Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (202 entries)

en: Reset
hu: Alaphelyzetbe állítás

en: Used
hu: Használva

en: How many times used
hu: Hányszor használták

en: Added
hu: Hozzáadva

en: All URLs
hu: Minden URL

en: Older than a month
hu: Egy hónapnál régebbi

en: Older than a week
hu: Egy hétnél régebbi

en: Never
hu: Soha

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: (fixed for the future)
hu: (a jövőre nézve javítva)

en: Show intro
hu: Intro megjelenítése

en: Note
hu: Jegyzet

en: or
hu: vagy

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Date & Time
hu: Dátum és idő

en: Redirection & 404 Logs
hu: Átirányítás és 404 naplók

en: Nothing to show
hu: Nincs mit megjeleníteni

en: Invalid file data
hu: Érvénytelen fájladatok

en: File type error! Only JSON files allowed!
hu: Fájltípus hiba. Csak JSON fájlok engedélyezettek.

en: Unknown error occured!
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: Select import file, please!
hu: Kérjük, jelöljön ki egy importfájlt.

en: Stop doing this!
hu: Hagyja ezt abba!

en: Random similar post
hu: Véletlenszerű hasonló bejegyzés

en: Add this redirection rule
hu: Átirányítási szabály hozzáadása

en: Edit this redirect
hu: Átirányítás szerkesztése

en: Save this redirect
hu: Átirányítás mentése

en: Edit this redirection rule
hu: Átirányítási szabály szerkesztése

en: Save this redirection rule
hu: Átirányítási szabály mentése

en: Add this redirect
hu: Átirányítás hozzáadása

en: This action will delete the plugin data and tables from the database and deactivate the plugin. 
    
     Are you sure you want to do this?
hu: Ez a művelet törli a bővítmény adatait és tábláit az adatbázisból, és kikapcsolja a bővítményt.
    
     Biztos, hogy ezt szeretné?

en: Explain those options
hu: Magyarázd el azokat az opciókat

en: New permalink structure
hu: Új permalink struktúra

en: URLs with removed string
hu: URL-ek eltávolított karakterlánccal

en: URLs with new string
hu: URL-ek új karakterlánccal

en: A Specific URL
hu: Egy Adott URL

en: Author and name
hu: Szerző és név

en: Category and name
hu: Kategória és név

en: Post name
hu: Bejegyzés név

en: Month and name
hu: Hónap és név

en: Day and name
hu: Nap és név

en: Regex matches
hu: Regex egyezések

en: Have permalink structure
hu: Van permalink struktúrája

en: Start with
hu: Ezzel kezdődik

en: Contain
hu: Tartalmaz

en: Add this redirect!
hu: Add hozzá ezt az átirányítást!

en: Enter the URL you want to redirect to
hu: Add meg az URL-t, amire át akarod irányítani

en: …to a %1$sspecific URL:​%2$s
hu: …egy %1$sadott URL-re:​%2$s

en: Enter the URL you want to redirect
hu: Add meg az URL-t, amelyiket át akarod irányítani

en: Redirect from the %1$sspecific URL%2$s…
hu: Átirányítás az %1$sadott URL-ről%2$s…

en: Add a redirect
hu: Átirányítás hozzáadása

en: (specific URL redirects only)
hu: (csak adott URL átirányítások)

en: Your redirects
hu: A te átirányításaid

en: Redirects to the new Regex pattern you entered on the right.
hu: Átirányítások az új Regex mintára, amelyet jobbról megadtál.

en: (Only shown if “Regex matches” is selected on the left)
hu: (Csak akkor van megjelenítve, ha a "Regex egyezések" ki van jelölve balról)

en: Regex matches:
hu: Regex egyezések:

en: Redirects to the new permalink structure of your choice.
hu: Átirányítások az általad választott új permalink struktúrára.

en: (Only shown if “Have Permalink Structure” is selected on the left)
hu: (Csak akkor van megjelenítve, ha a "Van Permalink Struktúrája" ki van jelölve balról)

en: New permalink structure:
hu: Új permalink struktúra:

en: %1$sExample:%2$s You selected to redirect all URLs which contain the string “old-blog”, and the current url structure is %3$s. With this option your entered string will be removed so %4$s will redirect to %5$s
hu: %1$sPélda:%2$s Kiválasztottad, hogy átirányítsd az összes URL-t, amelyek tartalmazzák a "régi-blog" karakterláncot, és a jelenlegi url struktúra %3$s. Ezzel az opcióval a megadott karakterláncod el lesz távolítva, szóval %4$s át fog irányítani %5$s-ra

en: Redirects to URLs which are identical except they don’t contain the string you entered on the left at all (“&ZeroWidthSpace;<strong>remove</strong>”).
hu: Átirányítások URL-ekre, amelyek ugyanolyanok, kivéve, hogy egyáltalán nem tartalmazzák a karakterláncot, amelyet balról megadtál (“&ZeroWidthSpace;<strong>remove</strong>”).

