apenas o horário dos funcionários, e não o horário comercial da empresa. Certifique-se de verificar o horário dos seus funcionários, caso algum comportamento inesperado do sistema de reserva ocorra.

en: Please note:
pt_PT: Tenha em atenção:

en: Please provide your details in the form below to proceed with the booking
pt_PT: Por favor forneça os seus dados no formulário abaixo para proceder à reserva

en: Please renew the connection to keep using Bookly Cloud services.
pt_PT: Por favor, renove a ligação para continuar a utilizar os serviços Bookly Cloud.

en: Please resolve the duplication by changing code.
pt_PT: Por favor, resolva a duplicação alterando o código.

en: Please select a Booking product
pt_PT: Por favor, selecione um produto de reserva

en: Please select a category
pt_PT: Por favor selecione uma categoria

en: Please select a customer
pt_PT: Por favor, selecione um cliente

en: Please select a location
pt_PT: Por favor, selecione um local

en: Please select a package
pt_PT: Por favor, selecione um pacote

en: Please select a payment method
pt_PT: Por favor selecione um método de pagamento

en: Please select a provider
pt_PT: Por favor, selecione um fornecedor

en: Please select a service
pt_PT: Por favor, selecione um serviço

en: Please select a staff
pt_PT: Por favor, selecione o staff

en: Please select a ticket
pt_PT: Por favor, selecione uma nota

en: Please select an amount and enable Auto-Recharge
pt_PT: Por favor, selecione um valor e ative a Carregamento automático

en: Please select an amount and recharge your account
pt_PT: Por favor selecione um montante e carregue a sua conta

en: Please select an employee
pt_PT: Por favor, selecione um funcionário

en: Please select an event
pt_PT: Por favor, escolha um evento

en: Please select service:
pt_PT: Por favor escolha um serviço:

en: Please select some days
pt_PT: Por favor, selecione alguns dias

en: Please setup and enable New customer's WordPress user login details notification
pt_PT: Por favor, configure e habilite a notificação de dados de login do utilizador WordPress do novo cliente

en: Please setup and enable New staff member's WordPress user login details notification
pt_PT: Por favor, configure e ative a notificação de detalhes de login do utilizador WordPress do novo membro do staff

en: Please spend a minute to setup your country. This will help us provide you with appropriate payment methods when replenishing your account.
pt_PT: Por favor disponha de alguns minutos para configurar o seu país. Isto irá nos ajudar a providenciar-lhe os métodos de pagamento mais apropriados ao repor a sua conta.

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
pt_PT: Por favor, tenha conta que nem todos os países, por lei, permitem ID personalizado de remetente de SMS. Por favor, verifique se determinado país permite ID do remetente personalizado na nossa lista de preços. É importante saber que os preços de mensagens com ID personalizado de remetente são geralmente 20% - 25% superiores quando comparados com o preço de uma mensagem normal.

en: Please tell us how you would like to pay
pt_PT: Diga-nos, por favor, como gostaria de pagar

en: Please tell us how you would like to pay:
pt_PT: Por favor, informe como deseja efetuar o pagamento:

en: Please tell us your email
pt_PT: Por favor, indique o seu e-mail

en: Please tell us your first name
pt_PT: Por favor, informe o seu primeiro nome

en: Please tell us your last name
pt_PT: Por favor, informe o seu último nome

en: Please tell us your name
pt_PT: Por favor, informe o seu nome

en: Please tell us your phone
pt_PT: Por favor, informe o seu número de telefone

en: Please update the following add-ons for correct work of your version of Bookly:
pt_PT: Por favor, atualize os seguintes add-ons para o trabalho correto da sua versão do Bookly:

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel on {site_url}.
pt_PT: Favor verificar a licença Bookly Pro no painel administrativo em {site_url}.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
pt_PT: Por favor, verifique a licença de add-ons Bookly; {days} restantes.

en: Please verify your Bookly Pro license
pt_PT: Por favor, verifique a sua licença Bookly Pro

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
pt_PT: Por favor, verifique a sua licença fornecendo um código de compra válido. Ao fornecer o código de compra você terá acesso a atualizações de software, incluindo melhorias de recursos e correções de segurança importantes.

en: Please wait, we are checking updates for {checked}/{total} Bookly add-ons
pt_PT: Por favor aguarde, estamos a verificar as atualizações do {checked}/{total} add-ons Bookly

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
pt_PT: Por favor, verifique seu e-mail para confirmar a subscrição. Obrigado!

en: Port
pt_PT: Porta

en: Postal Code
pt_PT: Código Postal

en: Postcode is required
pt_PT: É necessário informar o Código Postal

en: Powered by
pt_PT: Fornecido por

en: Present events and sell tickets with a fast and clear form.
pt_PT: Apresente eventos e venda notas de forma rápida e clara.

en: Prevent caching of pages with booking form
pt_PT: Evitar o cache de páginas com formulário de reserva

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Price
pt_PT: Preço

en: Price based on nested services
pt_PT: Preço baseado em serviços aninhados

en: Price calculation method for combined services
pt_PT: Método de cálculo do preço para serviços combinados

en: Price correction
pt_PT: Correção do preço

en: Price format
pt_PT: Formato do preço

en: Price list
pt_PT: Lista de preços

en: Price of package
pt_PT: Preço do pacote

en: Price of service
pt_PT: Preço do serviço

en: Price of ticket type
pt_PT: Preço do tipo de nota

en: Price settings and display
pt_PT: Definições de preço e exibição

en: Price with custom Sender ID
pt_PT: Preço com ID do remetente personalizado

en: Price/Minute
pt_PT: Preço/Minuto

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Private
pt_PT: Privado

en: Proceed
pt_PT: Prosseguir

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
pt_PT: Prosseguir para o Bookly Pro sem verificação de licença

en: Proceed to Feature requests
pt_PT: Prosseguir para Solicitação de funcionalidades

en: Proceed to demo
pt_PT: Prossiga para demonstração

en: Processing
pt_PT: A processar

en: Product not found.
pt_PT: Produto não encontrado.

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile management
pt_PT: Gestão de perfis

en: Profile updated successfully.
pt_PT: Perfil atualizado com sucesso.

en: Promo code applied!
pt_PT: Código promocional aplicado!

en: Provide <b>Secret</b> and <b>Publishable</b> keys which are available in the <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.
pt_PT: Forneça as chaves <b>Segredo</b> e <b>Pública</b> disponíveis no <a href="%s" target="_blank">Painel da Aplicação</a>.

en: Provider
pt_PT: Fornecedor

en: Providers
pt_PT: Fornecedores

en: Providers preference for ANY
pt_PT: Preferência dos fornecedores para QUALQUER

en: Psychologists
pt_PT: Psicólogos

en: Public
pt_PT: Público

en: Publishable Key
pt_PT: Chave publicável

en: Published
pt_PT: Publicado

en: Purchase Code
pt_PT: Código de compra

en: Purchase code
pt_PT: Código de compra

en: Purchase code is not valid
pt_PT: O código de compra não é válido

en: Purchase code is used on another account
pt_PT: O código de compra é utilizado noutra conta

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
pt_PT: A verificação do código de compra está temporariamente indisponível. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quantity of ticket type
pt_PT: Quantidade do tipo de nota

en: Queued
pt_PT: Na Fila

en: Quick search
pt_PT: Pesquisa rápida

en: Quick search customer
pt_PT: Pesquisa rápida de cliente

en: Quick search customers
pt_PT: Pesquisa rápida dos clientes

en: Quick search notifications
pt_PT: Notificações de pesquisa rápida

en: Quick search services
pt_PT: Pesquisa rápida serviços

en: Quick search staff
pt_PT: Pesquisa rápida dos funcionários

en: Radio Button
pt_PT: Botão de opção

en: Radio Button Group
pt_PT: Grupo dos botões de opção

en: Rate
pt_PT: Taxa

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
pt_PT: Avalie a qualidade %s fornecida a si %s em %s por %s

en: Rating
pt_PT: Avaliação

en: Rating page URL
pt_PT: URL da página de avaliações

en: Ratings
pt_PT: Avaliações

en: Read more
pt_PT: Ler mais

en: Read only
pt_PT: Ler apenas

en: Ready to send
pt_PT: Pronto para enviar

en: Reason
pt_PT: Motivo

en: Reason mentioned while cancelling appointment
pt_PT: Razão mencionada durante o cancelamento da marcação

en: Reason you mentioned while deleting package
pt_PT: Motivo que mencionou ao excluir o pacote

en: Recharge
pt_PT: Carregamento

en: Recharge not available.
pt_PT: Carregamento não disponível

en: Recharge your account balance and get up to %s extra.
pt_PT: Recarregue o seu saldo de conta e ganhe até %s extra.

en: Recharge your account with one of the standard amounts
pt_PT: Recarregue a sua conta com um dos montantes padrão

en: Recipient
pt_PT: Destinatário

en: Recipient email
pt_PT: Correio eletrónico do destinatário

en: Recipients
pt_PT: Destinatários

en: Recovery code
pt_PT: Código de recuperação

en: Recovery code expired.
pt_PT: Código de recuperação expirado.

en: Recurring Appointments
pt_PT: Reservas Recorrentes

en: Recurring appointments
pt_PT: Reservas recorrentes

en: Recurring appointments schedule
pt_PT: Agenda de compromissos recorrentes

en: Recurring appointments schedule with cancel
pt_PT: Agendamento de compromissos recorrentes com cancelamento

en: Redirect URI
pt_PT: URI de redirecionamento

en: Redirect URL for OAuth
pt_PT: Redirecione o URL para o OAuth

en: Reference
pt_PT: Referência

en: Refund
pt_PT: Reembolsar

en: Refund cannot be processed. Try again later or process it manually in your payment system
pt_PT: O reembolso não pode ser processado. Tente novamente mais tarde ou processe-o manualmente no seu sistema de pagamento

en: Refunded
pt_PT: Reembolsado

en: Register
pt_PT: Registar

en: Registration
pt_PT: Registo

en: Regular price
pt_PT: Preço normal

en: Reject appointment URL (denied)
pt_PT: URL da da reserva rejeitada (negado)

en: Reject appointment URL (success)
pt_PT: URL  da reserva rejeitada (sucesso)

en: Rejected
pt_PT: Rejeitado

en: Remaining tickets text
pt_PT: Texto restante das notas

en: Remember Me
pt_PT: Lembrar-me

en: Remember my choice
pt_PT: Lembrar-me da minha escolha

en: Remember personal information in cookies
pt_PT: Lembrar as informações pessoais nas cookies

en: Remind me later
pt_PT: Lembrar-me depois

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove Promo Code
pt_PT: Remover Código Promocional

en: Remove a subscriber from mailing list when customer is deleted in Bookly
pt_PT: Remova um assinante da lista de correio quando o cliente for eliminado no Bookly

en: Remove customer
pt_PT: Remover cliente

en: Remove field
pt_PT: Remover campo

en: Remove item
pt_PT: Remover item

en: Renew
pt_PT: Renovar

en: Reorder
pt_PT: Reordenar

en: Repeat
pt_PT: Repetir

en: Repeat every year
pt_PT: Repetir todos os anos

en: Repeat new password
pt_PT: Repita a nova palavra-passe

en: Repeat password
pt_PT: Repita a palavra-passe

en: Repeat this appointment
pt_PT: Repita esta reserva

en: Reply directly to customers
pt_PT: Responder diretamente aos clientes

en: Request
pt_PT: Solicitar

en: Request Sender ID
pt_PT: Solicitar ID de remetente

en: Requested ID
pt_PT: ID solicitado

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Required field
pt_PT: Campo obrigatório

en: Reschedule
pt_PT: Remarcar

en: Resend
pt_PT: Reenviar

en: Resend code
pt_PT: Reenviar código

en: Reserved
pt_PT: Reservado

en: Reserved of ticket type
pt_PT: Reservado do tipo de nota

en: Reset
pt_PT: Recuperar

en: Reset to default
pt_PT: Restaurar ao padrão

en: Restaurants
pt_PT: Restaurantes

en: Restore
pt_PT: Recuperar

en: Restore records
pt_PT: Restaurar registos

en: Retail Finance
pt_PT: Finanças a Retalho

en: Retailers
pt_PT: Retalhistas

en: Revenue
pt_PT: Receita

en: Revoke
pt_PT: Revogar

en: Rollback
pt_PT: Retrocesso

en: Run tests automatically
pt_PT: Executar testes automaticamente

en: SMS Details
pt_PT: Detalhes SMS

en: SMS Notifications
pt_PT: Notificações SMS

en: SMS has been sent successfully.
pt_PT: SMS foi enviada com sucesso.