en: URLs with removed string:
hu: URL-ek eltávolított karakterlánccal:

en: %1$sExample:%2$s You selected to redirect all URLs which contain the string “old-blog”. If you enter here “new-blog” then a redirect from %3$s to %4$s will be applied for all your pages/posts on the old URLs.
hu: %1$sPélda:%2$sKiválasztottad, hogy átirányítsd az összes URL-t, amelyek tartalmazzák a "régi-blog" karakterláncot. Ha itt megadod, hogy "új-blog", akkor egy átirányítás lesz alkalmazva %3$s-ról %4$s-re az összes oldaladra/bejegyzésedre a régi URL-eken.

en: replace
hu: kicserélés

en: Redirects to URLs which contain the string you entered on the right instead ​of the string you
                        entered on the left
hu: Átirányítás URL-ekre, amelyek tartalmazzák a karakterláncot, amit jobbról megadtál, a karakertlánc helyett, amelyiket
                        balról adtál meg

en: (Only shown if “Contain” is selected on the left)
hu: (Csak akkor van megjelenítve, ha a "Tartalmaz" ki van jelölve balról)

en: URLs with new string:
hu: URL-ek új karakterlánccal:

en: Redirects all URLs to the stated URL.
hu: Átirányítsa az összes URL-t a meghatározott URL-hez.

en: A specific URL:
hu: Egy adott URL:

en: Redirection to-rules explained​
hu: Átirányítás ide szabályok megmagyarázva

en: Add this redirection rule!
hu: Add hozzá ezt az átriányítási szabályt!

en: + Add another criteria
hu: + Adj hozzá még egy kritériumot

en: Enter the URL
hu: Add meg az URL-t

en: …to:​
hu: ...ehhez:

en: Enter the string
hu: Add meg a karakterláncot

en: Redirect %1$sall%2$s URLs which:
hu: Az %1$sösszes%2$s URL átirányítása, amely:

en: Add a redirection rule
hu: Adj hozzá egy átriányítási szabályt

en: Your redirection rules
hu: A te átirányítási szabályaid

en: close row
hu: sor bezárása

en: edit row
hu: sor szerkesztése

en: Actions
hu: Műveletek

en: To a specific URL
hu: Egy adott URL-re

en: Redirect from
hu: Átirányítás innen

en: tailored settings
hu: megszabott beállítások

en: …with your
hu: ...a te

en: default settings
hu: alapértelmezett beállítások

en: …with the
hu: ...azzal

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Yes, delete
hu: Igen, törlés

en: Delete redirect?
hu: Átriányítás törlése?

en: trash icon
hu: kuka ikon

en: Close
hu: Bezárás

en: You can change your default settings on the %1$sOptions tab​%2$s​
hu: Az %1$sOpciók fülön​%2$s​ ki tudod cserélni az alapértelmezett beállításaid

en: Here you can set the browser language that is used to determine the match, in addition to the source URL​
hu: Itt beállíthatod a böngésző nyelvét, amelyik használva lesz, hogy meghatározd az egyezést, a forrás URL-hez hozzáadva

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Language
hu: Nyelv

en: Here you can set the server name that is used to determine the match, in addition to the source URL​
hu: Itt beállíthatod a szerver nevét, amelyik használva lesz, hogy meghatározd az egyezést, a forrás URL-hez hozzáadva

en: Server:
hu: Szerver:

en: Server
hu: Szerver

en: Here you can set the user’s IP address that is used to determine the match, in addition to the source URL​
hu: Itt beállíthatod a felhasználó IP címét, amelyik használva lesz, hogy meghatározd az egyezést, a forrás URL-hez hozzáadva

en: User’s IP
hu: Felhasználó IP-je

en: Here you can set the cookie name and value in addition to the source URL to determine the match. If you want to apply RegEx, tick the checkbox.
hu: Itt beállíthatod a süti nevet és értéket a forrás URL-hez hozzáadva, hogy meghatározd az egyezést. Ha alkalmazni a RegEx-et, akkor pipáld ki a dobozt.

en: Cookie value:​
hu: Süti értéke:

en: Cookie name:​
hu: Süti neve:

en: User’s cookie​
hu: Felhasználó sütije

en: Here you can set the user’s browser agent in addition to the source URL to determine the match. It can use browser type, OS, (mobile) platform, etc. If you want to apply RegEx, tick the checkbox.
hu: Itt beállíthatod a felhasználó böngészőügynökét a forrás URL-hez hozzáadva, hogy meghatározd az egyezést. Használhat böngésző típust, OS-t, (mobil) platformot stb. Ha alkalmazni a RegEx-et, akkor pipáld ki a dobozt.

en: User agent:​
hu: Felhasználóügynök:

en: User’s agent​
hu: Felhasználó ügynöke

en: Referrer:
hu: Hivatkozó:

en: User’s referrer link​
hu: Felhasználó hivatkozó linkje

en: doesn't match
hu: nem egyezik

en: matches
hu: egyezések

en: WordPress user role​
hu: WordPress felhasználószerep

en: User who clicks on the link
hu: A felhasználó, aki a linkre kattint

en: doesn't have
hu: nincs neki

en: has
hu: van

en: User who clicks on the link is​
hu: A felhasználó, aki a linkre kattint

en: not logged in
hu: nincs bejelentkezve

en: logged in
hu: bejelentkezve

en: are not the case
hu: nem a helyzet

en: are the case
hu: a helyzet

en: Only redirect if %1$sall%2$s of the following criteria ​
hu: Csak akkor irányítsa át, ha %1$sminden%2$s következő kritérium

en: Inclusion & exclusion rules​
hu: Belefoglalási & kihagyási szabályok

en: 308 – Permanent Redirect
hu: 308 – Végleges Átirányítás

en: 307 – Temporary Redirect
hu: 307 – Átmeneti Átirányítás

en: 304 – Not Modified
hu: 304 – Nem Megváltoztatott

en: 303 – See Other
hu: 303 – Láss Mást

en: 302 – Found
hu: 302 – Megtalálva

en: 301 - Moved Permanently
hu: 301 – Véglegesen Áthelyezve

en: Click to see an explanation of HTTP codes
hu: Kattints, hogy lásd a HTTP kódok egy magyarázatát

en: Redirect HTTP code:​
hu: HTTP kód átirányítása

en: If checked parameters will be passed on, e.g. if you selected to redirect /whatever to /whatever-new, then when a user enters /whatever?param he will be redirected to /whatever-new?param.
hu: Ha a kipipált paraméterek tovább lesznek adva, pl. ha kijelölted, hogy átirányíts /valamit /valami-újra, akkor amikor a felhasználó megadja a /valami?param-ot, át lesz irányítva a /valami-új?param-ra.

en: Pass on parameters​
hu: Paraméterek továbbadása

en: If checked the cases of your source URL will be ignored, e.g. if you entered /whatever as URL, /WhAteVER will also be redirected.
hu: Ha ki vannak pipálva, a forrás URL-ed helyzetei figyelmen kívül lesznek hagyva, pl. ha megadtál /valamit mint URL, akkor a /VaLAmI is át lesz irányítva.

en: Ignore lower/upper case​
hu: Hagyd figyelmen kívül a kis-/nagybetűt

en: If checked URLs with parameters will be redirected as well, e.g. if you selected /whatever to get redirected, then /whatever?param will be redirected too.
hu: Ha a paraméterekkel kiválasztott URL-ek is át lesznek irányítva, pl. ha kijelöltél /valamit, hogy legyen átirányítva, akkor /valami?param is át lesz irányítva.

en: Ignore parameters​
hu: Hagyd figyelmen kívül a paramétereket

en: If checked, URLs with “/” at the end and those without it will be redirected.
hu: Ha ki van pipálva, az URL-ek "/"-rel a végén és nélküle át lesznek irányítva.

en: info icon
hu: infó ikon

en: Ignore trailing slashes​
hu: Hagyd figyelmen kívül a követő pereket

en: Source URL
hu: Forrás URL

en: Advanced options
hu: Speciális opciók

en: cogs icon
hu: cogs ikon

en: search button's icon
hu: a keresőgomb ikonja

en: Search
hu: Keresés

en: Export list
hu: Exportálás lista

en: Import list
hu: Importálás lista

en: Go!
hu: Gyerünk!