en: Same staff member for all sub-services
pt_PT: Alguns membros de staff para todos os sub serviços

en: Sandbox Mode
pt_PT: Modo Sandbox

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save & schedule
pt_PT: Guardar & agendar

en: Save administrator phone
pt_PT: Guardar o telefone do administrador

en: Save appointment to create a meeting
pt_PT: Guardar a reserva para criar uma reunião

en: Save cart locally
pt_PT: Guardar o carrinho localmente

en: Save event to create a meeting
pt_PT: Salvar evento para criar uma reunião

en: Save invoice settings
pt_PT: Salvar as definições de fatura

en: Save notification
pt_PT: Salvar notificação

en: Save the appearance to apply changes.
pt_PT: Guardar a apresentação para aplicar alterações.

en: Save the page and visit it to see your booking form in action.
pt_PT: Guarde a página e visite-a para ver o seu formulário de reserva em ação.

en: Schedule
pt_PT: Horários

en: Scheduled notifications (require cron setup)
pt_PT: Notificações agendadas (requer configuração do cron)

en: Scheduled notifications retry period
pt_PT: Período da nova tentativa de notificações agendadas

en: Schools
pt_PT: Escolas

en: Scrollable calendar
pt_PT: Calendário com deslocação

en: Search
pt_PT: Pesquisa

en: Search for customer
pt_PT: Pesquisar cliente

en: Search form
pt_PT: Formulário de pesquisa

en: Search payment
pt_PT: Procurar pagamento

en: Searching
pt_PT: Procurando

en: Second
pt_PT: Segundo

en: Secret
pt_PT: Segredo

en: Secret Key
pt_PT: Chave segredo

en: Secret Word
pt_PT: Palavra secreta

en: Section title
pt_PT: Título da secção

en: Secure connection
pt_PT: Ligação segura

en: See details for more items
pt_PT: Ver detalhes para mais itens

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
pt_PT: Consulte o número de reserva e a receita total para o período selecionado

en: Select
pt_PT: Selecione

en: Select "Enabled" if you want Bookly to prevent caching by third-party caching plugins by adding a DONOTCACHEPAGE constant on pages with booking form
pt_PT: Selecione "Habilitado" se quiser que o Bookly evite o cache por plug-ins de cache de terceiros adicionando uma constante DONOTCACHEPAGE nas páginas com o formulário de reserva

en: Select WordPress user
pt_PT: Selecione o utilizador do WordPress

en: Select a mail gateway that will be used to send email notifications. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
pt_PT: Selecione um gateway de correio que será usado para enviar notificações por email. Para obter mais informações, consulte a página <a href="%s" target="_blank">documentação</a>.

en: Select a time interval to be used as a step when creating all time slots in the system.
pt_PT: Selecione um intervalo de tempo a ser utilizado como um passo ao criar todas as faixas horárias no sistema.

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
pt_PT: Selecione um intervalo de tempo que será usado como uma etapa ao criar todos os intervalos de tempo no sistema.

en: Select all
pt_PT: Selecionar tudo

en: Select an app or create a new one.
pt_PT: Selecione uma aplicação ou crie uma nova.

en: Select appointment date
pt_PT: Selecionar a data do compromisso

en: Select card type
pt_PT: Selecione o tipo de cartão

en: Select category
pt_PT: Selecione categoria

en: Select city
pt_PT: Selecione a cidade

en: Select columns that you want to display in a cart summary before the booking confirmation. Uncheck the box to hide the column. Drag the sandwich icon to change the order of fields.
pt_PT: Selecione os campos que devem ser exibidos no carrinho antes de confirmar a reserva.  Desmarque para ocultar a coluna. Arraste o ícone sandwich para mudar a ordem dos campos.

en: Select company size
pt_PT: Selecione tamanho da empresa

en: Select day
pt_PT: Selecione um dia

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
pt_PT: Selecione um país padrão para o campo de telefone no passo "Detalhes" da reserva. Também pode deixar que o Bookly determine o país com base no endereço IP do cliente.

en: Select event
pt_PT: Selecione o evento

en: Select file
pt_PT: Selecionar o ficheiro

en: Select for merge
pt_PT: Selecionar para combinar

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
pt_PT: Selecione o formato para a exibição da ocupação do intervalo de tempo para reservas de grupo.

en: Select from WordPress users
pt_PT: Selecione do utilizadores do WordPress

en: Select if the discount is enabled and applied to the booking price if the conditions are met, or if it is disabled and not applied
pt_PT: Selecione se o desconto estiver ativado e aplique ao preço de reserva se as condições se aplicarem, ou, se não estiver ativado e não aplicado

en: Select industry
pt_PT: Selecione a indústria

en: Select location
pt_PT: Selecionar local

en: Select locations where the services are provided.
pt_PT: Selecionar locais onde os serviços são fornecidos.

en: Select mailing list
pt_PT: Selecione lista de correio

en: Select method how to include Bookly JavaScript and CSS files on the page. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
pt_PT: Selecione o método para incluir arquivos JavaScript e CSS do Bookly na página. Para obter mais informações, consulte a página <a href="%s" target="_blank">documentação</a>.

en: Select month
pt_PT: Selecione um mês

en: Select package
pt_PT: Selecione o pacote

en: Select product
pt_PT: Escolha um produto

en: Select service
pt_PT: Selecione serviço

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
pt_PT: Selecione um fornecedor de serviços para ver os pacotes fornecidos ou selecione um pacote não atribuído para ver os pacotes sem nenhum fornecedor em particular.

en: Select status for newly booked appointments.
pt_PT: Selecione um status para os compromissos recém-reservados.

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
pt_PT: Selecione os Extras se quiser (seleção múltipla)

en: Select the currency for the prices of your services.
pt_PT: Selecione a moeda para os preços dos seus serviços.

en: Select the form you want to publish, click on the menu button, and select 'Copy shortcode'. Open the page where you want to add the booking form in a page edit mode and paste the previously copied shortcode. The form will be added to the page.
pt_PT: Selecione o formulário que deseja publicar, clique no botão do menu, e selecione 'Copiar atalho'. Abra a página onde pretende adicionar o formulário de reserva num modo de edição de página e cole o código de atalho previamente copiado. O formulário será adicionado à página.

en: Select the language of your notifications
pt_PT: Selecione a língua das suas notificações

en: Select the payment status required for this notification to be sent
pt_PT: Selecione o estado de pagamento necessário para que esta notificação seja enviada.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
pt_PT: Selecione o produto que criou no passo 1 na lista suspensa de produtos.

en: Select the staff member who will be assigned as the meeting host
pt_PT: Selecione o membro da equipa que será designado como anfitrião da reunião.

en: Select the style for displaying appointments in Month view
pt_PT: Selecione o estilo para exibir marcações na vista do mês

en: Select the type of event at which the notification is sent.
pt_PT: Selecione o tipo de evento no qual a notificação é enviada.

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
pt_PT: Selecione esta opção para limitar o uso de cupões 1 vez por cliente.

en: Select time slot
pt_PT: Selecionar faixa horária

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
pt_PT: Selecione o que acontece quando o cliente clica no link para cancelar a reserva. Com "Apagar", a reserva será excluído do calendário. Com "Cancelar", apenas o status da reserva será alterado para "Cancelado".

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
pt_PT: Selecione qual papel será atribuído às contas de utilizador WordPress recém-criadas para os clientes.

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for staff
pt_PT: Selecione qual a função que será atribuída às contas de utilizador do WordPress recém-criadas para o pessoal

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
pt_PT: Selecione o status que uma reserva deve ter para que a notificação seja enviada.

en: Select what time slots will be shown when creating a new appointment via backend.
pt_PT: Selecione quais as faixas horárias que serão mostradas ao criar uma nova reserva via backend.

en: Select what value should be selected first when creating a new appointment via backend.
pt_PT: Selecione o valor que deve ser selecionado primeiro ao criar uma nova reserva via de backend.

en: Select when to send a notification with a verification code to the customer by SMS or email.
pt_PT: Selecionar quando enviar a notificação com o código de verificação para o cliente via SMS ou email.

en: Select who can administrate Bookly
pt_PT: Selecione quem pode administrar o Bookly

en: Select who can manage Bookly appointments
pt_PT: Selecione quem pode gerir as reservas do Bookly

en: Select year
pt_PT: Selecione um ano

en: Selected / maximum
pt_PT: Selecionado / máximo

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
pt_PT: A data do compromisso selecionado excede o período no qual o cliente pode usar um pacote de serviços.

en: Selected period doesn't match provider's schedule
pt_PT: O período selecionado não é igual ao horário do fornecedor

en: Selected period doesn't match service duration
pt_PT: A duração do período selecionado não coincide com a duração do serviço

en: Selected period doesn't match service schedule
pt_PT: O período selecionado não é igual ao horário do serviço

en: Selected period is occupied by another appointment
pt_PT: O período selecionado está ocupado com outra reserva

en: Semicolon (;)
pt_PT: Ponto e vírgula (;)

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send as for new
pt_PT: Enviar como novo

en: Send email notification to administrators at low balance
pt_PT: Enviar notificação via email para os administradores com saldo baixo

en: Send emails as
pt_PT: Enviar e-mails como

en: Send if new or status changed
pt_PT: Enviar se for novo ou o status modificar

en: Send invoice
pt_PT:  Enviar fatura

en: Send notification with access data
pt_PT: Envie uma notificação com os dados de acesso

en: Send notifications
pt_PT: Enviar notificações

en: Send recovery code
pt_PT: Envie o código de recuperação

en: Send tax information
pt_PT: Enviar informações de tributação

en: Send test SMS
pt_PT: Enviar SMS de teste

en: Send weekly summary
pt_PT: Sumário do resumo semanal

en: Sender ID
pt_PT: ID do remetente

en: Sender ID is reset to default.
pt_PT: ID do remetente foi redefinido para o padrão.

en: Sender ID request is sent.
pt_PT: Pedido de ID do remetente foi enviado.

en: Sender email
pt_PT: E-mail do remetente

en: Sender name
pt_PT: Nome do remetente

en: Sending
pt_PT: Enviando

en: Sent
pt_PT: Enviada

en: Sent successfully.
pt_PT: Enviada com êxito.

en: Sequential numbering
pt_PT: Numeração sequencial

en: Server
pt_PT: Servidor

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service Extras
pt_PT: Extras do serviço

en: Service category info of appointment
pt_PT: Informação da categoria de serviço de marcação

en: Service category name of appointment
pt_PT: Nome da categoria de serviço do compromisso

en: Service duration of appointment
pt_PT: Duração do serviço do compromisso

en: Service name
pt_PT: Nome do serviço

en: Service name of appointment
pt_PT: Nome do serviço do compromisso

en: Service package is deactivated
pt_PT: O pacote de serviço está desativado

en: Service paid locally
pt_PT: Serviço pago localmente

en: Service price of appointment
pt_PT: Preço do serviço do compromisso

en: Service tax amount
pt_PT: Valor da taxa de serviço

en: Service tax rate
pt_PT: Taxa de imposto sobre serviços

en: Service title
pt_PT: Título do serviço

en: Service was not found
pt_PT: O serviço não foi encontrado

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Services form
pt_PT: Formulário de serviços

en: Services imported
pt_PT: Serviços importados

en: Services list
pt_PT: Lista de serviços

en: Services order
pt_PT: Ordem dos serviços

en: Services will be linked to staff members, and customers will be linked to their appointments.
pt_PT: Os serviços serão associados aos membros do pessoal e os clientes serão associados às suas marcações.

en: Session error.
pt_PT: Erro de sessão.

en: Set 0 to disable waiting list for this service or set the required value.
pt_PT: Defina 0 para desactivar a lista de espera para este serviço ou defina o valor necessário.

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
pt_PT: Defina os valores padrão que serão usados em todos os locais onde Usar configurações padrão estiver selecionado. Para usar configurações personalizadas num local, selecione Usar configurações personalizadas e insira valores personalizados.

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
pt_PT: Definir um período de tempo que o cliente pode avaliar e deixar sugestões para os seu serviços após o compromisso.

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
pt_PT: Definir um período de tempo cuja média das avaliações é calculada.

en: Set a prefix for the file name that will be used for your invoices. For example, if the file name prefix is "myfile_", your PDF file will be downloaded with the "myfile_1.pdf" name
pt_PT: Defina um prefixo para o nome do ficheiro que será utilizado para as suas faturas. Por exemplo, se o prefixo do nome do ficheiro for "myfile_", o seu ficheiro PDF será descarregado com o nome "myfile_1.pdf".

en: Set appointment
pt_PT: Marcar uma reserva

en: Set appointment from waiting list
pt_PT: Marcar uma reserva da lista de espera

en: Set appointment from waiting list (denied)
pt_PT: Marcação da lista de espera (negada)

en: Set appointment from waiting list (success)
pt_PT: Marcação da lista de espera (sucesso)

en: Set country
pt_PT: Defina o país

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
pt_PT: Definir o quão longe no futuro os clientes podem fazer as suas reservas.

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
pt_PT: Definir como as reservas atrasadas podem ser marcadas (por exemplo, pedir que os clientes façam suas reservas pelo menos 1 hora antes da hora marcada na reserva).

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
pt_PT: Definir como as reservas atrasadas podem ser canceladas (por exemplo, pedir que os clientes cancelem pelo menos uma hora antes da hora marcada da reserva).

en: Set maximum value for Quantity field.
pt_PT: Defina o valor máximo para o campo Quantidade.

en: Set new password
pt_PT: Definir nova palavra-passe

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating provider's occupancy. 0 means the day of booking.
pt_PT: Defina o número de dias antes e depois da consulta que será considerado no cálculo da ocupação do fornecedor. 0 significa o dia da reserva.

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
pt_PT: Definir a hora de preenchimento antes e/ou depois de uma reserva. Por exemplo, se precisar de 15 minutos para se preparar para a próxima reserva, então deve definir "preenchimento antes" para 15 min. Se houver uma reserva das 08:00 às 09:00, o próximo intervalo de tempo disponível será às 9:15 em vez de às 9:00.

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
pt_PT: Defina o período em que o sistema tentará entregar uma notificação ao utilizador. A notificação será descartada após o fim do período.

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
pt_PT: Definir a duração do serviço. Se selecionar Customizar, um cliente enquanto faz a reserva terá que escolher a duração do serviço entre várias unidades de tempo. No campo "Preço da unidade" especifique o custo de 1 unidade, para que o custo total do serviço aumente linearmente com o incremento da sua duração.

en: Set slot length as service duration
pt_PT: Definir a duração do intervalo de tempo como duração do serviço

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
pt_PT: Defina a URL da página que é exibida aos clientes após estes cancelarem a da reserva com êxito.

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully set the appointment from waiting list.
pt_PT: Defina o URL de uma página que é mostrada aos clientes depois de definir com sucesso a marcação da lista de espera.

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
pt_PT: Defina a URL da página que é exibida aos clientes quando o cancelamento  da da reserva já não está disponível.

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the setting of appointment from waiting list is not available anymore.
pt_PT: Defina o URL de uma página que é mostrada aos clientes quando a configuração da lista de espera já não estiver disponível.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
pt_PT: Definir a URL de uma página que será mostrada aos funcionários depois de estes aprovarem a reserva recorrente.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
pt_PT: Defina a URL de uma página que é exibida para os funcionários depois de aprovarem a reserva com êxito.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
pt_PT: Definir a URL da página exibida para os funcionários depois de estes rejeitarem uma reserva com êxito.

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
pt_PT: Defina a URL da página que é exibida para o funcionário quando a aprovação da reserva não pode ser feita (por causa da capacidade, status alterado, etc.).

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
pt_PT: Defina a URL de uma página que será mostrada aos funcionários quando a aprovação de uma reserva recorrente não puder ser feita (status alterado, etc.).

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
pt_PT: Definir a URL da página exibida para os funcionários quando a rejeição da da reserva não pode ser feita (devido a status alterado, etc.).

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
pt_PT: Defina a URL de uma página que o utilizador será encaminhado após uma reserva bem-sucedida. Se desativada, então o passo padrão Concluído é exibido.

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
pt_PT: Definir o URL de uma página com um formulário de avaliação e comentários.

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
pt_PT: Definir a URL de uma página de confirmação de cancelamento da reserva, que será exibida para os clientes quando eles clicarem no link de cancelamento.

en: Set the corresponding duration in minutes.
pt_PT: Defina a duração correspondente em minutos.

en: Set the corresponding price in your currency.
pt_PT: Defina o preço correspondente na sua moeda.

en: Set the limit of customers that can be added to waiting list.
pt_PT: Definir o limite de clientes que podem ser adicionados à lista de espera.

en: Set the time when the mailing will start
pt_PT: Estabeleça a hora quando o correio vai começar

en: Set up pricing and inventory to enable sales
pt_PT: Configure preços e inventário para ativar as vendas

en: Set up your custom CSS styles
pt_PT: Configure os seus estilos CSS personalizados

en: Set your company business hours. This schedule will serve as a template for all new staff members.
pt_PT: Defina o horário de funcionamento da sua empresa. Este horário servirá de modelo para todos os novos membros do pessoal.

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Settings for customers without group
pt_PT: Configurações para clientes sem grupo

en: Settings saved.
pt_PT: Definições guardadas.

en: Setup your country
pt_PT: Configure o seu país

en: Shared secret
pt_PT: Segredo partilhado

en: Short Codes
pt_PT: Códigos curtos

en: Show
pt_PT: Exibir

en: Show "Book more" near "Next" button
pt_PT: Mostrar "Reserve mais" perto do botão "Seguinte"

en: Show 'Add to calendar'
pt_PT: Mostrar 'Adicionar ao calendário'

en: Show 'Book more' button
pt_PT: Mostrar botão 'Reservar mais'.

en: Show 'Download ICS' button
pt_PT: Mostrar botão 'Descarregar ICS'

en: Show 'Download invoice' button
pt_PT: Ver botão 'Download fatura'

en: Show 'Start over' button
pt_PT: Mostre o botão "Começar de novo"

en: Show Cart step
pt_PT: Exibir o passo do Carrinho

en: Show Extras step
pt_PT: Exibir o passo Extras

en: Show Facebook login button
pt_PT: Exibir o botão para entrar no Facebook

en: Show Login button
pt_PT: Exibir botão de Login

en: Show QR Code
pt_PT: Mostrar Código QR

en: Show QR code
pt_PT: Mostrar código QR

en: Show Repeat step
pt_PT: Exibir o passo Repetir

en: Show SMS notification icon
pt_PT: Mostrar ícone de notificação de SMS

en: Show Terms & Conditions checkbox
pt_PT: Mostrar Caixa de verificação termos & condições

en: Show Time step
pt_PT: Mostrar Etápa do Hora

en: Show address fields
pt_PT: Exibir os campos de endereço

en: Show address required
pt_PT: Exibir endereço obrigatório

en: Show all available cards
pt_PT: Mostrar todos os cartões disponíveis

en: Show archived
pt_PT: Mostrar arquivados

en: Show badge
pt_PT: Mostrar distintivo

en: Show birthday field
pt_PT: Exibir campo de aniversário

en: Show blocked timeslots
pt_PT: Mostrar os intervalos de tempo bloqueados

en: Show calendar
pt_PT: Mostrar calendário

en: Show cancellation reason
pt_PT: Mostrar motivo de cancelamento

en: Show cards with time slots only
pt_PT: Mostrar cartões apenas com faixas horárias

en: Show category info
pt_PT: Mostrar Informação da categoria

en: Show chain appointments
pt_PT: Exibir reservas encadeadas

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
pt_PT: Mostra a caixa de diálogo de confirmação antes de atualizar os dados do cliente

en: Show coupons
pt_PT: Exibir cupões

en: Show duration
pt_PT: Mostrar duração

en: Show each day in one column
pt_PT: Mostrar cada dia numa coluna

en: Show extras
pt_PT: Exibir extras

en: Show form progress tracker
pt_PT: Ver o formulário de monitorização do progresso

en: Show gift cards
pt_PT: Mostrar cartões-presente

en: Show google maps field
pt_PT: Exibir campo do google maps

en: Show image
pt_PT: Mostrar imagem

en: Show information about group bookings
pt_PT: Exibir informação sobre reservas de grupo

en: Show information about time slot
pt_PT: Mostrar informações sobre o intervalo de tempo

en: Show location required
pt_PT: Ver localização requerida

en: Show manual adjustments
pt_PT: Mostrar ajustes manuais

en: Show more
pt_PT: Mostrar mais

en: Show new appointments notifications
pt_PT: Mostrar novas notificações de marcações

en: Show news notifications
pt_PT: Mostrar notificações de notícias

en: Show notes field
pt_PT: Exibir o campo de observações

en: Show only active
pt_PT: Mostrar somente o ativo

en: Show only business days in the calendar
pt_PT: Mostrar apenas dias úteis no calendário

en: Show only business hours in the calendar
pt_PT: Mostrar apenas o horário comercial no calendário

en: Show only first available timeslot
pt_PT: Mostrar apenas o primeiro espaço de tempo disponível

en: Show only staff members with appointments in Day view
pt_PT: Mostrar apenas membros da equipa com compromissos na visualização do dia

en: Show only the first timeslot in each day
pt_PT: Mostrar apenas as primeiras vezes por dia

en: Show only the nearest timeslot
pt_PT: Mostrar apenas o horário mais próximo

en: Show only with Any staff
pt_PT: Mostrar apenas com Qualquer pessoal

en: Show packages with payments
pt_PT: Mostrar pacotes com pagamentos

en: Show packages without payments in a packages list
pt_PT: Mostrar pacotes sem pagamentos numa lista de pacotes

en: Show past appointments
pt_PT: Mostrar compromissos passados

en: Show price
pt_PT: Mostrar preços

en: Show remaining tickets
pt_PT: Mostrar notas restantes

en: Show service duration next to service name
pt_PT: Mostrar a duração do serviço ao lado do nome do serviço

en: Show service info
pt_PT: Ver informação do serviço

en: Show service price next to duration
pt_PT: Exibir o preço do serviço ao lado da duração

en: Show service price next to employee name
pt_PT: Mostrar preço do serviço ao lado do nome do funcionário

en: Show staff info
pt_PT: Mostrar informação de staff

en: Show staff member rating before employee name
pt_PT: Exibir a nota do funcionário antes do nome

en: Show stepper
pt_PT: Mostrar o passo-a-passo

en: Show summary
pt_PT: Mostrar sumário

en: Show time zone switcher
pt_PT: Mostra o seletor de fuso horário

en: Show timezone
pt_PT: Exibir fuso horário

en: Show tips
pt_PT: Mostrar gratificações

en: Show title
pt_PT: Mostrar nomes

en: Show waiting list slots
pt_PT: Exibir espaços da lista de espera

en: Sign up today and enjoy a welcome bonus!
pt_PT: Registe-se hoje e desfrute de um bónus de boas-vindas!

en: Signed up
pt_PT: Registrado

en: Simple
pt_PT: Simples

en: Since Bookly has specific add-ons directories, their renaming may cause issues.
pt_PT: Uma vez que a Bookly tem diretórios de complementos específicos, o seu renome pode causar problemas.