en: Delete
hu: Törlés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: For all selected:
hu: Az összes kijelölésnek:

en: Select Option
hu: Kijelölés Opció

en: (also from other pages)
hu: (más oldalakról is)

en: Select all
hu: Összes kijelölése

en: Type
hu: Típus

en: Date added
hu: Dátum hozzáadva

en: …to:
hu: ...ehhez:

en: Redirect from…
hu: Átirányítás innen...

en: Status
hu: Állapot

en: This is currently in progress – stay tuned!
hu: Ez jelenleg folyamatban van – maradj résen!

en: All the options on the other tabs didn't touch the source URL structures, but only applied redirects. On this tab you can pick options which will change the source URL structure too.
hu: Az összes többi opció a másik füleken nem érintette a forrás URL struktúráit, csak átirányításokat alkalmazott. Ezen a fülön kiválaszthatsz opciókat, amelyek meg fogják változtatni a forrás URL struktúrát is.

en: Off
hu: Kikapcsolás

en: On
hu: Bekapcsolás

en: Change URLs
hu: URL-ek kicserélése

en: Automatic Redirects
hu: Automatikus Átirányítások

en: Redirection Rules
hu: Átirányítási Szabályok

en: Specific URL Redirections
hu: Specifikus URL Átirányítások

en: Welcome to Ultimate Redirect!
hu: Üdvözlünk az Alapvető Átirányításban!

en: All %d redirects deselected
hu: Az összes %d átirányítás kijelölés törölve

en: All %d redirects selected
hu: Az összes %d átirányítás kijelölve

en: Showing search results
hu: Keresési eredmények megjelenítése

en: Showing page %d data.
hu: Oldal %d adatok megjelenítése.

en: Manage
hu: Kezelés

en: Required minimum version of PHP is :
hu: A PHP szükséges minimum verziója :

en: Required minimum version of WordPress is :
hu: A WordPress szükséges minimum verziója :

en: Settings updated
hu: Beállítások frissítve

en: Error while loading default settings
hu: Hiba az alapértelmezett beállítások betöltése közben

en: Redirection data loaded
hu: Átirányítási adatok betöltve

en: Tab content loaded
hu: Fül tartalma betöltve

en: Redirection
hu: Átirányítás

en: Redirection rule added successfully
hu: Átriányítási szabály sikeresen hozzáadva

en: Something went wrong, please ensure the entry is valid!
hu: Valami hiba lépett fel, kérlek, győződj meg róla, hogy a bemenetel érvényes!

en: Redirection rule edited successfully
hu: Az átirányítási szabály sikeresen szerkesztve

en: No redirects found
hu: Semmilyen átirányítás nem volt találva

en: redirect has been deleted
hu: átirányítás törölve

en: redirects have been deleted
hu: átirányítások törölve

en: redirect has been edited
hu: átirányítás szerkesztve

en: redirects have been edited
hu: átirányítások szerkesztve

en: Current page must be INTEGER > 0!
hu: A jelenlegi oldal EGÉSZ SZÁM > 0 kell legyen!

en: Redirection deleted successfully
hu: Átirányítás sikeresen törölve

en: Redirection ID must be INTEGER > 0!
hu: Az átirányítási ID EGÉSZ SZÁM > 0 kell legyen!

en: Redirect settings updated
hu: Átirányítási szabályok frissítve

en: Redirect ID must be positive number!
hu: Az átirányítási ID pozitív szám kell legyen!

en: Redirection settings loaded
hu: Átirányítási beállítások betöltve

en: Redirection not exists
hu: Az átirányítás nem létezik

en: Redirection added successfully
hu: Átirányítás sikeresen hozzáadva

en: Redirection edited successfully
hu: Átirányítás sikeresen szerkesztve

en: Database error, unknown table column!
hu: Adatbázishiba: ismeretlen táblaoszlop.

en: Redirect not found by given ID!
hu: Ilyen azonosítójú átirányítás nem található!

en: Something went wrong, please try again
hu: Hiba történt, kérjük, próbálja meg újra.

en: Please ensure your entry is valid!
hu: Kérjük, győződjön meg arról, hogy bejegyzése érvényes-e!

note: Description of the plugin
en: Create specific URL redirections and redirection rules super-easily on a beautiful, user-friendly interface of the Redirect Redirection plugin.
hu: Hozzon létre egyedi URL-átirányításokat és átirányítási szabályokat pofonegyszerűen a Redirect Redirection bővítmény gyönyörű, felhasználóbarát felületén.