en: Single appointment
pt_PT: Marcação única

en: Site address
pt_PT: Endereço do site

en: Skip
pt_PT: Passar

en: Skip button title
pt_PT: Título do botão Saltar

en: Skip first row of CSV file
pt_PT: Saltar a primeira linha do ficheiro CSV

en: Skip payment step
pt_PT: Saltar passo de pagamento

en: Skip step
pt_PT: Saltar passo

en: Skip time selection
pt_PT: Saltar a seleção da hora

en: Slot already booked
pt_PT: Bloco já reservado

en: Slot length as service duration
pt_PT: Intervalo de tempo enquanto duração do serviço.

en: Slug
pt_PT: Indicação

en: Sms text
pt_PT: Texto sms

en: Sold
pt_PT: Vendido

en: Sold out
pt_PT: Esgotado

en: Some Bookly integrations require HTTPS connection and won't work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
pt_PT: Algumas integrações de Bookly requerem ligação HTTPS e não funcionarão com o seu website se não houver nenhum certificado SSL válido instalado no seu servidor web.

en: Some Bookly items are outdated. Please update the following items:
pt_PT: Alguns artigos da Bookly estão ultrapassados. Por favor, atualize os seguintes itens:

en: Some critical errors in Bookly were found recently.
pt_PT: Alguns erros críticos em Bookly foram encontrados recentemente.

en: Some folders were renamed. Below you can find a list with current and correct names.
pt_PT: Algumas pastas foram renomeadas. Abaixo pode encontrar uma lista com nomes atuais e corretos.

en: Some items are no longer available
pt_PT: Alguns artigos já não estão disponíveis

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
pt_PT: Alguns dos horários desejados estão ocupados. Como alternativa, o sistema oferece o horário mais próximo. Clique no botão Editar para selecionar outra hora, se necessário.

en: Something went wrong
pt_PT: Algo correu mal

en: Something went wrong.
pt_PT: Ocorreu um problema.

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
pt_PT: Desculpe, mas o intervalo de tempo %date_time% para %service% já foi ocupado.

en: Spare time
pt_PT: Tempo livre

en: Special Days
pt_PT: Dias especiais

en: Special days
pt_PT: Dias especiais

en: Special hours
pt_PT: Horas especiais

en: Special prices for appointments which begin between:
pt_PT: Preços especiais para compromissos que começam entre:

en: Specific day
pt_PT: Dia específico

en: Specified order
pt_PT: Pedido especificado

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to display. If you enter 0 in either field, past or future appointments will not be displayed.
pt_PT: Especifique quantos dias de dados de calendário passados e futuros deseja apresentar. Se introduzir 0 em ambos os campos, não serão apresentadas nomeações anteriores ou futuras.

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0 in either field, synchronization of past or future events will not be performed
pt_PT: Especifique quantos dias passados e futuros dos dados do calendário deseja sincronizar no momento da sincronização inicial. Se introduziu 0 qualquer um dos campos, a sincronização passada e futura não será executada

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
pt_PT: Especificar o mínimo e o máximo (opcional) de serviços do mesmo tipo requeridos para utilizar um cupão.

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a gift card.
pt_PT: Especificar o número mínimo e máximo (opcional) de serviços do mesmo tipo necessários para aplicar um cartão oferta.

en: Specify the template for the invoice.
pt_PT: Especifique o modelo da fatura.

en: Spiritual services
pt_PT: Serviços espirituais

en: Sport
pt_PT: Desporto

en: Sport items renting
pt_PT: Desporto itens para alugar

en: Staff
pt_PT: Funcionários

en: Staff Cabinet Mobile App
pt_PT: Aplicação Móvel Staff Cabinet

en: Staff Members
pt_PT: Funcionários

en: Staff agenda for next day
pt_PT: Agenda da equipa para o dia seguinte

en: Staff category info of appointment
pt_PT: Informações sobre a categoria do pessoal de marcação

en: Staff category name of appointment
pt_PT: Nome da categoria do pessoal

en: Staff form
pt_PT: Formulário de staff

en: Staff full day agenda
pt_PT: Agenda do funcionário para o dia

en: Staff list
pt_PT: Lista de staff

en: Staff member full name in appointment
pt_PT: Nome completo do elemento da equipa no compromisso

en: Staff member required
pt_PT: Necessário um membro do staff

en: Staff member to duplicate
pt_PT: Membro da equipa para duplicar

en: Staff members
pt_PT: Funcionários da equipa

en: Staff members imported
pt_PT: Membros do pessoal importados

en: Staff members order
pt_PT: Ordem dos funcionários

en: Staff name
pt_PT: Nome do Pessoal

en: Staff ratings
pt_PT: Classificações do pessoal

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Start Now
pt_PT: Começar Agora

en: Start and end times of the appointment
pt_PT: Horas de início e término da reserva

en: Start at
pt_PT: Começar às

en: Start campaign
pt_PT: Começar campanha

en: Start date
pt_PT: Data de início

en: Start date of event
pt_PT: Data de início do evento

en: Start from
pt_PT: Começar de

en: Start over
pt_PT: Começar de novo

en: Start sending messages at
pt_PT: Comece a enviar mensagens em

en: Start time
pt_PT: Começar tempo

en: Start time must not be empty
pt_PT: Hora de início não pode estar vazia

en: Start time of event
pt_PT: Hora de início do evento

en: Start typing "{" to see the available codes. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page
pt_PT: Digite "{" para ver os códigos disponíveis. Para obter mais informações, consulte a página de <a href="%s" target="_blank"> documentação </a>

en: State
pt_PT: Estatuto

en: State is required
pt_PT: É necessário informar o estado

en: State/Region
pt_PT: Estado/Região

en: Status
pt_PT: Estado

en: Status date
pt_PT: Data do status

en: Status of WooCommerce order created from backend
pt_PT: Estatuto da ordem WooCommerce criada a partir de backend

en: Status of appointment
pt_PT: Estado do compromisso

en: Status of payment
pt_PT: Estado do pagamento

en: Status to be set
pt_PT: Estado a definir

en: Step by step form
pt_PT: Formulário passo a passo

en: Step content
pt_PT: Conteúdo da etapa

en: Step settings
pt_PT: Definições de passos

en: Street Address
pt_PT: Endereço

en: Street Number
pt_PT: Número da rua

en: Street is required
pt_PT: É necessário informar o nome da rua

en: Street number is required
pt_PT: Número da rua é obrigatório

en: Stripe account not found
pt_PT: Conta Stripe não encontrada

en: Stripe activation was not completed
pt_PT: A ativação do Stripe não foi concluída

en: Stripe not connected
pt_PT: Stripe não conectado

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
pt_PT: Inscreva-se para e-mails mensais sobre as melhorias do Bookly e novos lançamentos.

en: Subscribed
pt_PT: Subscrito

en: Subscription
pt_PT: Subscrição

en: Subscription not available.
pt_PT: Assinatura não disponível.

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Success appointment booking
pt_PT: Marcação de consulta bem sucedida

en: Success package booking
pt_PT: Reserva de pacotes de sucesso

en: Successful payment appointment status
pt_PT: Estado de marcação de pagamento bem-sucedido

en: Summary
pt_PT: Sumário

en: Supermarket
pt_PT: Supermercado

en: Support Team
pt_PT: Equipa de Apoio

en: Support has expired
pt_PT: O apoio expirou

en: Support is about to expire
pt_PT: O apoio está prestes a expirar

en: Support is active
pt_PT: Apoio está ativo

en: Support staff
pt_PT: Equipa de suporte

en: Sync appointments history (past and future)
pt_PT: Sincronizar o histórico de compromissos (passados e futuros)

en: Synchronization mode
pt_PT: Modo de sincronização

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
pt_PT: Sincronizar os dados das reservas do funcionário com o Calendário Google.

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
pt_PT: Sincronizar os compromissos do membro da equipa com o Calendário do Outlook.

en: Synchronize with Google Calendar
pt_PT: Sincronizar com o Calendário Google

en: Synchronize with Outlook Calendar
pt_PT: Sincronizar com Calendário do Outlook

en: Table settings
pt_PT: Configurações da tabela

en: Tag
pt_PT: Etiqueta

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Tags form
pt_PT: Formulário de etiquetas

en: Take advantage of Bookly Cloud products which increase customers' loyalty and involvement.
pt_PT: Beneficie dos produtos do Bookly Cloud para aumentar o número de clientes, lealdade e participação.

en: Task is done
pt_PT: Tarefa terminada

en: Tasks
pt_PT: Tarefas

en: Tax
pt_PT: Tributação

en: Taxation
pt_PT: Taxação

en: Taxes
pt_PT: Tributações

en: Teaching
pt_PT: Ensinar

en: Template for event description
pt_PT: Template para a descrição do evento

en: Template for event title
pt_PT: Template para o nome do evento

en: Terms & conditions
pt_PT: Termos & condições

en: Test
pt_PT: Teste

en: Test email
pt_PT: Testar o correio eletrónico

en: Test email notifications
pt_PT: Teste de notificações via email

en: Test message
pt_PT: Mensagem de teste

en: Test voice notifications
pt_PT: Testar notificações de voz

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Area
pt_PT: Área do texto

en: Text Content
pt_PT: Conteúdo do texto

en: Text Field
pt_PT: Campo do texto

en: Thank you
pt_PT: Obrigado

en: Thank you for being with us
pt_PT: Obrigado por estar conosco

en: Thank you for booking with us! Your order #{order_id} has been successfully reserved. We're currently awaiting payment to confirm your tickets.
pt_PT: Agradecemos por reservar conosco. O seu pedido #{order_id} foi reservado com sucesso. Estamos aguardando o pagamento para confirmar as suas notas.

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
pt_PT: Obrigado por escolher o Bookly Pro como sua solução de agendamentos.

en: Thank you for choosing our company.
pt_PT: Obrigado por escolher a nossa empresa.

en: Thank you for registration.
pt_PT: Obrigado por se ter registado

en: Thank you for the {star} star rating!!!
pt_PT: Obrigado pela sua classificação de {star} estrelas

en: Thank you for your business!
pt_PT: Obrigado por sua preferência!

en: Thank you for your order!
    Order: #{order_id}
    Tickets: {attendees_count}
    Total: {total_price}
    
    Details:
    {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} on {attendee.event_start_date} at {attendee.event_start_time} Ticket: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
pt_PT: Agradecemos o seu pedido.
    Pedido: #{order_id}
    Notas: {attendees_count}
    Total: {total_price}
    
    Detalhes:
    {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} em {attendee.event_start_date} às {attendee.event_start_time} Nota: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Thank you for your payment.
pt_PT: Agradecemos o seu pagamento.

en: Thank you!
pt_PT: Obrigado!

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
pt_PT: Muito obrigado! O processo de reserva está completo. Um e-mail com os seus detalhes da reserva foi enviado para si.

en: The "Until" date cannot be earlier than the date of the appointment
pt_PT: A data "Até" não pode ser mais cedo do que a data da marcação

en: The API Key obtained from your Mailchimp account
pt_PT: A Chave API obtida a partir da sua conta Mailchimp

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
pt_PT: O ID da aplicação obtido do Portal de Registo do Microsoft.

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
pt_PT: A password da Aplicação Segredo obtida do Portal de Registo do Microsoft.

en: The Client ID obtained from your OAuth app
pt_PT: O ID do Cliente obtido da sua app OAuth

en: The Client Secret obtained from your OAuth app
pt_PT: O Cliente Secreto obtido da sua app OAuth

en: The Secret obtained from command return
pt_PT: O Segredo obtido a partir do retorno do comando

en: The URL obtained from command return
pt_PT: O URL obtido a partir do retorno do comando

en: The URL of Jitsi server used for online meetings
pt_PT: O URL do servidor Jitsi utilizado para reuniões online

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
pt_PT: O formulário de reserva nesta etapa pode ter diferentes conjuntos ou estados dos seus elementos. Depende de várias condições, tais como add-ons instalados/ativados, configuração de definições ou escolhas feitas nos passos anteriores. Selecione a opção e clique no texto sublinhado para editar.

en: The calendar list is not available
pt_PT: A lista de calendários não está disponível

en: The client ID obtained from the Google Cloud Platform
pt_PT: O ID do cliente obtido a partir da Plataforma Google Cloud

en: The client secret obtained from the Google Cloud Platform
pt_PT: O ID do cliente obtido a partir da Plataforma Google Cloud

en: The code already exists
pt_PT: O código já existe

en: The country will also be displayed in the invoice on a separate line below the company address. Make sure the other fields in the invoice do not contain the name of the country.
pt_PT: O país também será exibido na fatura numa linha separada abaixo do endereço da empresa. Assegure-se de que os outros campos da fatura não contêm o nome do país.

en: The date has already passed.
pt_PT: A data já passou.

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
pt_PT: A demonstração é uma versão do Bookly Pro com todos os add-ons instalados, para que possa experimentar todos os recursos e capacidades do sistema e, em seguida, possa escolher a configuração mais adequada de acordo com as necessidades do seu negócio.

en: The feedback period has expired.
pt_PT: O período de envio de sugestões expirou.

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
pt_PT: A primeira reserva recorrente foi adicionada ao carrinho. Irá receber uma fatura para as restantes reservas mais tarde.

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
pt_PT: A hora destacada não está mais disponível. Por favor, escolha outro horário.

en: The initial setup is complete, and you can now continue using Bookly in the admin panel.
pt_PT: A configuração inicial está concluída e pode agora continuar a utilizar o Bookly no painel de administração.

en: The invoice will be sent to <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
pt_PT: A fatura será enviada para <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: The limit of bookings for this service reached
pt_PT: Atingiu o limite de reservas para este serviço

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
pt_PT: Número mínimo e máximo de clientes autorizados a reservar o serviço durante um determinado período.

en: The number of customers should not be more than %d
pt_PT: O número de clientes não deve ser maior que %d

en: The period in days when the customer can use a package of services.
pt_PT: Período em dias que o cliente pode usar um pacote de serviços.

en: The product will be disabled immediately. To re-enable the product, you will need to sign up for a new subscription.
pt_PT: O produto será desativado imediatamente. Para voltar a ativar o produto, terá de subscrever uma nova assinatura.

en: The purchase code you entered is not valid.
pt_PT: O código de compra que introduziu não é válido.

en: The requested interval is not available
pt_PT: O intervalo solicitado não está disponível

en: The selected period is occupied by another appointment
pt_PT: O período selecionado está ocupado com outra reserva

en: The selected slot for service {service_name} at {appointment_time} is not available anymore. Please select another time slot or contact the service provider
pt_PT: A faixa horária selecionada para o serviço {service_name} em {appointment_time} já não está disponível. Por favor, selecione outra faixa horária ou contacte o prestador de serviços

en: The selected time is not available anymore
pt_PT: A hora selecionada já não está disponível

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
pt_PT: A hora selecionada já não se encontra disponível. Por favor escolha um outro intervalo.

en: The service will be created with the visibility of Private.
pt_PT: O serviço será criado com a visibilidade de Privado.

en: The specified folder is not writable
pt_PT: A pasta especificada não é credível

en: The staff member's schedule will be considered to be in the selected time zone. This time zone will also be used for the dates and times in notifications sent to the staff member
pt_PT: O horário do membro do staff será considerado no fuso horário selecionado. Este fuso horário também será usado para as datas e horários nas notificações enviadas ao membro do staff

en: The start time must be less than the end one
pt_PT: O horário inicial precisa ser inferior ao horário final

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
pt_PT: O intervalo de tempo que é usado como uma etapa para criar todos os horários para o serviço na etapa Hora. A configuração substitui as configurações globais nas Configurações Gerais. Use Padrão para poder aplicar as configurações globais.

en: The time slot from the waiting list is now available
pt_PT: O horário da lista de espera já está disponível

en: The time slot from the waiting list is now available.
pt_PT: O horário da lista de espera está agora disponível.

en: The total price for the booking is {total_price}.
pt_PT: O preço total da reserva é {total_price}.

en: The value is taken from client's browser.
pt_PT: O valor foi retirado do navegador do cliente.

en: The value returned by {appointment_end_date} placeholder
pt_PT: O valor devolvido pelo marcador de posição {appointment_end_date}

en: There are no available time slots for this day
pt_PT: Não há horário disponível para este dia

en: There are no time slots for selected date.
pt_PT: Não há horários disponíveis para a data selecionada.

en: There is no payment required.
pt_PT: Não é necessário efetuar qualquer pagamento.

en: Third
pt_PT: Terceiro

en: This WP user is already connected to another customer: %s
pt_PT: Este utilizador WP já está ligado a outro cliente: %s

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
pt_PT: Esta conta não pode ser apagada porque está associada a reservas agendadas. Por favor, cancele as reservas ou entre em contacto com o prestador de serviços.

en: This action cannot be undone.
pt_PT: Esta ação não pode ser desfeita.

en: This and next appointments
pt_PT: Esta e as próximas marcações

en: This appointment does not exist.
pt_PT: Esta marcação não existe.

en: This appointment has been already cancelled.
pt_PT: Esta marcação já foi cancelada.

en: This calendar is already connected to another staff member
pt_PT: Este calendário já está ligado a outro membro do pessoal

en: This coupon code has expired
pt_PT: Este código de cupão expirou.

en: This coupon code is invalid or has been used
pt_PT: Este código de cupão é inválido ou já foi usado

en: This email address is not valid.
pt_PT: Este endereço é e-mail inválido.

en: This email is already in use
pt_PT: Este e-mail já está em uso

en: This form allows you to organize the structure and navigation based on tags assigned to services.
pt_PT: Este formulário permite-lhe organizar a estrutura e a navegação com base nas etiquetas atribuídas aos serviços.

en: This gift card cannot be used for the current order
pt_PT: Este cartão oferta não pode ser utilizado para o pedido atual

en: This gift card has expired
pt_PT: Este cartão de oferta expirou

en: This introduction will guide you through the essential configuration steps to get you started quickly.
pt_PT: Esta introdução guiá-lo-á através dos passos essenciais de configuração para que possa começar rapidamente.

en: This invoice number is already in use
pt_PT: Este número de fatura já está a ser utilizado

en: This is a Pro version feature
pt_PT: Esta é uma funcionalidade da versão Pro

en: This link can be inserted into notifications with {online_meeting_start_url} code
pt_PT: Este link pode ser inserido em notificações com código {online_meeting_start_url}

en: This month
pt_PT: Neste mês

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
pt_PT: Esta notificação é enviada uma única vez para uma reserva feita por um cliente e inclui todos os itens do carrinho.

en: This plugin is up to date.
pt_PT: Este plugin está atualizado.

en: This product is not supported by your version of Bookly plugin. Please update Bookly to the latest version.
pt_PT: Este produto não é compatível com a sua versão do plugin Bookly. Atualize o Bookly para a versão mais recente.

en: This promo code is not valid
pt_PT: Este código promocional não é válido

en: This purchase code is already in use on another site
pt_PT: Este código de compra já está a ser utilizado noutro site.

en: This service is no longer provided.
pt_PT: Este serviço já não é fornecido.

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
pt_PT: Esta configuração afeta o custo da reserva de acordo com o gateway de pagamento utilizado. Especifique uma percentagem ou uma quantia fixa. Use sinal de menos ("-") para diminuir / desconto.

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
pt_PT: Esta configuração afeta o custo da reserva de acordo com o gateway de pagamento usado. Especifique uma percentagem ou quantia fixa. Use o sinal menos ("-") para diminuir / desconto. Observe que o imposto não será calculado para o valor adicional ao custo. Se precisar de informar o valor exato do imposto ao sistema de pagamento, não use cobranças adicionais.

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
pt_PT: Esta configuração permite limitar o tempo total ocupado por reservas por dia para o funcionário. A passagem do tempo não está incluída.

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
pt_PT: Essa definição permite exibir a etapa de selecionar um horário de compromisso, ocultá-lo e criar uma tarefa sem o devido tempo, ou exibir a etapa de tempo, mas permitir que o cliente a ignore.

en: This setting allows to set up personal Zoom account for staff member
pt_PT: Esta configuração permite configurar uma conta Zoom pessoal para o membro da equipa

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
pt_PT: Esta configuração permite limitar o número de reservas que podem ser marcadas por um cliente em qualquer período determinado. A restrição pode terminar após um período fixo ou com o início do próximo período: novo dia, semana, mês, etc.

en: This setting allows you to set a delimiter during a day for appointments created via backend.
pt_PT: Esta definição permite-lhe definir um delimitador durante um dia para reservas criadas via backend.

en: This setting applies only to combined services such as collaborative or compound services. Select 'Regular price' to use a fixed price for the service. Select 'Price based on nested services' to calculate the service price as the sum of the prices of its nested services.
pt_PT: Esta configuração aplica-se apenas a serviços combinados, tais como serviços colaborativos ou compostos. Selecione ‘Preço normal’ para utilizar um preço fixo para o serviço. Selecione ‘Preço baseado em serviços aninhados’ para calcular o preço do serviço como a soma dos preços dos seus serviços aninhados.

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
pt_PT: Esta configuração determina o tempo limite o qual o pagamento feito através do gateway de pagamento é considerado incompleto. Esta funcionalidade requer um trabalho cron agendado.

en: This setting specifies the due period for the invoice (from 1 to 365 days)
pt_PT: Esta definição especifica o prazo de vencimento da fatura (de 1 a 365 dias)

en: This test checks for critical errors in Bookly.
pt_PT: Este teste verifica se há erros críticos na Bookly.

en: This test checks the ability to establish a connection with the Bookly Cloud external server.
pt_PT: Este teste verifica a capacidade de estabelecer uma ligação com o servidor externo Bookly Cloud.

en: This test checks the plugins that may affect Bookly. For example, some caching and optimizing plugins may cause incorrect work of Bookly.
pt_PT: Este teste verifica os plugins que podem afetar a Bookly. Por exemplo, alguns plugins de caching e otimização podem causar um trabalho incorreto da Bookly.

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
pt_PT: Este texto pode ser inserido nas notificações aos clientes pelo Administrador.

en: This text can be inserted into notifications with %s code
pt_PT: Este texto pode ser inserido em notificações com o código %s.

en: This will permanently remove the ticket %s
pt_PT: Isto irá remover permanentemente a nota %s

en: Though, every new version is thoroughly tested to its highest quality before deploying, we can't guarantee that after update the plugin will work properly on all WordPress configurations and completely protect it from the influence of other plugins.
pt_PT: Cada versão do Bookly é rigorosamente verificada de acordo com as normas de qualidade antes da instalação, no entanto, não podemos garantir que depois de uma atualização, o plugin funcione corretamente em todas as configurações do WordPress, e esteja totalmente protegido das influências  de outros plugins.

en: Ticket
pt_PT: Nota

en: Ticket code of attendee
pt_PT: Código da nota do participante

en: Ticket mask
pt_PT: Máscara de nota

en: Ticket sales end at
pt_PT: A venda de notas encerra às

en: Ticket was not found
pt_PT: Ticket não encontrado

en: Ticket {attendee_code} for {event_title} is deleted
pt_PT: A nota {attendee_code} para {event_title} foi eliminada.

en: Tickets
pt_PT: Notas

en: Tickets are not yet available
pt_PT: As notas ainda não estão disponíveis.

en: Time
pt_PT: Hora

en: Time Field
pt_PT: Campo hora

en: Time delimiter
pt_PT: Delimitador do tempo

en: Time interval of payment gateway
pt_PT: Intervalo de pagamento do gateway

en: Time limit to which appointments can be cancelled
pt_PT: Prazo para o cancelamento de reservas

en: Time of appointment
pt_PT: Hora do compromisso

en: Time range
pt_PT: Intervalo de tempo

en: Time settings
pt_PT: Definições de tempo

en: Time slot length
pt_PT: Tamanho do intervalo de tempo

en: Time step settings
pt_PT: Definições da etapa Time

en: Time zone of client
pt_PT: Fuso horário do cliente

en: Time zone of staff
pt_PT: Fuso horário da equipa

en: Timeline
pt_PT: Linha do tempo

en: Timeout for rating appointment
pt_PT: Tempo limite para avaliação de compromisso

en: Timezone
pt_PT: Fuso horário

en: Tips
pt_PT: Gratificação

en: Title
pt_PT: Nome

en: Title of event
pt_PT: Título do evento

en: Titles
pt_PT: Nomes

en: To
pt_PT: Até

en: To allow scheduled actions, please activate <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> or follow <a href="%s" target="_blank">the instructions</a> about cron setup
pt_PT: Para permitir ações agendadas, ative o <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> ou siga <a href="%s" target="_blank">as instruções</a> sobre a configuração do cron

en: To complete registration, please enter the confirmation code below.
pt_PT: Para completar seu Registro, insira o código de confirmação em baixo.

en: To email
pt_PT: Para o e-mail

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
pt_PT: Para ativar o acesso às suas reservas, entre em contato com o administrador do site para verificar a licença.

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
pt_PT: Para habilitar o acesso às suas reservas, por favor, entre em contacto com o administrador do seu website para verificar sua licença fornecendo um código de compra válido.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
pt_PT: Para ativar o acesso às suas reservas, por favor verifique a sua licença fornecendo um código de compra válido.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
pt_PT: Para habilitar o acesso às suas reservas, por favor, verifique sua licença fornecendo um código de compra válido. <a href="{url}">Details</a>

en: To find the value, log into Mailchimp account and look at the URL in your browser. You'll see something like https://us19.admin.mailchimp.com/; the us19 part is the server prefix. Note that your specific value may be different
pt_PT: Para encontrar o valor, inicie sessão na conta Mailchimp e veja o URL no seu navegador. Verá algo como https://us19.admin.mailchimp.com/. a parte us19 é o prefixo do servidor. Note que o seu valor específico pode ser diferente

en: To find your <b>API Key</b> and <b>Server</b> parameter, do the following:
pt_PT: Para encontrar a sua <b>Chave API</b> e <b>parâmetro</b> Servidor, faça o seguinte:

en: To find your URL and Secret, connect to the server (e.g. via SSH) with hosted BBB and execute the following command in console
pt_PT: Para encontrar o seu URL e Segredo, ligue-se ao servidor (por exemplo, via SSH) com o BBB hospedado e execute o seguinte comando na consola

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly Cloud settings -> Invoice
pt_PT: Para gerar uma fatura deve preencher as informações da empresa nas configurações do Bookly Cloud -> Fatura

en: To get access to more <a href="%s" target="_blank">features</a>, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
pt_PT: Para ter acesso a mais <a href="%s" target="_blank">caraterísticas</a>, atualizações gratuitas vitalícias e suporte 24 horas por dia, 7 dias por semana, atualize para a versão Pro do Bookly.

en: To get access to more features, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
pt_PT: Para ter acesso a mais funcionalidades, atualizações gratuitas vitalícias e suporte 24/7, atualize para a versão Pro da Bookly.

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
pt_PT: Para nos ajudar a aprimorar o Bookly, o plugin coleta informações de uso anonimamente. Pode optar por não compartilhar as suas informações em Configurações > Geral.

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
pt_PT: Para entrar na lista de espera para um intervalo de tempo ocupado, por favor, selecione um espaço marcado com "(N)", onde N é o número de clientes na lista de espera.

en: To learn more about this feature, please follow <a href="%s" target="_blank">this link</a>.
pt_PT: Para saber mais sobre este recurso, siga <a href="%s" target="_blank">este link</a>.

en: To log in to the Bookly Staff Cabinet mobile app, please use the following link
pt_PT: Para iniciar sessão na app móvel Bookly Staff Cabinet, utilize o seguinte link

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
pt_PT: Para tornar o serviço invisível aos seus clientes, defina a visibilidade para "Privado".

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
pt_PT: Para tornar um funcionário invisível aos seus clientes defina a visibilidade para "Privado".

en: To phone
pt_PT: Telefonar

en: To receive REST API credentials, in <b>My Apps & Credentials</b> of your PayPal account do the following steps:
pt_PT: Para receber os credenciais REST API, em <b>As minhas Aplicações & Credenciais</b> da sua conta Paypal siga os seguintes passos:

en: To save data, please set "Don't delete" in Bookly Settings > General > Bookly data upon deleting Bookly items
pt_PT: Para guardar dados, por favor definir "Não apagar" em Definições do Bookly > Geral > Dados do Bookly ao apagar itens do Bookly

en: To set up Facebook integration, do the following:
pt_PT: Para configurar a integração do Facebook, faça o seguinte:

en: To setup %s integration, follow the instruction in <a href="%s" target="_blank">our documentation</a>
pt_PT: Para configurar a integração do %s, siga as instruções em <a href="%s" target="_blank">nossa documentação</a>

en: To start receiving appointments via the front-end booking form, follow these steps:
pt_PT: Para começar a receber marcações através do formulário de marcação front-end, siga estes passos:

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
pt_PT: Para começar a usar o Bookly, precisa  de definir os serviços que fornece e especificar os funcionários que fornecerão esses serviços.

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
pt_PT: Para visualizar os detalhes destas reservas, por favor, entre em contacto com o administrador do seu website para verificar a licença do Bookly Pro.

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Tomorrow
pt_PT: Amanhã

en: Total appointments
pt_PT: Total de reservas

en: Total deposit amount to be paid
pt_PT: Valor total do depósito a ser pago

en: Total discount
pt_PT: Total de desconto

en: Total number of appointments, greater or equal than
pt_PT: Número total de marcações, maior ou igual do que

en: Total price
pt_PT: Preço total

en: Total price of booking
pt_PT: Preço total do compromisso

en: Total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
pt_PT: Preço total do compromisso (soma de todos os itens no carrinho após aplicar o cupão)

en: Total price without tax
pt_PT: Preço de venda sem imposto

en: Total quantity of appointments in cart
pt_PT: Quantidade total dos compromissos no carrinho

en: Total sum of payments, greater or equal than
pt_PT: Soma total dos pagamentos, superior ou igual

en: Total tax
pt_PT: Tributação total

en: Total tax included in the appointment (summary for all items)
pt_PT: Imposto total incluído no compromisso (resumo de todos os itens)

en: Transactional
pt_PT: Transacional

en: Try Bookly Pro add-on
pt_PT: Experimente o add-on Bookly Pro

en: Tutoring lessons
pt_PT: Aulas de tutoria

en: Two-way
pt_PT: Duas vias

en: Two-way front-end only
pt_PT: Duas vias exclusiva apenas do front-end

en: Type
pt_PT: Tipo

en: URL Settings
pt_PT: Configurações da URL

en: URL for adding event to Google Calendar (to use inside <a> tag)
pt_PT: URL para adicionar evento ao Calendário do Google (para usar dentro <a>tag)

en: URL for approving the whole schedule
pt_PT: URL para aprovar todo o horário

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
pt_PT: URL para o link da aprovação da reserva (para usar dentro da tag <a>)

en: URL of booking the appointment from the waiting list
pt_PT: URL de reserva da marcação da lista de espera

en: URL of cancel all appointments link (to use inside <a> tag)
pt_PT: URL de cancelar todas as marcações link (para usar dentro <a>tag)

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
pt_PT: URL para o link de cancelamento de reserva (para usar dentro da tag <a>)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
pt_PT: URL do link de cancelamento com confirmação (usar dentro de uma tag <a)

en: URL of category image (to use inside img tag)
pt_PT: URL da imagem de categoria (para usar dentro da etiqueta img)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
pt_PT: URL do link da reserva rejeitada (usar dentro de uma tag <a>)

en: URL of service image (to use inside img tag)
pt_PT: URL da imagem de serviço (para usar dentro img tag)

en: URL of staff photo (to use inside img tag)
pt_PT: URL da foto do staff (para usar dentro img tag)

en: URL of the page for staff rating
pt_PT: URL da página para avaliação dos funcionários

en: Unassigned
pt_PT: Não atribuído

en: Uncategorized
pt_PT: Não categorizado

en: Undelivered
pt_PT: Não entregue

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
pt_PT: Infelizmente não fazer uma reserva porque o tempo limite necessário antes da reserva expirou.

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
pt_PT: Infelizmente não pode cancelar a reserva porque o limite de tempo necessário antes do cancelamento expirou.

en: Unit duration
pt_PT: Duração da unidade

en: Unit price
pt_PT: Preço da unidade

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Universities
pt_PT: Universidades

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unknown update checker status "%s"
pt_PT: Status do verificador de atualização desconhecido "%s"

en: Unless you understand exactly what you are doing, click Cancel and stay safe.
pt_PT: A menos que compreenda exatamente o que está a fazer, clique em Cancelar e mantenha-se seguro.

en: Unlimited
pt_PT: Sem limite

en: Unlimited services
pt_PT: Serviços ilimitados

en: Unlimited staff members
pt_PT: Pessoal ilimitado

en: Unsubscribed
pt_PT: Cancelar subscrição

en: Unsupported action
pt_PT: Ação não suportada

en: Until
pt_PT: Até

en: Untitled
pt_PT: Sem nome

en: Upcoming appointments
pt_PT: Compromissos futuros

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update country
pt_PT: Atualização o País

en: Update mode
pt_PT: Atualizar modo

en: Update service setting
pt_PT: Atualizar uma definição de serviço

en: Upgrade
pt_PT: Atualização

en: Upload directory
pt_PT: Enviar diretório

en: Usage limit
pt_PT: Limite de uso

en: Use custom settings
pt_PT: Utilize configurações personalizadas

en: Use default settings
pt_PT: Utilize configurações personalizadas

en: Use first and last name instead of full name
pt_PT: Use o primeiro e o último nome ao invés do nome completo

en: Use gift card for partial payment
pt_PT: Utilizar um cartão de presente para pagamento parcial

en: Use it in the form below on this page.
pt_PT: Use-o no formulário abaixo nesta página.

en: Use it in the form below.
pt_PT: Utilize-o no formulário abaixo.

en: Use limit values
pt_PT: Use valores limite

en: Use reserved tickets
pt_PT: Utilizar notas reservadas

en: Use the dropdown menus and input fields to specify which data from your CSV should be imported to each field.
pt_PT: Utilize os menus dropdown e os campos de entrada para especificar quais os dados do seu CSV que devem ser importados para cada campo.

en: Use them in the form below on this page.
pt_PT: Use-os no formulário abaixo nesta página.

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
pt_PT: Use your <b>chave API</b> no formulário abaixo.

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User Permissions
pt_PT: Permissões do Utilizador

en: User not found.
pt_PT: Utilizador não encontrado.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
pt_PT: Um utilizador com a função de "Administrador" terá acesso aos calendários e definições de todos os funcionários. Um utilizador com outra função terá acesso apenas ao calendário pessoal e as suas definições.

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Using <script> tag can be dangerous.
pt_PT: Usar <script>tag pode ser perigoso.

en: VAT / Tax number
pt_PT: IVA / Identificação fiscal

en: Value
pt_PT: Valor

en: Variable
pt_PT: Variável

en: Verification code
pt_PT: Código de verificação

en: Verify
pt_PT: Verificar

en: Verify credentials
pt_PT: Verifique as credenciais

en: Verify customer's contact information at Details step
pt_PT: Verificar informações de contacto do cliente em passo Detalhes

en: Verify customer's email
pt_PT: Verificar email do cliente

en: Verify customer's phone
pt_PT: Verificar telefone do cliente

en: Verify email
pt_PT: Verifique o email

en: Verify phone
pt_PT: Verifique o telefone

en: Verify recovery code
pt_PT: Verifique o código de recuperação

en: Video Tutorials
pt_PT: Tutoriais em Vídeo

en: View
pt_PT: Ver

en: View %1$s version %2$s details
pt_PT: Ver detalhes da %1$s versão %2$s

en: View and manage your active bundles and add-ons
pt_PT: Visualize e gerencie seus pacotes e add-ons ativos

en: View series
pt_PT: Ver séries

en: View this page at Bookly Pro Demo
pt_PT: Ver esta página em Bookly Pro Demo

en: Visibility
pt_PT: Visibilidade

en: Visible to non-logged in customers only
pt_PT: Visível para os que não fizeram login apenas em clientes

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
pt_PT: Visível quando o intervalo de tempo escolhido já foi reservado

en: Visit demo
pt_PT: Visitar demo

en: Voice
pt_PT: Voz

en: Voice Notifications
pt_PT: Notificações de voz

en: W/o location
pt_PT: Sem local

en: WARNING
pt_PT: AVISO

en: WP user
pt_PT: Utilizador WP

en: Waiting List
pt_PT: Lista de Espera

en: Waiting list
pt_PT: Lista de espera

en: Waiting list limit
pt_PT: Limite da lista de espera

en: Waiting list of appointment
pt_PT: Lista de espera de um compromisso

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: We are not working on this day
pt_PT: Não estamos abertos nesse dia

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
pt_PT: Preocupamos com a sua experiência de utilização do Bookly!<br/>Deixe um comentário e conte a outras pessoas o que pensa.

en: We really appreciate it
pt_PT: Ficamos muito agradecido

en: We recommend to use timezones with geographic names (e.g., "Europe/London") instead of "UTC +1". Using numerical representation may cause errors with daylight saving time. You can modify your timezone in WP Settings > General > Timezone.
pt_PT: Recomendamos a utilização de fusos horários com nomes geográficos (por exemplo, "Europa/Londres") em vez de "UTC +1". A utilização de representação numérica pode causar erros com o horário de verão. Pode modificar o seu fuso horário em Definições WP > o > Fuso horário Geral.

en: We regret to inform you that your ticket {attendee_code} for {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time} has been cancelled.
pt_PT: Lamentamos informar que a sua nota {attendee_code} para {event_title} em {event_start_date} às {event_start_time} foi cancelada.

en: Website
pt_PT: Site

en: Week
pt_PT: Semana

en: Week days
pt_PT: Dias da semana

en: Weekly
pt_PT: Semanal

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
pt_PT: Bem-vindo ao Bookly Pro e obrigado por comprar o nosso produto!

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
pt_PT: Bem-vindo ao Bookly e obrigado pela sua escolha!

en: Welcome to Bookly!
pt_PT: Bem-vindo à Bookly!

en: What do you think should be improved?
pt_PT: O que acha que deveria melhorar?

en: What is the issue you're struggling with?
pt_PT: Qual é o problema com o, qual se esta a debater?

en: WhatsApp Business Account ID
pt_PT: WhatsApp ID da conta comercial

en: WhatsApp Notifications
pt_PT: Notificações WhatsApp

en: When do you want to cancel?
pt_PT: Quando deseja cancelar?

en: When importing data from a CSV file, map the columns in your file to the corresponding fields in Bookly.
pt_PT: Ao importar dados de um ficheiro CSV, mapeie as colunas do seu ficheiro para os campos correspondentes no Bookly.

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
pt_PT: Quando esta configuração estiver ativada, será capaz de criar campos personalizados de serviços específicos.

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
pt_PT: Quando conecta um calendário, todos os eventos passados e futuros serão sincronizados de acordo com o modo de sincronização selecionado. Isto pode demorar alguns minutos. Por favor, aguarde.

en: When you select a package the associated services will also be selected. Disabling the service will disable the package.
pt_PT: Quando seleciona um pacote, os serviços associados também são selecionados. Desativar o serviço desativará o pacote.

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
pt_PT: Onde, no seu fluxo de trabalho, encontra esse problema?

en: Width
pt_PT: Largura

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
pt_PT: Com a sincronização de "uma via", o Bookly coloca novas reservas e qualquer mudança adicional no Calendário Google. Com a sincronização  de "duas vias exclusiva do front-end", o Bookly vai buscar adicionalmente eventos do Calendário Google e remove os intervalos de tempo correspondentes antes de exibir o passo da Hora no formulário de reserva (isto pode causar um atraso quando os utilizadores clicam em Prosseguir para chegarem ao passo da Hora).

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
pt_PT: Com a sincronização de uma via, o Bookly encaminha novos compromissos e quaisquer outras mudanças para o Calendário  Google. Com a sincronização de duas vias exclusiva do front-end, o Bookly vai além disso, buscar eventos do Calendário Google e vai remover os espaços de tempo correspondentes antes de exibir o intervalo de tempo do formulário de reserva (isto pode levar a atrasos quando os utilizadores clicam em Seguinte para obterem o intervalo de tempo). Com a sincronização em duas vias, todas as reservas criadas no Calendário Bookly serão automaticamente copiadas para o Calendário  Google e vice-versa. Importante: o seu site deve usar HTTPS. O API do Calendário Google será capaz de enviar notificações somente se houver um certificado SSL válido instalado no seu servidor web.

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
pt_PT: Com a sincronização de uma via, o Bookly encaminha novas marcações e quaisquer outras mudanças para o Calendário do Outlook. Com a sincronização de duas vias exclusiva do frontend, o Bookly vai além disso, buscar eventos do Calendário do Outlook e vai remover os espaços de tempo correspondentes antes de exibir o intervalo de tempo do formulário de reserva (isto pode levar a atrasos quando os utilizadores clicam em Seguinte para obterem o intervalo de tempo). Com a sincronização de duas vias, todas as reservas criadas no calendário Bookly serão automaticamente copiadas para o Calendário do Outlook e vice-versa.

en: With access to Bookly
pt_PT: Com acesso ao Bookly

en: With completed payments only
pt_PT: Apenas com pagamentos concluídos

en: Without access to Bookly
pt_PT: Sem acesso ao Bookly

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
pt_PT: O carrinho do WooCommerce não está configurado. Siga o <a href="%s">link</a> para corrigir este problema.

en: WooCommerce compatibility
pt_PT: Compatibilidade WooCommerce

en: WordPress mail
pt_PT: Correio eletrónico WordPress

en: WordPress password
pt_PT: Palavra-passe do WordPress

en: WordPress user
pt_PT: Utilizador do WordPress

en: WordPress user required
pt_PT: É necessário ser utilizador do WordPress

en: Would you like to pay deposit or total price
pt_PT: Você gostaria de pagar o depósito ou o preço total

en: Wrong current password
pt_PT: Senha atual incorreta

en: Year is required
pt_PT: O ano é obrigatório

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: Yoga classes
pt_PT: Aulas de Ioga

en: You are about to activate %s
pt_PT: Está prestes a ativar %s

en: You are about to activate a 7-day Trial for %s
pt_PT: Está prestes a ativar um período de avaliação de 7 dias para %s

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
pt_PT: Está prestes a mudar uma definição de serviço que também é configurada separadamente para cada funcionário. Quer atualizá-la nas definições dos funcionários também?

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
pt_PT: Está prestes a combinar os clientes da lista de clientes com o selecionado. Isto vai resultar na perda dos clientes combinados e irá mover todos as suas reservas para o cliente selecionado. Tem certeza que quer continuar?

en: You are currently logged into Bookly Cloud with the account
pt_PT: Está atualmente ligado à Bookly Cloud com a conta

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
pt_PT: Vai arquivar um item que está ligado a reservas futuras. Por favor, verifique e edite as reservas antes de arquivar este item, se for necessário.

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
pt_PT: Vai cancelar uma reserva marcada. Tem certeza?

en: You are going to delete access token(s). Please note that tokens will be automatically revoked, so user(s) associated with deleted token(s) will lose access
pt_PT: Vai apagar o(s) token(s) de acesso. Tenha em atenção que os tokens serão automaticamente revogados, pelo que o(s) utilizador(es) associado(s) ao(s) token(s) eliminado(s) perderá(ão) o acesso

en: You are going to delete an item that might be involved in existing appointments. All related appointments will be deleted. Please double-check and edit appointments before this item deletion if needed.
pt_PT: Vai eliminar um item que possa estar relacionado com as nomeações existentes. Todas as nomeações relacionadas serão eliminadas. Por favor, verifique e edite as nomeações antes de eliminar este item, se necessário.

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
pt_PT: Vai apagar a(s) reserva(s). Notificações serão enviadas de acordo com as suas configurações.

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
pt_PT: Vai apagar clientes com reservas existentes. As notificações não serão enviadas para estes.

en: You are going to delete customers, are you sure?
pt_PT: Vai apagar clientes, tem a certeza?

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
pt_PT: Vai apagar a sua conta com todas as informações associadas a esta. Clique em confirmar para continuar ou em Cancelar para cancelar a ação.

en: You are going to detach your purchase code from this domain
pt_PT: Irá desvincular o seu código de compra deste domínio.

en: You are going to reschedule the recurring appointment. Please select recurring appointments which should be rescheduled as well.
pt_PT: Vai reprogramar uma marcação recorrente. Por favor selecione a marcação recorrente que vai ser reprogramada também.

en: You are not required to pay for the booked services, click Next to complete the booking process.
pt_PT: Não é necessário efetuar um pagamento para reserva a de serviços, clique em Seguinte para finalizar o processo de reserva.

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
pt_PT: Está a tentar agendar uma reserva numa data passada. Por favor, selecione outro intervalo de tempo.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
pt_PT: Está a usar o serviço com muita frequência. Por favor, entre em contato connosco para fazer uma reserva.

en: You asked to remind you
pt_PT: Pediu para o relembrar

en: You can add no more than %s contacts
pt_PT: Não pode adicionar mais do que %s contactos

en: You can change the country <a href="#">here</a>
pt_PT: Pode mudar o país <a href="#">aqui</a>

en: You can create staff members and services, add appointments to the calendar, and manage them directly from the backend.
pt_PT: Pode criar membros do pessoal e serviços, adicionar compromissos ao calendário e geri-los diretamente a partir do backend.

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
pt_PT: Pode inserir uma máscara contendo asteriscos "*" para variáveis aqui e clicar em Gerar.

en: You can enter multiple email addresses (one per line)
pt_PT: Pode introduzir vários endereços de email (um por linha)

en: You can enter multiple phone numbers (one per line)
pt_PT: Pode introduzir vários números de telefone (um por linha)

en: You can find full import guide in <a href="%s" target=_blank>our documentation</a>.
pt_PT: Pode encontrar o guia de importação completo em <a href="%s" target=_blank>nossa documentação</a>.

en: You can find these tags in <b>Audience settings > Audience fields and %s tags</b> in your Mailchimp account
pt_PT: Pode encontrar estas etiquetas em <b>Audiência > Campos de audiência e %s etiquetas</b> na sua conta Mailchimp

en: You can optionally skip this wizard and refer to %s or watch our %s to learn the basics and get the most out of Bookly.
pt_PT: Opcionalmente, pode ignorar este assistente e consultar %s ou ver os nossos %s para aprender as noções básicas e tirar o máximo partido do Bookly.

en: You can renew support %1$s here %3$s or %2$s I've already renewed support. %3$s
pt_PT: Pode renovar o suporte %1$s aqui %3$s ou %2$s. Já renovei o suporte. %3$s

en: You can select only Checkbox Group, Radio Button Group or Dropdown in "If" statement.
pt_PT: Pode selecionar apenas o Grupo caixa de verificação, o Grupo de Botões de Rádio ou o Suspenso na declaração "Se".

en: You can specify up to 50 keys, with key names up to 40 characters long and values up to 500 characters long. Key names can contain only letters, digits and spaces.
pt_PT: Pode especificar até 50 teclas, com nomes-chave até 40 caracteres de comprimento e valores até 500 caracteres de comprimento. Os nomes-chave podem conter apenas letras, dígitos e espaços.

en: You cannot rate this service before appointment.
pt_PT: Não pode avaliar este serviço antes do compromisso.

en: You don't have active auto-recharge
pt_PT: Não tem auto carregamento ativo

en: You don't have enough Bookly Cloud credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
pt_PT: Não tem créditos suficientes do Bookly Cloud para enviar esta mensagem. Recarregue o seu saldo e tente novamente.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
pt_PT: Tem uma nova reserva. Para visualizá-la, entre em contacto com seu administrador para verificar a licença do Bookly Pro.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
pt_PT: Tem uma nova reserva. Para visualizá-la, por favor, verifique a licença do Bookly Pro.

en: You have a previously imported file detected.
pt_PT: Foi-lhe detetado um ficheiro importado anteriormente.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
pt_PT: Tem acesso a atualizações de software, incluindo melhorias de recursos e correções de segurança importantes.

en: You have been added to waiting list for appointment
pt_PT: Foi adicionado à lista de espera para a reserva

en: You have been added to waiting list for appointment.
pt_PT: Foi acrescentado à lista de espera para marcação.

en: You haven't entered the purchase code which results in impossibility to see if there is a new version available. Enter your purchase code in %sAdd-ons%s section.
pt_PT: No ha introducido el código de compra, por lo que no es posible comprobar si hay una nueva versión disponible. Introduzca su código de compra en la sección %sAdd-ons%s.

en: You just made the <b>10000th Sale</b> using Bookly Plugin!
pt_PT: Acabou de fazer sua <b>10000.a venda</b> a utilizar o plugin Bookly!

en: You just made the <b>1000th Sale</b> using Bookly Plugin!
pt_PT: Acabou de fazer sua <b>1000.a venda</b> a utilizar o plugin Bookly!

en: You just made the <b>100th Sale</b> using Bookly Plugin!
pt_PT: Acabou de fazer a sua <b>100.a venda</b> a utilizar o plugin Bookly !

en: You just made the <b>10th Sale</b> using Bookly Plugin!
pt_PT: Acabou de fazer a sua <b>10.a venda</b> a utilizar o plugin Bookly !

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
pt_PT: Pode importar uma lista de clientes no formato CSV. Pode escolher as colunas contidas no seu arquivo. A sequência de colunas deve coincidir com a especificada.

en: You must accept our terms
pt_PT: Tem de aceitar os nossos termos

en: You must fully understand the data you are importing and its impact.
pt_PT: Deve compreender perfeitamente os dados que está a importar e o seu impacto.

en: You must select at least one repeat option for recurring services.
pt_PT: É necessário selecionar pelo menos uma opção de repetição para serviços recorrentes.

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
pt_PT: Precisa de instalar e ativar o plugin do WooCommerce antes de utilizar as opções abaixo.<br/><br/>Quando o plugin for ativado, execute os seguintes passos:

en: You selected a booking for {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} at {appointment.appointment_time} on {appointment.appointment_date}{/each}. If you would like to make this appointment recurring please check the box below and set appropriate parameters. Otherwise press Next button below.
pt_PT: Selecionou uma reserva para {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} em {appointment.appointment_time} em {appointment.appointment_date}{/each}. Se deseja que este compromisso se torne recorrente, marque a caixa abaixo e defina os parâmetros apropriados. Caso contrário, pressione o botão Avançar abaixo.

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
pt_PT: Escolheu uma reserva para {service_name} com {staff_name} às {appointment_time} em {appointment_date}. O preço deste serviço é de {service_price}.
    Por favor, forneça os seus detalhes no formulário abaixo para proceder com a reserva.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
pt_PT: Escolheu marcar as {appointments_count} seguintes reservas com o preço total de {total_price}.

en: You will be able to use the product until the end of the already paid period. If during this period you decide to keep your subscription, you will have the option to do so.
pt_PT: Poderá utilizar o produto até ao final do período já pago. Se, durante este período, decidir manter a sua subscrição, terá a opção de o fazer.

en: You'll receive a %s bonus on your top-up
pt_PT: Receberá um bónus de %s na sua recarga

en: You're about to duplicate this staff member. All settings - except phone number, email, and calendar settings - will be copied. The new staff member's visibility will be set to 'Private' by default.
pt_PT: Está prestes a duplicar este membro da equipa. Todas as configurações, exceto número de telefone, email e configurações do calendário, serão copiadas. A visibilidade do novo membro da equipa será definida como "Privada" por padrão.

en: You're about to send an SMS Campaign. If you're sure about the setup, click 'Start Now'. Otherwise, please take a moment to review the details.
pt_PT: Está prestes a enviar uma campanha SMS. Se tiver a certeza da configuração, clique em "Iniciar agora". Caso contrário, reserve um momento para rever os pormenores.

en: You're almost ready to get started with Bookly Cloud.
pt_PT: Está quase pronto para começar com Bookly Cloud.

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
pt_PT: Seu %s: %s já está associado com outro %s.<br/>clique em Atualizar se devemos atualizar os seus dados de utilizador ou clique em Cancelar para editar os dados inseridos.

en: Your Auto-Recharge will end in %d day. | Your Auto-Recharge will end in %d days.
pt_PT[0]: O seu auto carregamento terminará em %d dia.
pt_PT[1]: Os seus auto carregamentos terminaram em %d dia.

en: Your Auto-Recharge will end today.
pt_PT: O seu auto carregamento terminará hoje.

en: Your Bookly Staff Cabinet mobile app access token
pt_PT: O seu token de acesso à aplicação móvel Bookly Staff Cabinet

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
pt_PT: O seu ID PayPal ou endereço de e-mail associado com a sua conta PayPal. Endereços de e-mail precisam ser confirmados.

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
pt_PT: A sua conta foi desativada. Entre em contato com o administrador do seu site para continuar.

en: Your account will be topped up with the selected amount <b>now</b> if your balance is less than %1$s, and <b>automatically later</b> when the balance falls below %1$s.
pt_PT: A sua conta será encimada com o valor selecionado <b>agora</b> se o seu saldo for inferior a %1$s, e <b>automaticamente mais tarde</b> quando o saldo cair abaixo de %1$s.

en: Your agenda for {tomorrow_date}
pt_PT: A sua agenda para amanhã {tomorrow_date}

en: Your appointment at {company_name}
pt_PT: O seu compromisso em {company_name}

en: Your appointment information
pt_PT: A informação da sua marcação

en: Your booking is complete.
pt_PT: A sua reserva está completa.

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
pt_PT: Os seus clientes devem ter os seus números de telefone no formato internacional, para receberem mensagens de texto. No entanto, pode especificar um código de país padrão que será utilizado como prefixo para todos os números de telefone que não começam com "+" ou "00". Por exemplo, se digitar "1" como o código do país e um cliente digitar o seu telefone como "(600) 555-2222", o número de telefone resultante para enviar a SMS será "+1600555222".

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country
pt_PT: O seu país é o local onde utiliza os serviços SMS Bookly e é usado para fornecer as formas de pagamento disponíveis naquele país.

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country.
pt_PT: O seu país é o local onde utiliza os serviços SMS Bookly e é usado para fornecer as formas de pagamento disponíveis naquele país.

en: Your coupon code if you have one
pt_PT: O seu código de cupão, se o tiver

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
pt_PT: O seu CSS personalizado foi guardado. Atualize a página para ver as suas alterações.

en: Your custom JavaScript was saved
pt_PT: O seu JavaScript foi guardado

en: Your gift card at
pt_PT: O seu cartão de oferta em

en: Your gift card code if you have one
pt_PT: O código do seu cartão-presente, se tiver um

en: Your gift card has been created.
pt_PT: O seu cartão-presente foi criado.

en: Your information
pt_PT: A sua informação

en: Your license has been verified successfully.
pt_PT: A sua licença foi verificada com êxito.

en: Your name
pt_PT: O seu nome

en: Your order number
pt_PT: O seu número de pedido

en: Your package at {company_name}
pt_PT: O seu pacote na {company_name}

en: Your package has been created.
pt_PT: O seu pacote foi criado.

en: Your payment has been accepted for processing
pt_PT: O seu pagamento foi aceite para processamento

en: Your payment has been accepted for processing.
pt_PT: O seu pagamento foi aceite para processamento.

en: Your payment has been cancelled
pt_PT: O seu pagamento foi cancelado

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
pt_PT: A sua avaliação foi guardada. Agradecemos a sua opinião.

en: Your session has expired. Please press "Ok" to refresh the page
pt_PT: A sua sessão expirou. Por favor prima "Ok" para refrescar a página

en: Your support period has expired on %s.
pt_PT: O período de suporte expirou em %s.

en: Your task is done
pt_PT: A sua tarefa está terminada

en: Your ticket has been created.
pt_PT: A sua nota foi criada.

en: Your ticket {attendee_code} has been cancelled
pt_PT: A sua nota {attendee_code} foi cancelada.

en: Your tickets: {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} on {attendee.event_start_date} at {attendee.event_start_time} Ticket: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
pt_PT: Suas notas: {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} em {attendee.event_start_date} às {attendee.event_start_time} Nota: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Your time zone
pt_PT: O seu fuso horário

en: Your visit to {company_name}
pt_PT: A sua visita para {company_name}

en: Zoom connection failed
pt_PT: A ligação Zoom falhou

en: Zoom: OAuth2.0 connection needed
pt_PT: Zoom: OAuth2.0 ligação necessária

en: [Available left]
pt_PT: [Restantes]

en: [Booked/Max capacity]
pt_PT: [Reservado/Capacidade máxima]

en: add break
pt_PT: adicionar folga

en: add special period
pt_PT: adicionar período especial

en: after
pt_PT: depois

en: ago
pt_PT: passado

en: and
pt_PT: e

en: and the service is one of the selected
pt_PT: e o serviço é um dos selecionados

[ctx: at time]
en: at
pt_PT: em

en: before
pt_PT: antes de

en: best offer
pt_PT: melhor oferta

en: copied
pt_PT: copiado

en: current<br/>balance
pt_PT: saldo<br/>atual

en: day(s)
pt_PT: dia(s)

en: disable
pt_PT: desativar

en: disconnect
pt_PT: desconectar

en: don't show this notification again
pt_PT: não mostrar esta notificação novamente

en: enable
pt_PT: ativar

en: every
pt_PT: cada

en: hide
pt_PT: ocultar

en: in
pt_PT: em

en: integration
pt_PT: integração

en: minutes
pt_PT: minutos

en: next day
pt_PT: próximo dia

en: no limit
pt_PT: sem limite

en: not in
pt_PT: não está

[ctx: number]
en: No.
pt_PT: Nº

en: number of appointments
pt_PT: número de compromissos.

en: number of persons
pt_PT: número de pessoas

[ctx: on date]
en: On
pt_PT: Em

[ctx: on date]
en: on
pt_PT: em

en: on the same day
pt_PT: no mesmo dia

en: or
pt_PT: ou

en: order ID
pt_PT: ID pedido

[ctx: order of elements]
en: Reorder
pt_PT: Reordenar

en: per 24 hours
pt_PT: por 24 horas

en: per 30 days
pt_PT: por 30 dias

en: per 365 days
pt_PT: por 365 dias

en: per 7 days
pt_PT: por 7 dias

en: per day
pt_PT: por dia

en: per month
pt_PT: por mês

en: per week
pt_PT: por semana

en: per year
pt_PT: por ano

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit
pt_PT: Depósito

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit only
pt_PT: Apenas depósito

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit options
pt_PT: Opções de depósito

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit value
pt_PT: Valor do depósito

en: required
pt_PT: requerido

en: show
pt_PT: mostrar

en: temporarily on hold by the payment system
pt_PT: temporariamente suspenso pelo sistema de pagamento

[ctx: tickets left]
en: left
pt_PT: restante

en: time(s)
pt_PT: hora(s)

en: to
pt_PT: até

en: unlimited in trial
pt_PT: Teste ilimitado

en: upcoming
pt_PT: próximo

en: users choice
pt_PT: escolha dos utilizadores

en: year
pt_PT: ano
